Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Chytrá houba potlačuje otevřené rány
Autor článku: Marie Vladyková Poškození kůže i hlubší tkáně jsou projevem bércových vředů a proleženin. Tato onemocněni často doprovází silné bolesti a nepříjemný zápach. Postižení lidé trpí velmi i psychicky. Co můžeme udělat pro urychlení léčby? |
Bércový vřed je onemocnění dolní končetiny, které postihuje nejčastěji osoby po 65. roku věku, více ženy než muže. Až 73 % všech případů způsobuje zpomalení průtoku krve v bérci. Povrchové žíly se rozšiřují, jsou přeplněné, dochází k otoku tkání, napínání kůže a v závěru může dojít k jejímu porušení. První známkou je zarudnutí kůže, dále její ztenčení, vysychání, případně drobné praskání a tvoří se mokvající plošky. Poté už stačí banální poranění – odřenina, škrábanec, poštípání hmyzem či úder. Ve všech případech dochází k porušení kůže, která se kvůli zhoršenému cévnímu zásobení špatně hojí, často pak dochází ke vstupu infekce a v začarovaném kruhu se rozvine obraz bércového vředu.
Dekubitus (proleženina) je jednoduše řečeno oblast s poškozenou kůží a přilehlou tkání. K proleženinám dochází při dlouhodobém tlaku na místo mezi kostí a podložkou zvláště u špatně pohyblivých pacientů. Tlakem dochází k nedostatečnému prokrvování stlačené oblasti, a jakmile tkáni chybí kyslík, odumírá. I v tomto případě kůže nejprve zčervená, pálí, bolí a tvoří se puchýře. V nejtěžších stádiích se může poškodit i kost.
Účinná léčba a prevence
Při léčbě závažných kožních obtíží je nutné se zaměřit na odstranění příčiny onemocnění, což v případě bércových vředů bývá např. diabetes, obezita, žilní nedostatečnost, vysoký tlak nebo zánět hlubokých žil. U proleženiny je nutné okamžitě minimalizovat tlak na postižené místo a pacienta pravidelně a často polohovat.
Pro potlačení nepříznivého mikrobiálního osídlení bércových vředů a proleženin a pro stimulaci jejich hojení se v současnosti používá tzv. vlhké krytí rány pomocí vhodných materiálů.
Aktuálně se prosazuje také volně prodejný přípravek Biomycosin, který patentovali čeští vědci. Je to přírodní prostředek, který obsahuje mikroskopickou houbu Pythium oligandrum, tzv. chytrou houbu, jejíž enzymatická forma je vhodná právě pro potlačení nepříznivého mikrobiálního osídlení při proleženinách a bércových vředech. Při svých projevech houba neubližuje lidské tkáni a po „úklidu“ nežádoucích mikroorganizmů z lokality rychle mizí. Je netoxická, nealergická, produkuje řadu enzymů a dalších „očistných“ fermentů a má prakticky univerzální použití u všech osob bez omezení věku i případných dalších onemocnění.
Také je nutné nezapomínat, že k hojení otevřených ran potřebuje tělo větší přísun bílkovin, minerálů a vitamínů. Rovněž je důležitý i dostatečný příjem tekutin. Všechna tato opatření spolu s dalšími, jako jsou pravidelný pohyb a snížení nadváhy, je možné využít i jako prevence vzniku bércového vředu.
Autor: Marie Vladyková, Foto: Internet