Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Alkohol a Češi: Tak ho tolik netolerujte
Autorka článku: JUDr. Irena Novotná Alkoholismus je závislost a každý člověk, který pobral trochu rozumu ví, že pít se nemá. Ale jak to jednou rozjede, pak je těžké ho zastavit. Nemám sice zkušenost, co alkohol osobně každému přináší, ale jisté je, že je to tolerovaná droga a navíc pro stát je pití alkoholu významným příjmem. |
Alkohol vynalezl Ibn Sína (al- kuhúl). A kdo s čím zachází, tím také schází, říká přísloví a skutečně v jeho životopisu se objevuje informace, že se upil k smrti, když se svými přáteli popíjeli ten nově objevený produkt. Arabové si ho ale zakázali a myslím si, že udělali dobře. Ale to je jen můj pohled naprostého abstinenta od přírody.
Začalo to docela nevinně …
Řecký lékař Galén vynalezl galenika, tedy léčebné prostředky, mezi které patří: odvary, zápary, nálevy, prášky a jiné. Byly vyhotoveny na bázi vody. Jen malá poznámka: velice zbohatl, protože jeho výrobky byly účinné a drahé, kupovali si je jen bohatí lidé a věřte nebo nevěřte, jeho medicína se udržela tisíc let v praxi a užíváme ji dodnes. Jenomže posléze se začaly kořeny a jiné části rostlin macerovat ve víně a lihu. A tím to asi začalo. Léčivé kořalky a léčivá vína se staly oblíbeným léčivým prostředkem a Paracelsus se divil, jak je možné, že středověká Evropa propadla alkoholismu. Vždyť konečně z životopisů panovníků se dočteme o jejich zálibě k vínu a k alkoholu vůbec. Výrobou dalších produktů, zejména v klášterní medicíně, vznikaly i jiné moky, jako žaludeční kořalky a jiné, které si do dnešní doby udržely své značky.
Historicky daný návyk. Pili všichni jako duha …
Ve středověku se hodně pilo. A my víme, že naši milí předkové pili medovinu, která se vyrábí dodnes kvašením medu a je zejména vhodná pro silné nátury, dále z jiných oblastí známe arak, taky pěkný dryák, vyráběný z rýže a z anýzu, v oblastech, kde rostou datle se pálí datlovice, prostě všude, kam dohlédnete, lidé vyrábějí alkohol ze všeho možného. Ovšem, když se vrátíme do středověku, myslím si, že k alkoholismu přispělo také to, že se hodně bylin namáčelo do vína a vyráběla se léčivá vína. Jistě znáte mok pro trémisty: angelika macerovaná ve víně. Smí se však požívat malé množství, protože z vyššího množství se objevují nepříjemné následky v podobě křečí a průjmů. Také nesmíme zapomenout na to, že lid vyráběl vína z lesního i zahradního ovoce, které bývalo velmi silné a oblíbené, že se i vyráběly pálenky například z jalovce a tyto produkty byly i využívány k výrobě kapek a tinktur i mazání na revma.
Myslím, že pití alkoholu se zbytečně moc toleruje
Nejhorší je, když se zjistí, že stoupá pití alkoholu u dětí a mladých lidí. A samozřejmě i u žen, které se tím už ani moc netají. To, že to poškozuje duševní a tělesné zdraví a navíc lidé, kteří se alkoholem posilují pravidelně sedají za volant a nebo vykonávají takové práce a činnosti, kdy mohou způsobit veřejné ohrožení, je věc povážlivá a i když zákony zakazují pití alkoholu, vášeň je silnější než rozum. A i když je alkohol na pracovištích zakázaný, přesto lidé tento zákaz často přestupují a jsou více méně tolerováni, pokud se nepotácejí po budově a nedělají na pracovištích problémy.
Návyk na alkohol nelze vymýtit zákazem
Ale také nelze očekávat, že lidé, kteří mu propadli, se návyku snadno vzdají, konečně všichni víme, že je to velmi obtížné a že se k němu stejně vrací a popíjejí tajně. Což je ještě horší, protože ztrácejí nad sebou kontrolu. Také nelze očekávat, že by je popadl rozum a nesedali za volant v podroušení. i když ví, že je čekají nepříjemné tresty. Alkohol se podává při nejrůznějších příležitostech, slavnostech, je nezbytnou součástí významných událostí, kde se někteří neudrží na uzdě, i když způsobí sobě skandál. Ale myslím si, že o tom moc nepřemýšlí a dokonce někteří to považují za jistých okolností něco jako, že je to rys té které osobnosti, že se dostavuje do společnosti v podroušeném stavu a veselé náladě.
Nelíbí se mi, že se pořád mluví jen o Češich
Opravdu se mi nelíbí, že se v tisku objevují zprávy v souladu s popíjením alkoholu, že Češi jsou opilci. Myslím, že si s ostatními národy jen nezadají. Jen je asi možná jeden problém, že se muži i ženy oddávají alkoholu na veřejnosti a že to nepovažují za nespolečenskou nebo trapnou záležitost. A dokonce se o opilých zpěvácích a hercích hovoří téměř s obdivem v bulváru, jako by to bylo něco, co jisté osobnosti zdobí. Nikdy jsem neslyšela o Karlu Gottovi, že by se dostavoval do společnosti opilý, stejně jako o jiných výraznějších osobnostech. Možná, že ti méně úspěšní na sebe upozorňují právě skandálním chováním pod vlivem alkoholu a jsou bohužel zřejmě příkladem naší mládeži, která také ráda pořádá podobné nevázané večírky.
Má někdo nápad, čím alkohol nahradit?
Musíme se asi smířit s tím, že pokud každý jednotlivec neuzná, že pití alkoholu není žádné řešení i v době, kdy prožívá stres, že to není ani vhodné ve společnosti nadmíru pít, protože se to prostě nehodí, i když ho budou ostatní tolerovat, že pokud o sobě ví, že v něm alkohol probouzí agresivitu, že může spáchat trestný čin a že to nebude již tolerováno jako čin v pominutí smyslů, že když spáchá škody v opilosti, že je zaplatí, pak snad, možná, se někdo, kdo mu rozum ještě slouží, se bude zdržovat nadměrného pití, protože může zničit sobě, ale i jiným lidem život. Ale jsem skeptická v tom smyslu, že se lidé, kteří alkoholu propadli, sami od sebe, díky rozumové úvaze, své vášně vzdají. Muži a ženy, kteří mají jako partnera alkoholíka, jsou politováhodní, i když se dají posléze jím do tohoto návyku vtáhnout. Je to problém, který se nedá řešit, ledaže by se našla na alkohol lepší náhrada, která nebude působit tak devastujícím způsobem.
Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet