Dnes je 23.11.2024, Svátek má Klement, zítra Emílie

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Senioři, umíte platit v cizině?

Publikováno: 8.08.11
Počet zobrazení: 1920
Autorka článku: Zuzana Robáková
Zatím si většina seniorů neumí představit, že by v cizině neměla peníze, ale jen bankovní kartu. Do jisté míry je to pohodlnější, místo zlodějů můžete sledovat památky, ale zvyklí na to moc nejsou.

Výhodou bankovních karet je mimo jiné to, že nemusíte odhadovat, jak velkou hotovost budete potřebovat. Nemusíte se bát, že vám nezbydou peníze na ten úžasný šátek na stánku a ani neriskujete, co se zbylými penězi budete dělat po návratu. Výhodou evropských zemí je euro.Aspoň už se v šupleti nevrší krabičky a obálky se zbylou měnou. Nevím, jak vy, ale já mám zbytek italských lir, řecké drachmy, německé marky i rakouský šilink se tam najde. Pak jsou tam forinty… Prostě hotová malá banka. Zkusme se na klady a zápory plateb v zahraničí podívat.

Klady:

+ když zaplatíte kartou, nebudete muset zkoumat hodnotu neznámých bankovek a mincí, které se nám za chvíli nahromadí v peněžence – no neříkejte, že si nevzpomínáte na množství ztrát plynoucích hlavně z této neznalosti…

+ odpadá problém, jak naložit s cizí měnou, kterou jsem během cest nestačila utratit.

+ mezinárodní kartou (např. Visa nebo Visa Electron) je možné zaplatit i nepředvídané výdaje, s nimiž opravdu nešlo počítat (ten kostýmek ve výprodeji prostě nechat nemůžete) – a musíte-li mít rychle hotovost, bankomaty fungují nepřetržitě 24 hodin denně…

+ cítíte se trošku ztracené v neznámém velkém městě a nevíte, kde hledat nejbližší “spřátelený” bankomat? Pak se poraďte nebo hupněte na internetovou stránku asociace Visa (www. Visa. Com) – to jde i v zahraničí. Stačí najít službu pro vyhledání bankomatů, zadáte jen zemi a město, kde právě jste, a dostanete podrobnou mapku s polohou nejbližších bankomatů. Najdete i rozmístění bankomatů na 80 nejvýznamnějších mezinárodních letištích v 11 zemích světa a adresy všech bankomatů přijímajících platební karty Visa na světě.

+ nejčastější strach z využití karty je ten, že vám bude banka pak počítat kdovíjaký kurz a poplatky. Překvapením ale je, že to je dokonce výhodnější než výměna korun – všechny transakce jsou vám účtovány v kurzu deviza střed – čili výhodněji než ve směnárně.

+ platba kartou (Visa) v obchodě, hotelu nebo u benzinové pumpy není zatížena žádným dodatečným poplatkem.

+ držitelé platebních karet mají i celou řadu dalších výhod, jak například různé druhy cestovních pojištění, slevy u vybraných obchodníků, hotelů či půjčoven automobilů.

+ důležitou výhodou platebních karet je bezpečnost. Je to stejné jako v tuzemsku – bez PIN nemá nikdo jiný šanci (tedy pozor, ani vy). Za zmínku stojí, že například držitelé karty Visa mají v případě ztráty nebo krádeže k dispozici nonstop telefonní linku, kde mohou okamžitě nahlásit incident a zablokovat ji. Avšak ani v případě takové nepříjemnosti nemusíte mít zkaženou dovolenou. Při nahlášení ztráty bance je možné zažádat o vydání náhradní karty, nebo dokonce zaslání hotovosti, jejíž výše záleží na typu ztracené karty. (Platnost takové náhradní karty je většinou jeden měsíc a po dohodě může být doručena kurýrem přímo do vašeho hotelu.)

Nevýhody:

- nejistota plynoucí z toho, že nejste zvyklá kreditkou platit

- lze ji ukrást stejně dobře jako peněženku, a i když ji zřejmě zloděj nevyužije, zkomplikuje vám život, neboť si budete svou hotovost muset sehnat

- máte-li trošku potíž se zapomínáním PIN kódu, jste nahraná (jen si ho prosím nepiště na zadní stranu karty ani na její obal – a to ani doma!)

Několik rad na dovolenou:

* Buďte na svoji platební kartu i cestovní šeky opatrná tak, jako by to byly peníze.

* Neukládejte si hotovost, šeky a kartu na jedno společné místo.

* Při použití kreditní karty nikomu nesdělujte žádné osobní informace.

* Pokud se pohybujete v zalidněném prostoru, držte si tašky pevně u těla.

* Zvažte využití uložení cenností a velkých částek peněz do bezpečnostního trezoru v hotelu. Tuto službu nabízí většina hotelů na celém světě.

* Pokud nosíte peněženku v kapse, zajistěte ji gumičkou, která kapsářům znesnadní její vytáhnutí z kapsy bez vašeho vědomí.

* Pravidelně se ujišťujte, že máte kartu i šeky stále u sebe.

* Při cestování z místa na místo mějte peníze, šeky i platební kartu stále u sebe

Autor: Zuzana Robáková, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

28.08.2011 09:30  alena

Vaše rady jsou dobré,děkuji za ně a cením si jich. Ještě tak zařídít,aby důchodci na těch kartách něco měli,co jim zbyde po zaplacení nájmu a mohli se do té ciziny podívat.Pak jistojistě nabydou větší zkušenosti a jistoty v platbě kartou a přestanou se toho obávat. A moc chápu notnost rezervy pro nepředvídané výdaje-nejen kostýmek ve výprodeji,ale i knihu nebo slovník,prostě je toho na tu kartu moc,rezerva se rychle vyčerpá a kontokorent také není zadarmo. Přeji všem důchodcům - i sobě - abychom MOHLI V ZAHRANIĆÍ platit kartou co nejčastěji. Dík za radu a podporu sebevědomí Alena

Zanechte komentář: