Dnes je 23.11.2024, Svátek má Klement, zítra Emílie

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Osteoporotickým zlomeninám je třeba zabránit

Publikováno: 14.10.11
Počet zobrazení: 1521
Autor článku: MUDr. Jaroslav Jeníček, CSc.
V České republice zatím bohužel neexistuje ucelený program zaměřený na boj proti postmenopauzální osteoporóze. Tato choroba se celosvětově stává mimořádnou hrozbou, jen u nás postihuje asi 700 tisíc nemocných a toto číslo stále narůstá.

Nejen z těchto důvodů byl již před časem 20. říjen vyhlášen Světovým dnem osteoporózy. České národní fórum proti osteoporóze (ČNFO) se dlouhodobě pokouší zlepšit informovanost odborné i laické veřejnosti, jednou z letošních aktivit je i „Pochod proti osteoporóze“, který se uskuteční 19. října na pražském Petříně.

Kost je velmi dynamický systém, který je charakterizován neustálým odbouráváním (osteoresorpcí) a novotvorbou kostní hmoty. Tyto 2 procesy jsou dlouho v rovnováze, v období po přechodu (menopauze) ale dochází k poklesu tvorby některých důležitých hormonů, které tuto rovnováhu pomáhají udržovat. Výsledkem je zvýšené, patologické odbourávání kostní hmoty – postmenopauzální osteoporóza (PO). Kostní hmota rovnoměrně řídne, kost se stává křehčí a oproti zdravé kosti se mnohem snadněji láme. Právě tyto tzv. nízkotraumatické zlomeniny jsou největším problémem spojeným s PO – podle dlouhodobých statistik celých 20 % žen po prodělané nízkotraumatické fraktuře do 1 roku umírá. Pokud navíc žena utrpí první takovou zlomeninu, pak má 5x větší riziko, že utrpí další.

České národní fórum proti osteoporóze (ČNFO) je občanské sdružení, které vzniklo v roce 2005 s cílem spojit všechny subjekty zabývající se v České republice PO a pomáhat v boji s touto nemocí. Sdružuje organizace pacientů, odborné lékařské společnosti, komerční subjekty i soukromé osoby. Je otevřeno představitelům veřejné správy, zdravotních pojišťoven i všem ostatním, kdo mají zájem spolupracovat. Cílem ČNFO je zlepšit obecné povědomí o osteoporóze a jejím celospolečenském významu, příčinách, možnostech prevence, diagnostiky a léčby. Jedním z klíčových cílů ČNFO je zabránit vzniku nízkotraumatických zlomenin. „V jiných zemích EU je PO vnímána jako závažný problém, protože i přes pokroky v diagnostice a léčbě stále přibývá nízkotraumatických zlomenin jako komplikací PO. Proto je nutné zvyšovat povědomí o této chorobě a neustále zdůrazňovat prevenci. Základním receptem je informování veřejnosti. Lidé by se měli zajímat o své zdraví a právě ve „starých zemích“ EU jsou postoje pacientů lepší, více se starají o zdraví a více dbají na prevenci. Zde vidíme prostor pro aktivity ČNFO,“ říká MUDr. Milan Cabrnoch, poslanec Evropského parlamentu a předseda SR ČNFO.

Co by vlastně měla průběžně dělat postmenopauzální žena, aby zabránila budoucím zlomeninám? „Kdokoli, a zejména žena po menopauze, může pomocí indexu FRAX vyčíslit pravděpodobnost, že v dalších 10 letech prodělá některou z nízkotraumatických zlomenin. Pokud je žena v prvních 5 letech po menopauze, měla by navíc požádat svého lékaře o změření sérových markerů (ukazatelů) osteoresorpce. Pokud je pravděpodobnost zlomeniny po korekci na věk zvýšená, je vhodné požádat praktického lékaře o doporučení na specializované osteologické pracoviště k ověření rizika po změření BMD,“ doporučuje prof. MUDr. Jan Štěpán, DrSc., z pražského Revmatologického ústavu. Právě odeslání ke specialistovi-osteologovi bývá v České republice problematické. Valná většina nemocných po fraktuře je totiž léčena ve smyslu snahy o její vyhojení, jen velmi malá část pacientek je odesílána ke kostním specialistům. Celkově je léčeno méně než 10 % žen, které jsou PO ohroženy, což je asi 33 % žen starších 50 let (!) A co by měla udělat postmenopauzální žena, když už frakturu utrpí? Je vhodné požádat ošetřujícího traumatologa nebo event. praktického lékaře o doporučení na osteologické pracoviště k ověření rizika další zlomeniny, vysvětlení příčiny prodělané zlomeniny a zajištění opatření k nefarmakologické a farmakologické prevenci dalšího úbytku kostní hmoty.

Základním úkolem globální nevládní organizace IOF (Mezinárodní nadace pro osteoporózu) je aktivizovat politiky a státní orgány se snahou o zlepšení informování co nejširší veřejnosti o PO a výraznější zapojení do preventivních akcí. Každý rok vyhlašuje IOF téma, které má upozornit na problémy spojené s PO. Letošním tématem je: „Chůzí pro pevné kosti“. Proč právě chůzí? „Pohyb (a každé mechanické zatížení kosti) registrují osteocyty (osteoblasty zabudované v kostní hmotě). Tyto buňky reagují na zátěž snížením produkce sclerostinu (bílkoviny, která tlumí rekrutování nových osteoblastů) a dalších signálních molekul. Výsledkem je pokles odbourávání kostní hmoty a zvýšení její novotvorby v zatěžovaných oblastech skeletu. Doporučuje se chodit alespoň 2 hodiny denně,“ uvádí J. Štěpán. Chůze tedy hraje mimořádnou roli v prevenci onemocnění a tento fakt vedl ČNFO, v návaznosti na globální téma vyhlášené IOF, k pořádání „Pochodu proti osteoporóze“. „Účastníci se shromáždí před 14. hodinou na startu u dolní stanice lanové dráhy Petřín. Po krátkém projevu bude pochod odstartován ve 14.06 hodin (vycházíme z podkladů IOF, kdy podle anglického sledování času 2.06 PM je start přesně v tolik hodin, kolik je v těle kostí – 206 ), a pak společně označení účastníci dojdou na vrchol Petřína, kde dostanou občerstvení a pamětní list. Dále budou moci absolvovat školení v pochodu s holemi – Nordic Walking – a budou si moci nechat změřit hustotu svých kostí pomocí ultrazvukového denzitometru,“ vypočítává MUDr. Jaroslav Jeníček, CSc., tajemník ČNFO.

Autor: MUDr. Jaroslav Jeníček, CSc., Foto: internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: