Dnes je 30.10.2024, Svátek má Tadeáš, zítra Štěpánka

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Dušičky a dušičková dekorace

Publikováno: 28.10.11
Počet zobrazení: 11290

Dusickovy_venec

Nezadržitelně se blíží vzpomínka na zemřelé, lidově zvaná Dušičky. Památka zesnulých letošní rok vychází na středu 2. listopadu, hned následující den po slavnosti Všech svatých 1. listopadu. V období dušiček lidé častěji než jindy navštěvují hřbitovy a hroby svých blízkých, zdobí je věnci, květinami, zapalují svíčky a uklízí spadené podzimní listí. Málokdo ví, že slavení této památky zavedl již v 10. století benediktinský opat sv. Odilo. Ze slavení evropských Dušiček v USA vznikl celospolečenský svátek tzv. Halloween, který má podobu průvodů strašidelných masek.

V květinářství mají již dlouho napilno. Nabídka dušičkových vazeb je opravdu široká, od vazeb v koších, tradiční věnce, srdce, až po vyvázané křížky. Současnými trendy jsou přírodní materiály, umělé květiny se příliš nepoužívají.

Návod na výrobu dušičkové vazby
Pro ty z vás, kteří mají chuť vyrobit vlastní dekoraci na Památku zesnulých, přikládáme inspiraci. Dušičková vazba nemusí být úplně smuteční, ale můžeme ji ladit do příjemných barev podzimu. Potřebný materiál můžeme nasbírat při procházce do přírody, např. šišky, kaštany, žaludy, jeřabiny, barevné listí, jehličí, břečťan, větvičky z túje, sušené květy a statice. Další nezbytnosti seženeme v květinářství, ve výtvarných potřebách či v obchodech s dekoračními předměty.

Na výrobu věnce potřebujeme pevný podklad, buďto slaměný, polystyrenový nebo proutěný korpus věnce. Podklad se zdobí většinou jednostranně, protože bude pravděpodobně věnec ležet na zemi. Polystyrenový věnec můžeme natřít zelenou nebo hnědou akrylovou barvou nebo stejně jako ostatní podklady můžeme je ovinout širokou stuhou, abychom věnec zakryli. Pokud použijeme pro podklad jehličí, začneme postupně skládat menší větvičky jednu vedle druhé, až zakryjeme podložku. Pak pečlivě omotáme po obvodu drátkem, jehož konce zapíchneme do podložky. Dekorační materiál je vhodné si přichystat do svazečků, které se pak upevňují jeden vedle druhého nalevo a napravo od centrálního bodu. Stonky kytiček obtočíme drátkem tak, aby nám vznikly dvě nožičky na zapichování. Barvy věnci dodají statice zvané limonky, které je dobré před vazbou nechat venku, aby se nám při dekoraci nelámaly. Mašličky, dekorativní stuhy, svíčky a další přízdoby se upevňují až nakonec za použití tavné pistole nebo vázacího drátku.

Foto a zdroj: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: