Dnes je 23.11.2024, Svátek má Klement, zítra Emílie

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Protáhněte si své tělo

Publikováno: 11.11.11
Počet zobrazení: 3339
  Autor článku: Marie Vladyková
Čím je člověk starší, tím více začíná cítit, že jeho tělo nefunguje zcela automaticky. A nemusíte být ani v důchodu, aby pro vás každé ranní vstávání znamenalo malý boj o vlastní přežití.

Abyste se mohli hýbat bez bolesti, je dobré provádět pravidelně cviky, které udrží vaše klouby v ideálním stavu. Přestože klouby stárnou jako celé tělo, pravidelným a rozumným zatížením prodloužíte jejich správné fungování.

V lidském těle je kolem 300 kloubních spojení. Mnohá z nich denně namáháme a přes noc je naopak necháváme odpočinout. S přibývajícím věkem se však chrupavka, která je pro bezbolestný pohyb našeho těla velmi důležitá, přirozeně opotřebovává, a vzniká tak osteoartróza. Chrupavka ztrácí svou elasticitu a pevnost, v nejtěžším stádiu může pak docházet až k deformaci kloubů. Zprvu tyto problémy nepociťujeme. S postupným úbytkem chrupavky však bolestivost narůstá.

Rizikové faktory pro vznik osteoartrózy

  • genetika
  • obezita
  • přetěžování kloubů, zejména u sportovně velmi aktivních lidí
  • časté úrazy a jiná onemocnění kloubů

Bojujte proti bolesti přirozeně

Předejít osteoartróze a s ní spojeným bolestem můžete vhodnou pohybovou aktivitou. Ta posiluje svalstvo, které udržuje přiměřený rozsah pohybu a zabraňuje vzniku deformit. Navíc pohyb podporuje výživu vlastní kloubní chrupavky. „V případě rozvoje onemocnění je jednoznačně nejvhodnější pohybovou aktivitou jízda na kole, dále doporučujeme 30 minutové procházky jednou nebo dvakrát denně a plavání. Jde o nejšetrnější aktivity, při nichž se klouby nadměrně nepřetěžují,“ upozorňuje MUDr. Eduard Šťastný z ortopedické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol.

Jak pomoct kloubům dvojnásob

Pravidelný a rozumný pohyb by se měl stát neoddělitelnou součástí vašeho životního stylu, pokud si chcete dlouho užívat bezbolestné chůze a dalších aktivit, které jsou pro vás zatím přirozené. Abyste svým kloubům dopřáli opravdu nejlepší možnou péči, je vhodné užívat doplňky stravy, které jsou určené právě k podpoře pohybového aparátu, zejména k výživě tolik potřebné chrupavky. „Obecně tyto přípravky nejčastěji obsahují glukosamin sulfát a chondroitin sulfát, které jsou nesmírně důležité pro metabolizmus chrupavčitých buněk,“ vysvětluje MUDr. Eduard Šťastný. Právě tyto dvě látky jsou součástí přípravku Proenzi, jehož efekt je navíc umocněn methyl sulfonyl metanem (MSM), který podporuje tvorbu kolagenu a tím správné utváření chrupavčité a kostní tkáně. Proenzi 3+ má zároveň do jisté míry i protizánětlivý účinek. Pokud jej budete používat podle doporučeného dávkování, nebudete muset užívat tolik léků proti bolesti a zánětu.

Když na sebe nemáte hodinu denně

Ať už se vám vstává bez obtíží nebo máte z každého rána už večer hrůzu, je dobré si pravidelně protáhnout tělo sérií cviků na povzbuzení pohybového aparátu. Minuty, věnované takovému cvičení, se vám později vrátí v čase, který byste jinak museli investovat například do zdlouhavé bolestivé chůze. Ještě než se ráno nastartujete, zkuste si několik cviků. Vybrali jsme jich pro vás jen pět. Další užitečné cvičební tipy naleznete na www.proenzi.cz.

  1. 1.       Uvolnění páteře

V lehu na břiše položte ruce do tzv. polohy „sfingy“. Zvedejte trup do záklonu pomocí horních končetin, opírejte se přitom o předloktí. Nedělejte nic silově a pohyb vykonávejte velmi pomalu. Záklon provádějte na dlouhý nádech, s výdechem se vracejte do výchozí pozice.

  1. 2.       Uvolnění kolenních kloubů

Zaujměte polohu v lehu na břiše a ruce vložte pod čelo. Střídavě zakopávejte nohy tak, jako byste se chtěli patou dotknout hýždí.

  1. 3.       Protažení šíjového svalstva

V lehu na zádech připažte ruce k tělu. S výdechem zvedněte hlavu a podívejte se na přitažené špičky nohou. Bradou se snažte dotknout klíční jamky. Současně přitahujte špičky.

  1. 4.       Uvolnění kolenních a kyčelních kloubů

V lehu na zádech střídavě přitahujte k hrudníku pokrčené dolní končetiny. Přitažení nohy provádějte s výdechem. Opakujte na každou stranu 5x.

  1. 5.       Uvolnění obratlů

V lehu na zádech pokrčte nohy v kolenou a ruce upažte. Nadechněte se a s výdechem pokládejte kolena do stran, hlavu otáčejte na opačnou stranu. S nádechem se vrátíte a s dalším výdechem provedete pohyb opačným směrem. Opakujte 5x.

Doporučené přípravky pro Váš pohybový aparát se objeví i v soutěži na našich stránkách.

Zdroj: Marie Vladyková, Proenzi

Vaše komentáře

Celkem 2 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)

06.12.2011 14:49  Marie Hrušková

Uvedené cviky považuji za velmi účinné jako denní aktivitu, nejlépe ráno v opakování 5-10x a večer ve dvou seriích pro každý cvik. Efektivnost cvičení je třeba spojit se správných dýcháním. Preferuji hluboký nádech nosem a pomalý výdech ústy při aktivní části cviku, např. přitahování kolena. Jízda na rotopedu s mírnou zátěží je příjemným strávením jinak spíše nestravitelných televizních zpráv nebo nudných seriálů - máte pocit, že nejde o ztracený čas.

18.11.2011 08:34  Soutěž Proenzi « Třetí věk - stránky pro důchodce a seniory ()

[...] otázek naleznete na www.proenzi.cz nebo v článku „Protáhněte si své tělo“ na http://www.tretivek.cz/201111/protahnete-si-sve-telo/ [...]
http://www.tretivek.cz/201011/soutez-proenzi/

Zanechte komentář: