Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Dluhy po zemřelém

Publikováno: 20.10.11
Počet zobrazení: 3123
Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
Jen málo rodin nebo partnerů něco ví o stavu osobních financí svých příbuzných, a ty co se mohou týkat jak majetku, tak závazků. Nový občanský zákoník posílí situaci věřitelů a povinností dědiců bude uhradit dluhy po zesnulém v plné výši.

Nový občanský zákoník vejde v platnost od 1. ledna 2013, a to by mohlo být pro mnoho lidí velkým překvapením, že jejich zemřelý po sobě zanechal netušené závazky …

V souvislosti s úmrtím může nastat řada situací, které mohou přinést komplikace v chodu domácnosti. Je vhodné se proto ujistit, že nemohou nastat následující situace:

Probíhá naopak platba, která je nyní nežádoucí.
Nejsou zajištěny splátky hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření.
Nastane komplikace ve splácení zboží, které bylo nakoupeno na splátky.
Nastanou komplikace s úhradou pojištění (zejména pojištění nemovitosti, domácnosti, motorového vozidla).
Na účet zesnulého i nadále chodí důležité platby (výplata, důchod, dávky, renta apod.), ke kterým se pozůstalí nedostanou, neboť nemají dispoziční právo k příslušnému účtu.
Přestane se provádět některá z důležitých plateb (nájem, SIPO, poplatky za elektřinu, plyn, vodné, telefon, pojistné atp.). Může se stát, že časem na účtu poklesne zůstatek a tyto platby se zastaví nebo že tyto platby měly probíhat jen do smrti majitele účtu.
Probíhá naopak platba, která je nyní nežádoucí.
Nejsou zajištěny splátky hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření.
Nastane komplikace ve splácení zboží, které bylo nakoupeno na splátky.
Nastanou komplikace s úhradou pojištění (zejména pojištění nemovitosti, domácnosti, motorového vozidla).

Smluvní vztah smrtí majitele účtu nezaniká

Smluvní vztah smrtí majitele účtu nezaniká, ale pokračuje dál až do ukončení dědického řízení. Ale pokud není ještě vystaven úmrtní list, který je důkazem smrti majitele účtu, pak by měli pozůstalí úmrtí bance oznámit. Zaměstnanec banky si napíše jméno a příjmení zemřelého majitele účtu, datum úmrtí a jméno a příjmení oznamovatele a jeho vztah k zemřelému. Poté banka zastaví ty výplaty a platby z účtu (trvalé příkazy, svolení k inkasu, SIPO apod.), u kterých majitel účtu písemně stanovil, že po jeho smrti nemá banka ve výplatách a platbách pokračovat. Zanikne platnost vzoru podpisu majitele účtu, jeho platební karta bude zablokována. Optimální je odevzdat bance všechny platební karty, šeky a příp. jiné platební instrumenty zemřelého.

Kdo bude dále ovládat účet zemřelého

Pokud jsou na účtu disponující osoby, je důležité, zda majitel účtu stanovil. že jejich zmocnění platí i po jeho smrti. Pokud ano, pak tyto disponující osoby budou v průběhu dědického řízení ovládat účet a to i vydanými platebními kartami. Nová platební karta se však už nebude vydávat ani disponentovi, jehož zmocnění pokračuje. Tedy, jinak řečeno, po úmrtí majitele účtu může tedy na účtu dále probíhat řada nastavených trvalých plateb a inkas. Pokud tento stav nebude pro pozůstalé vyhovující – např. se budou provádět platby, u kterých to již není zapotřebí, a naopak budou zastaveny platby, které by měly pokračovat, nezbývá než čekat na ukončení dědického řízení.

Neomezování majitele účtu

Proto je praktické, aby majitel účtu určil disponenta účtu a neomezoval jeho oprávnění nakládat s peněžními prostředky pouze po dobu svého života.

… určení správce dědictví

A také můžete formou notářského zápisu pověřit vybranou osobu správcem dědictví. Správce dědictví pak má po dobu dědického řízení stejná práva a povinnosti jako majitel účtu. Je vhodné, aby na vkladní knížce byli dva vkladatelé. Banka pak nemůže zasahovat zasahovat, v případě úmrtí jednoho vkladatele zasahovat do do práv druhého vkladatele.

Vkladní knížky jako předmět dědického řízení

Ale pokud byl na vkladní knížce pouze jeden vkladatel a ten zemřel, vkladní knížka se stává předmětem dědického řízení. A v něm se rozhodne, kdo vkladní knížku část jejího zůstatku zdědí. Pokud měl zesnulý úvěrové produkty, je nutné navštívit banku a nahlásit předložením úmrtního listu úmrtí. Pokud však dosud není vystaven úmrtní list. je možné ho předložit dodatečně, po jeho vystavení.

Splátky úvěru

Pokud jsou splátky úvěru nastaveny na běžný účet zesnulého, jsou nadále automaticky prováděny. Ovšem, pokud dojde k vyčerpání běžného účtu, zbylá dlužná částka vstoupí do dědického řízení jako pohledávka. Úvěr je vhodné doplnit vhodným pojištěním proti neschopnosti splácet v případě ztráty zaměstnání, nemoci nebo úmrtí.

Odmítnutí dědictví na základě smlouvy ze zůstavitelem

Dluhům z dědictví je možno se vyhnout také tím, že dědictví budoucí dědic odmítne. Ale dědictví nelze odmítnout jen zčásti, ale jako celek a navíc je nutno vědět, že odmítnutí dědictví nelze odvolat. . Návrh nového občanského zákoníku, který je v současné době připravován, nabízí navíc i možnost předem se dědického práva zřeknout, a to na základě smlouvy se zůstavitelem.

Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 3 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)

01.08.2020 06:51  Miloslav Doležal

Dobrý den prosím o odpověď na muj dotaz.Moji pritelkyni pred par dni umrel tata kterého nevidela 10 let byl totiž bezdomovec a mel nárok na rentu kterou pobiral asi 5let pak mel donest potvrzeni od uradu prace na kerou se vykaslal.chtěl bych se zeptat renta bezi dal nebo to propadlo státu a jestli ona muze zdedit jeji rodice byli pred smrti rozvedeni a ona je jeji nevlastni dcera kde ho ma v rodnym liste.On ma nejake dluhy na byte ve kterem kdysi bydlel a dluzi na pojistovne Chtel bych se zeptat jestli to ma cenu to resit a nebo to dedictvi odmitnout Moc dekuji a S pozdravem Miloslav Dolezal

28.07.2012 20:55  Novotná

Paní Jarmilo, oslovte s tímto problémem paní soudní komisařku (notářku), která vypořádávala dědictví. Ona má tu platnou smlouvu o půjčce a poradí Vám možnosti, jak se zaplacení dluhu domáhat. Když tak ji napište to co sem do dopisu, pošlete ho doporučeně a uvidíte, co odpoví, podle toho jednejte.

27.07.2012 22:20  jarmila Stankova

Dobry den, prosim o odpoved na muj dotaz. Jsem duchodkyne a memu bratrovi jsem pujcila 30 000,-Kc na koupi auta. Dluh slibil splatit do pul roku.Sepsala jsem s nim smlouvu o pujcce.Bohuzel, zemrel driv nez toto stacil ucinit. Jeho 2 synove nechali dluh zapsat do notarskeho zapisu k dedickemu vyporadani. Je to uz rok a i kdyz po bratrovi zustal rodinny domek o ktery vedou spor, ke splaceni jedineho dluhu se ani jeden z nich nema. Zajimalo by mne,odkdy a dokdy maji povinnost dluh splatit a jakym zpusobem se mam domahat svych penez. Dekuji za odpoved. Jarmila

Zanechte komentář: