Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Poslední sbohem je smutné a drahé
Autor článku: Alena Šteffelová Zemře-li někdo blízký, tak většina z nás se s ním chce důstojně rozloučit. Ovšem doby, kdy se konaly velké církevní mše, jsou dávno pryč. |
Dnes se rozmáhá trend pohřbů bez obřadu. V Praze jich je takových dokonce 70 procent. Proč tomu tak je? Nejspíše za to může uspěchaný životní styl a nemalé náklady spojené se smrtí. Průměrná cena za pohřeb se totiž vyšplhá na 10 až 15 tisíc korun.
To, že se nejedná o levnou záležitost, si uvědomuje mnoho seniorů. „Celých 75 % z nich si proto spoří a má stranou odložené peníze, které by náklady na pohřeb pokryly,“ uvádí Tomáš Suk z Poštovní spořitelny. Částka, jež si lidé pro takové případy schovávají, se pohybuje mezi 10 a 20 tisíci Kč .
Důvodem, proč si babičky a dědečkové spoří na vlastní odchod, může být několik. Mezi nejčastější patří to, že nechtějí finančně zatížit rodinný rozpočet svých dětí. Mohou si přát také důstojný pohřeb. Každopádně pozůstalí by měli respektovat poslední vůli a zesnulému členovi rodiny ji splnit. Pokud si nepřál církevní pohřeb, tak by jej neměli dělat. Možná vás to překvapí, ale většina seniorů má přesnou představu o své „poslední cestě“.
Pohřeb není přežitek
Doba je uspěchaná a lidem se často nechce ztrácet čas zařizováním pohřbu. Ovšem dnes jsou služby v tomto odvětví na velmi vysoké úrovni a pohřební ústavy zvládnou připravit vše potřebné pro důstojné rozloučení. Pohřeb je velmi důležitý pro psychiku pozůstalých. Dává jim příležitost, aby se lépe vyrovnali s odchodem milovaného člověka a tuto ztrátu snáze překonali. Není to však zadarmo.
Ještě před lety přispíval na pohřeb stát, kdy pozůstalým vyplácel sociální dávku tzv. pohřebné, které činilo 5 000 Kč a pokrylo alespoň to nejzákladnější. Dnes už to neplatí a veškeré náklady hradí pozůstalí. „I to je důvodem, proč si stále více seniorů šetří peníze na pohřeb na různých spořicích účtech. Mnohdy zkrátka nechtějí tyto náklady nechávat na rodinu,“ říká Pavla Hávová z ČSOB.
Smrt jako business
Největší položkou obvykle bývá rakev. Její cena se pohybuje mezi 4 až 9 tisíci korun . Samozřejmě jsou i levnější, ale také mnohem dražší, které mohou stát i několik desítek tisíc. Peníze si připravte také na výzdobu – věnce a květiny. Pokud chcete ušetřit, tak si můžete tyto dekorace od pohřebního ústavu pronajmout. Cena pak bude maximálně pár stovek. Při nákupu počítejte se sumou o řád vyšší.
Finální účet za rozloučení ovlivní také prostředí, ve kterém se budete s nebožtíkem loučit. Kostel a tedy církevní obřad vás vyjde minimálně na 1 000 Kč. Pokud budete mít klasický pohřeb do země, počítejte s odměnou pro hrobníka za výkop hrobu. Za tuto práci si řekne kolem 3 000 Kč. V případě, že poslední místo odpočinku nalezne váš blízký v urnovém háji, mnoho neušetříte. Zpopelnění stojí kolem 1 500 Kč. Poslední výraznou částkou, jež může součet ovlivnit, je smuteční hostina. Ve velkých městech se již téměř nedělá, ovšem na venkově má stále tradici.
O hrob se starejte, nebo přijde pokuta
Sečteno a podtrženo, smrt není levná záležitost. Zamává nejen vašimi city, ale i peněženkou. Pokud svému nejbližšímu uspořádáte obřad, připravte si částku mezi 26 až 30 tisíc korun. Rozhodnete-li se pro pouhé zpopelnění bez jakéhokoliv oficiálního rozloučení, i tak vám 10 tisíc stačit nebude. Ať zvolíte jakoukoliv variantu, nezapomeňte se o rodinný hrob starat. Jinak vám může hrozit pokuta od obce až do výše 50 000 Kč.
Autor: Alena Šteffelová, Foto: Internet