Dnes je 30.10.2024, Svátek má Tadeáš, zítra Štěpánka

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Úcta v rodině je správná cesta

Publikováno: 25.10.11
Počet zobrazení: 1049
  Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
Je smutný pohled na rozvádějící se rodiče malých dětí, kteří si nedokázali udržet ani vzájemnou úctu a ani sebeúctu, omezit své ego ve prospěch fungující rodiny a přinést tedy oběť, kterou si žádá láska. Neboť láska znamená uvolnění svého vnitřního prostoru ve prospěch druhého člověka, kterého milujeme.

Existují účelové sňatky, sňatky z rozumu, z vášně i chybně chápaného citu, který je ve skutečnosti sebeláskou. Složitosti svazků mezi muži a ženami včetně řešení jejich odpovědnosti nebo neodpovědnosti k potomstvu procházejí dějinami a tam se dočteme i o smutných příbězích dětí mocných, kteří byli na tom hůř, než dítě poslední pradleny v království, která své dítě nejen milovala, ale k lásce i vychovávala.

Jenže nestačí láska, aby spojovala rodinný kruh v samosprávný kolektiv, který dokáže správně rozhodovat, chránit a pomáhat, být útočištěm v těžkých dobách a také územím důvěry jednoho člena rodiny v druhého. Ale nemusí být pravidlem, že děti, které vyrůstají v neutěšeném prostředí, musí být pro svůj další úspěšný život ztracené a naopak, protože vidíme na příkladech, že i děti, které vyrůstají téměř v ideálních poměrech se uchylují k zločinnosti. Podle mého názoru je třeba pěstovat úctu, která není slepá a formální, ale vědomá, protože je prospěšná. A nejen k dospělým členům rodiny, ale také k dítěti. Mírné chování i k rozpustilému dítěti, trpělivost a přitom důslednost přinese více ovoce, než tresty, které jen vyvolávají vzdor. Vzdorovité chování dětem škodí a mělo by se odbourávat. Stejně jako vynucování si různých přání zlostí a tyranizováním. Ale mnozí dospělí lidé dětem právě předvádějí takové vzorce chování v komunikaci mezi sebou a pokud dítě vypozoruje, že takovou taktikou se domůže cíle, pak mu nic nebrání, aby ji používalo.

Malý příklad

Jedni moji známí měli partnerské problémy, byla v tom nevěra a protože si neuměli problém vydiskutoval, tak se neustále slovně špičkovali a vzájemně se pokořovali. A samozřejmě, že se i hádali, jak jinak. A jejich děti slyšely, vnímaly, jak na sebe kříčí a tak také na své rodiče mluvily hlasitě, protože se domnívaly, že to tak má být. A v té rodině bylo tím pádem nejen spousta hluku, ale také neustálé napětí, které se přenášelo na děti. A ty začínaly být úzkostné. Jejich okolí bylo tak zabráno do svých konverzačních přestřelek a hádek, že zapomnělo se svými dětmi komunikovat. Vztah byl citově narušený,, protože chyběla vůle i schopnost si vyměňovat rozumné informace i city.

Úcta k otci

Děti, které si nerozumí se svými otci, ať již vinou poměrů v rodině nebo i vinou otce, kterému chybí schopnost se s dětmi sblížit, příchází o velmi významný rozměr, který dotváří jejich osobnost. Zatímco pro většinu matek je vztah k dítěti morální záležitostí, otcové a děti své vztahy získávají později. Láska, sounáležitost a laskavost, kterou projevují dospělí muži ke svým dětem, je i dílem porozumění a úcty k vlastnostem, které dospělý muž projevuje a které jsou mu vlastní. Je důležíté, aby matka pomáhala dětem získávat k otci vztah a přijímat jeho odlišnosti, vlastnosti i úlohu, kterou hraje v rodině. A takto nenásilně budovaná harmonie vztahů pomáhá dětem k sebedůvěře a důvěře ve vlastní hnízdo, v kterém vyrůstají. Není to samozřejmostí, když se vztahy v rodině podaří. Když otec miluje své děti a provází je životem radou, pomocí i dobrým příkladem. I když přijdou jiné, někdy i silnější vzory, hodné obdivu. Stane že, že až v dopělosti děti pochopí, co pro ně otec znamená a jak dobře to s nimi myslel, i když byl někdy přísný a vyžadoval pořádek a důslednost.

Myslím, že je třeba přemýšlet o ceně rodiny a jejím poslání. A také o znovuvybudování důvěryhodných předpokladů k rodičovství, které má i významnou duchovní podstatu v tom smyslu, že pomáhá rozvíjet v dětech i duchovní sílu, aby úspěšněji dokázaly rozeznat, v pravém slova smyslu, co je dobré a co není nejen pro ně samé, ale také pro další lidi, které k sobě připoutají během života. A i v tom je rodina nenahraditelná.

Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: