Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Pádu se již senioři nemusí obávat
Autor článku: Robert Pitrák ŽIVOT 90, občanské sdružení, které již 21 let poskytuje komplexní sociální a zdravotní služby pro seniory vyrazil do boje se situací, která je pro mnohé seniory nejvíce obávanou komplikací ve stáří. |
Strašákem, kvůli kterému senioři omezují své aktivity nebo dokonce v jeho důsledku musí na čas opustit svůj domov, je tak zvaný náhlý pád. ŽIVOT 90 na tuto situaci reaguje zavedením nového způsobu péče o seniory, který v ČR doposud nemá obdoby.
„Na rozdíl od zahraničí, kde existují například Centra pro ambulantní komplexní diagnostiku pádů, je prevenci pádu v České republice věnována jen malá pozornost a samotná problematika pádu je zatím podceňovaným tématem. Z vlastní praxe mohu říci, že pád má pro hospitalizované pacienty v seniorském věku závažné důsledky a neméně závažné důsledky má i pro pacientovu rodinu, která musí po propuštění věnovat pacientovi daleko větší péči.“ popisuje MUDr. Pavel Šebor situaci z hlediska lékařů, kteří s lidmi po pádu přicházejí do styku nejčastěji.
„Pád pro seniora vždycky znamená velký problém. I pokud se nic nestane, začnou se staří lidé pádů obávat a omezovat své běžné aktivity. Menší fyzická aktivita vede k rychlejšímu procesu stárnutí, a tak ve svém důsledku tito lidé padají častěji než lidé, kteří se pádu neobávají. V horším případě musí být senior hospitalizován a někdy dokonce přesunut do zařízení s trvalou péčí. Čím déle zůstane senior bez pomoci, tím je samozřejmě situace horší a následky pádu trvalejší.“ Vysvětluje problematiku pádu manažer sekce Krizové pomoci a poradenství ŽIVOT 90 Robert Pitrák.
ŽIVOT 90 přichází s unikátním řešením tohoto problému. Již 19 let provozujeme tísňovou péči. Ta je od 1. listopadu dostupná ve zcela nové variantě mobilní komplexní asistence fungující kdekoliv v dosahu sítě GSM. „Jedná se o malou krabičku, která funguje na stisk SOS tlačítka a která dokonce sama dokáže pád na základě nehybnosti rozpoznat. Nově nabízíme tuto službu také v mobilním telefonu pro seniory. Obě zmiňované varianty fungují doma i venku, po celé ČR.“ Popisuje první část řešení Robert Pitrák. Dalším krokem, bez kterého by logicky tento systém nefungoval, je dispečink tísňové péče fungující 24 hodin denně, který obsluhují zdravotní sestry a sociální pracovníci, kteří mají k dispozici sociální a zdravotní záznam uživatele a může zjistit, kde se uživatel v době, kdy potřebuje pomoc, přibližně nachází. Následně komunikuje s uživatelem a organizuje potřebnou pomoc. Především jeho práce je posledním kamínkem do mozaiky, která z této služby dělá opravdu komplexní podporu řešení krizové situace.
Od takto komplexního řešení si ŽIVOT 90 slibuje nejen to, že zabrání mnohým zdravotním a sociálním komplikacím, kterým senioři v důsledku náhlých pádů musí čelit, ale hlavně, že seniory podpoří v aktivním a bezpečném životě. „Pokud bude mít senior jedno z těchto špičkových technologických zařízení při sobě, jsme schopni zajistit pomoc téměř okamžitě a tím snížit i riziko,
že pád bude mít závažné komplikace a vliv na další život.
Navíc sebedůvěra, kterou senior díky tomuto systému získá, je nezbytným předpokladem pro to, aby zůstal aktivní, a tím i nejlepší prevencí pádu samotného. Tutu službu tedy vnímám jako další hmatatelnou realizaci naší vize umožnit seniorům aktivní a důstojné stáří“ shrnuje myšlenku služby Jan Lorman, ředitel a zakladatel občanského sdružení ŽIVOT 90.
Více informací na www.tisnovapece.cz
Autor: Robert Pitrák