Dnes je 30.10.2024, Svátek má Tadeáš, zítra Štěpánka

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Známá a přesto ne vždy rozeznatelná mozková mrtvice

Publikováno: 30.07.11
Počet zobrazení: 4011
  Autor článku: Dagmar
Je dobré vědět o mrtvici co nejvíce a umět ji rozpoznat včas a rychle, nic neřešit a ihned volat záchrannou službu 112 nebo 155.

V mé rodině se stalo, že díky manželky, která byla v této věci neznalá (ve svých cca 70-ti letech), mohl její manžel zemřít nebo být naprosto invalidním a zcela závislým na druhých. Jednoho rána nechtěl snídani, nemluvil a jen něco se nesrozumitelně snažil říct. Ukazoval, že chce pero a papír. Manželka mu to podala, nechápala nic co se děje, ptala se jej co potřebuje, on neuměl odpovědět, nevolala lékařskou pomoc, sama byla v šoku co to znamená. Manžel začal čmárat nesmyslné věci na papír, dokonce i v angličtině, kterou uměl a pořád ukazoval, že je třeba volat – rukou na ucho jako s telefonem. Slova na papíru nebyly rozluštitelné. Manželka stále nechápala. Až pak najednou pochopila – aha volat, doktor a manžel si znatelně oddychnul a odkýval, že ano, záchranka po zavolání přijela velmi rychle a manželovi zůstalo po této slabší a poměrně rychle léčené mrtvici jen postižení mozku v části řeči, takže ví co říci chce, ale nemůže se vyjádřit správnými slovy nebo naopak vnímá co se řeší za problém, ale nezapamatuje si to, nevzpomene si na vše co se říkalo a co chtěl říci, co si chtěl zapamatovat a později říci někomu jinému.

Mozková mrtvice přichází najednou a rychle, proto je velmi zákeřná, nebezpečná a často smrtelná. Každou minutu umírají 2 miliony mozkových buněk, poškození části mozku je nevratné. Pokud nepřijde asi do 4 hodin záchrana a léčebná péče, činnost mozku může být zcela ukončena a člověk zůstat v komatu. Neštěstím je, pokud dojde k mrtvici ve spánku, kdy si druhý spolužijící člověk nemůže povšimnout ničeho a člověk tak zemře ve spánku. Což je osud a krásná smrt, pokud není předčasná.

Základní příznaky jsou potíže s mluvením, nekoordinované pohyby, což působí jakoby dotyčný přebral. Příznaky doprovází velká bolest hlavy, neschopnost rozumět, nemožnost ovládat ruku či nohu na jedné straně těla, závratě, mravenčení na části těla, náhlá slabost nebo plné ochrnutí. Problémy s řečí a zapomínání slov, zmatenost, dezorientace a zakuckávání se, problém s rovnováhou, udržení těla, pád. Bolest a ztuhlost šíje, nevolnost a zvracení, náhlá porucha zraku na postižené polovině těla, dvojité vidění, pokles víčka na postižené straně, pokles koutku úst na postižené straně.
Pokud si všimneme těchto příznaků u sebe nebo druhého jde o boj s časem, kdy bude nemocný dopraven do nemocnice a kdy mu bude poskytnuta nezbytná léčba. Pokud má štěstí a dojde k lékařskému ošetření do 4,5 hodin, má nemocný šanci na uzdravení s minimálními následky. Pokud ne, bohužel končí celoživotním postižením nebo smrtí. Část mozku, která je postižená se stává částečně nebo zcela nefunční.

K mrtvici dochází z důvodu krevní sraženiny, která ucpe cévu v mozku, což vede například k náhlé ztrátě zraku nebo neschopnosti mluvit. Mnoho lidí tomuto drobnému výpadku nevěnuje žádnou pozornost, protože příznaky většinou během několika minut odezní. Je to první poslíček blížící se mozkové mrtvice a za několik hodin, dní nebo týdnů může člověka postihnout cévní mozková příhoda s vážnými následky.

Mrtvici poznáte snadno – dotyčný mívá ochrnutou jednu ruku, požádáme-li ho o úsměv je zřejmý úsměv asymetrický s jedním koutkem níže, pokud má zopakovat souvětí o například šesti slovech, tak tuto větu komolí nebo ji nerozumí vůbec a nebo neví co se po něm vůbec chce.

Mezi nejrozšířenější mylné domněnky patří, že cévní mozková příhoda se týká pouze seniorů. Pravdou je, že v převážné většině případů postihuje osoby starší 65 let, avšak kvůli nezdravému životnímu stylu a všudypřítomnému stresu dnes nejsou výjimkou lidé mezi 30 až 40 lety. Ve výjimečných případech může mrtvice postihnout i velmi mladého člověka.
Prevence – jako vždy zdravý životní styl, dostatek pohybu, celoživotní nekuřáctví, vyhýbání se stresu a pravidelné prohlídky u lékaře patří k základním zásadám jak se vyvarovat cévní mozkové příhodě. Rizikovým faktorem je genetická zátěž v rodině, cukrovka, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol. O cévní mozkové příhodě se také někdy mluví v souvislosti s hormonální antikoncepcí.

Ta, která obsahuje estrogeny, zvyšuje riziko vzniku mozkocévních příhod a v kombinaci s cévně rizikovými faktory (např. kouření, vysoký krevní tlak, cukrovka, poruchy metabolismu tuků, nemoci srdce a zvláště geneticky či imunologicky podmíněné poruchy krevní srážlivosti) zvyšuje nebezpečí cévní mozkové příhody. Cévní mozkovou příhodou jsou více ohroženy mladé ženy – kuřačky, které užívají hormonální antikoncepci. Chemikálie z cigaret poškozují stěny cév a zvyšují riziko výskytu sraženin.

Tato nemoc postihne každý rok v Česku až 50 tisíc lidí. Každý třetí na její následky zemře.

U mužů je riziko mrtvice 1,25 x větší než u žen.

Autor: Dagmar, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 2 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)

31.07.2011 14:47  dáša

Přeji silnou vůli k dalšímu boji s nemocí. Dobrá psychika, radost ze života a optimismus asi zpravidla opravdu vítězí. Obdivuji velmi. Dáša

30.07.2011 08:56  Jan Dohnálek (dohnalek@ictus.cz)

Dobrý den, já jsem po 10 let po mozkové mrtvici a vše můžu podepsat. A říkám, že je to vážná nemoc, ale nesmí se člověk vzdávat. Musí bojovat s následkem nemoci. U mě tento boj trvá stále. Ostatně přijďte se k nám podívat na web WWW.ICTUS.CZ Honza
http://www.ictus.cz/

Zanechte komentář: