Dnes je 30.10.2024, Svátek má Tadeáš, zítra Štěpánka

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Černá mzda přinese vždy nižší důchod

Publikováno: 2.09.11
Počet zobrazení: 1418
Česká správa sociálního zabezpečení se setkává s případy, kdy se někteří občané, pobírající
tzv. černou mzdu, pozastavují nad výší důchodu. Ten potom považují za neúměrně nízký.

Celý problém se odvíjí od zaměstnavatele, který zaměstnanci vyplácí pouze minimální mzdu a zbytek dorovnává tzv. na ruku. Tak se zaměstnavatel vyhýbá odvodu vyššího pojistného. ČSSZ pak následně u těchto lidí zaznamenává nižší mzdy.

Lidé, kterým je vypočten důchod, se při osobní návštěvě ČSSZ podivují, proč je jejich důchod neúměrně nízký vzhledem k jejich minulým výdělkům. Často odmítají sdělit upřesňující údaje, především název zaměstnavatele či skutečné příjmy. Převažuje jejich strach z trestní odpovědnosti
a také z reakcí bývalých zaměstnavatelů. Proč tedy na tzv. černou mzdu přistupovali? Odpověď bývá dost často totožná: „Nenapadlo mě, že černá mzda má vliv na výši mého důchodu. Pokud bychom
na tento způsob odměňování nepřistoupil, nedostal bych žádnou práci.“ Přitom je zcela zřejmé, že výše důchodu vždy závisí nejen na celkové době pojištění, ale i na výši dosažených příjmů.

Důchod se skládá ze základní výměry, která nyní činí 2 230 Kč měsíčně, a procentní výměry. Za každý rok pojištění náleží 1,5 % výpočtového základu. Pro stanovení výpočtového základu je třeba znát osobní vyměřovací základ. Ten tvoří měsíční průměr ročních příjmů, dosažených v rozhodném období (zpravidla od roku 1986 do kalendářního roku, který předcházející roku, kdy se důchod přiznává). Vyměřovací základ je vždy navýšený o koeficienty, které se stanovují pro každý kalendářní rok
na základě vládním nařízením vyhlášeného průměrného příjmu všech pojištěnců za jednotlivé kalendářní roky.

Následující dva příklady dokládají, jaký dopad má tzv. černá mzda na výši invalidního důchodu:

Příklad č. 1:
Muž, narozený 13. 9. 1982, je od 1. 7. 2011 invalidní pro invaliditu třetího stupně. Získal celkem 46 let pojištění (včetně dopočtené doby). Od nástupu do zaměstnání v roce 2000 mu byla měsíčně zúčtovávána jen minimální mzda, dostával však tzv. černou mzdu 5 000 Kč měsíčně. Výpočtový základ pro stanovení výše invalidního důchodu činí 8 874 Kč. Výše procentní výměry invalidního důchodu činí 69 % z uvedené částky, tj. 6 124 Kč. Invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně tohoto muže včetně základní výměry činí 8 354 Kč měsíčně.

Příklad č. 2:
Stejnému muži jako v příkladu č. 1 nebyla vyplácena část odměny za práci „načerno“, ale celá částka ve výši minimální mzdy navýšené o 5 000 Kč byla zúčtována. Výpočtový základ pro stanovení výše invalidního důchodu v takovém případě činí 15 326 Kč a procentní výměra důchodu 8 486 Kč. Invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně včetně základní výměry v tomto případě činí 10 716 Kč.

Černá mzda tak pro poživatele invalidního důchodu uvedeného v příkladu č. 1 znamená o 2 362 Kč nižší důchod, než kdyby mu zaměstnavatel celou mzdu vyplácel řádným způsobem.

Zdroj: ČSSZ, Mgr. Pavel Gejdoš,ředitel odboru komunikace a tiskový mluvčí

Vaše komentáře

Celkem 2 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)

22.01.2012 12:31  olesnik

6000 kč důchodu nemá nikdo, kdo řádně platil odvody. Problém je v tom, že se do důchodu dostávají všichni ti zedníci, instalatéři, kteří si platili jen povinné odvody a nemysleli na stáří. Místo nadávání by si měli říct, že jsou blbí a varovat své děti. Umělci jsou na tom stejně. Kdo do státní kasy nic nedal, těžko z ní může chtít něco zpět. Mohou být rádi, že dostanou ty různé dávky, kterými jim stát dorovná důchod. Pracoval jsem jako truhlář na volné noze a řádně si platil víc, než jsem musel a všichni se mi smáli, jak jsem blbej. Jenže pak přicválaly nemoci a důchodový věk a teď už se směju já. Mám důchod 9 000 korun a nestěžuju si.

21.01.2012 17:47  důchod

A kde je zakopaný pes, když nás těsně po revoluci vyhodili z práce a vystresovaní jsme vzali narychlo i práci na černo a nebo za minimální mzdu, jen proto abychom něco měli a nemuseli žebrat na ˇUřadu vlády (práce) o podporu, dnes máme důchod velice nízký, díky tomuto velice nízký a myslím, že kdybych tenkrát se raděj válela doma za podporu byl by stejný. Ten kdo má minimum let, má málý důchod, k tomu má např příspěvek na bydlení atd. tak je na tom stejně jako ten co dřel třeba 40 let z toho posledních 10 let za demokracie za minimální mzdu (či na černo. Jiná práce se stejně pro padesátníky před 10ti lety nedala sehnat. PROSTĚ BY MĚL EXISTOVAT MINIMÁLNÍ DŮCHOD, VE VÝŠI ABY DŮCHODCI ať už mají odpracováno 25 či 40 let měli na důstojne dožití a nemuseli běhat pro sociální dávky např. na bydlení. (těmto úřadům by ubyla práce, i by se ušetřelo) Jenom v mém okolí znám důchodce s 6000,- důchodu, což je opravdu jen na zaplacení bydlení (mnohdy to nestačí) a na vybírání popelnic.

Zanechte komentář: