Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Smlouva o smlouvě budoucí kupní

Publikováno: 29.11.11
Počet zobrazení: 1849
Autor článku:JUDr. Irena Novotná
Smlouvy o smlouvách budoucích dělají v praxi potíže a někdy mohou závažně poškodit smluvní strany, protože si nesjednají důležité budoucí závazky. Je také třeba upozornit na právní úpravu problematiky.

Ačkoliv se obecně režim smlouvy o budoucí kupní smlouvě týkající se převodu vlastnického práva k nemovitostem řídí právní úpravou obsaženou v občanském zákoníku, smlouva o budoucí kupní smlouvě se v obchodních vztazích řídí zásadně obchodním zákoníkem, i když se týká nemovitosti.

Smlouva o smlouvě budoucí kupní (dále jen smlouva)

Smlouva je využívána za situace, kdy zájemce o koupi nemovitosti bude potřebovat zajistit finanční prostředky k nákupu nemovitosti pomocí hypotečního úvěru či jiného finančního produktu. Smlouva je akceptována většinou bank jako jeden z důkazů účelovosti použití úvěru – dokladujete jí vaši právo na klasickou účelovou hypotéku nebo úvěr od spořitelny (vždy účelový). Ve smlouvě je totiž detailně popsána nemovitost, jež je předmětem koupě/prodeje.

Obsah a forma

Podstata smlouvy spočívá v písemném závazku jejích účastníků, že do dohodnuté doby uzavřou kupní smlouvu za podmínek, které jsou dohodnuty v předmětné smlouvě o budoucí kupní smlouvě. Je třeba důrazně doporučit, aby úplné znění zamýšlené kupní smlouvy bylo přílohou smlouvy o budoucí kupní smlouvě. Tímto krokem se vyhnete možnému budoucímu neúspěchu při vyjednávání dalších podmínek smlouvy.

Zajištění časového rámce

V případě uzavření kupní smlouvy ve stanoveném termínu potíže nevznikají. Jinak je tomu v případě, že k uzavření smlouvy ve stanoveném termínu nedojde. V takovém případě se lze, na základě ustanovení občanského zákoníku, domáhat u soudu, aby bylo prohlášení vůle jednoho z účastníků nahrazeno soudním rozhodnutím.

Dodržení zákonných předpokladů

Z hlediska nároků na platné uzavření smlouvy o budoucí kupní smlouvě je třeba dodržet několik zákonných předpokladů. Z formálního hlediska je především nutné, aby smlouva byla v písemné formě. V rámci obsahu je nutné dostatečně určitým způsobem stanovit smluvní strany, projevit závazek k uzavření kupní smlouvy a dohodou stran také stanovit termín, do něhož musí dojít k uzavření. Vzhledem k tomu, že součástí budoucí smlouvy bývá i smlouva kupní, je nutné zohlednit i tuto skutečnost, a to určením předmětu koupě, určením povinnosti prodávajícího převést na kupujícího vlastnické právo a povinnosti kupujícího zaplatit prodávajícímu dohodnutou kupní cenu. V neposlední řadě je bezpodmínečně nutné stanovit buď konkrétní kupní cenu nemovitosti, nebo alespoň způsob jejího následného určení.

Doporučená ujednání ve smlouvě o budoucí kupní smlouvě

Vedle nutných smluvních ujednání je třeba také poukázat na ujednání další, která by se, pro vaši ochranu a jistotu, měla ve smlouvě objevit. V prvé řadě bývá již ve smlouvě o budoucí kupní smlouvě stanoven způsob platby kupní ceny.

Jistina

Na základě budoucí smlouvy bývá budoucí kupující povinen uhradit jistou částku (jistinu). Tato částka je složena do notářské či advokátní úschovy s tím, že bývá následně započítána do kupní ceny. Jistina slouží jako dostatečný projev zájmu kupujícího a prodávajícímu dává záruku, že nevyvíjí marné úsilí ve snaze o převod nemovitosti.

Smluvní pokuta

Ve smlouvě o budoucí kupní smlouvě jsou tak často ustanovení, která dovolují z jistiny hradit smluvní pokutu. Smluvní pokuta se sjednává pro případ, že by budoucí kupující nesplnil povinnosti vyplývající ze smlouvy o smlouvě budoucí. Případně mohou takto složené peníze sloužit k případnému uhrazení smluvní pokuty ve prospěch budoucího prodávajícího, je-li tato pokuta sjednána pro případ porušení povinností vyplývajících ze smlouvy o smlouvě budoucí nebo pro případ odstoupení od smlouvy o smlouvě budoucí.

Zajištění

Další významnou oblastí, na kterou je nepochybně třeba v rámci výkladu upozornit, je také problematika zajištění, které je ve smlouvě o budoucí kupní smlouvě možné zakotvit. Jsou tím myšleny především smluvní pokuty za porušení povinností vyplývajících ze smlouvy o smlouvě budoucí.

Sankce

Další z možných sankcí, které zde přicházejí v úvahu může být i odstoupení od smlouvy při nesplnění určité povinnosti, ke kterému může dojít také např. na základě nezískání hypotečního úvěru, ukáží-li se prohlášení účastníků ve smlouvě o smlouvě budoucí jako neplatná apod. Důvody odstoupení od smlouvy mohou být dojednány různě, a to jak ve prospěch obou smluvních stran, tak i ve prospěch pouze jedné ze smluvních stran smlouvy o budoucí kupní smlouvě.

Další ujednání

Častým ujednáním bývá závazek budoucího prodávajícího, že nemovitosti, které mají být předmětem kupní smlouvy, nebude tento budoucí prodávající po dobu, po kterou je vázán smlouvou o budoucí kupní smlouvě, moci prodat či převést a žádným způsobem zatěžovat, a to jak ve formě zástavního práva či např. věcných břemen.

Smlouva, která následuje nyní, je pouhým návrhem a je třeba ji vyhotovit podle aktuálního stavu. Spíše slouží pro informaci, jak by mohla ve finále vypadat.

Smlouva o smlouvě budoucí kupní
Smluvní strany:

1. Prodávající : Karel Hubička, bytem Jana Uhra 12,602 00 Brno, bankovní spojení: ČSOB, pobočka Praha, Vlašínova 2, 140 00 Praha 1, číslo účtu: 787656789/0300

Dále jen prodávající

2. Kupující: Ing. Jan Tvrdý, bytem Lidická 3, 612 00 Brno, bankovní spojení: ČSOB, pobočka Praha, Vlašínova 2, 140 00 Praha 1, číslo účtu: 887656789/0300, IČO: 78993390,

Dále jen kupující

uzavřely níže uvedeného dne následující smlouvu o smlouvě budoucí kupní

Článek I.
Budoucí prodávající je na základě výhradním vlastníkem následujících nemovitostí:

budova čp 56 stojící na stavební parcele č. st.678/2
stavební parcela č., o výměře 1000 m2,
parcela č. 678/6 o výměře 2000 m2,
k.ú. Tvrdoňovice, obec Tvrdoňovice, okres: Jihlava
Vlastnictví uvedených nemovitostí je zapsáno v katastru nemovitostí na LV č. 789 vedeném Katastrálním úřadem Jihlava.

Článek II.
Prodávající výše uvedené nemovitosti, se všemi součástmi a s příslušenstvím, zejména s dřevěným oplocením, venkovními úpravami, trvalými porosty, nyní prodává kupujícím za souhrnnou kupní cenu 2 000 000,- Kč (slovy: dvamiliony korun českých) a kupující za tuto cenu tyto nemovitosti kupují do společného jmění manželů.

Článek III.
1) Kupující zaplatí prodávajícímu souhrnnou kupní cenu takto:
a) 200.000,- Kč bylo zaplaceno složením do advokátní úschovy advokátu Mgr. Petru Fučíkovi, Brno, Jimravova 2, 678 45 Brno před podpisem smlouvy o smlouvě budoucí kupní jako zálohu na souhrnnou kupní cenu,
b) 300.000,- Kč bezhotovostně na účet prodávajícího č. 89876567/0300 vedený u ČSOB banky v Brně neprodleně do 15 dnů po té, co prodávající předloží ČSOB , pobočka Brno
• tuto oboustranně podepsanou kupní smlouvu včetně návrhu na vklad vlastnického práva
• zástavní smlouvu uzavřenou mezi CITY Bankou v Praze jako zástavním věřitelem, prodávajícím jako zástavcem a kupujícím jako zástavním dlužníkem, jejímž předmětem je zřízení zástavního práva k prodávaným nemovitostem uvedeným v článku I. této smlouvy, za účelem zajištění splacení úvěru poskytnutého touto bankou kupujícím k zaplacení části kupní ceny ve výši 300.000.,- Kč, a to s vyznačením vkladu zástavního práva.

2) K zajištění zaplacení části kupní ceny uvedené v článku III. písm. c) uzavřeli kupující s CITY Bankou dne 6. 6. 2011 smlouvu o úvěru č. 7876678876/2011.

Článek IV.
1) Prodávající prohlašuje, že na prodávaných nemovitostech neváznou žádná věcná břemena, dluhy, ani zástavní práva s výjimkou zástavního práva CITY Banky, popsaného v třetí odrážce odstavce 1, článku č. III. této smlouvy.
2) Kupující prohlašují, že je jim stav prodávaných nemovitostí po prohlídce na místě znám.

Článek V.
Budoucí prodávající předal budoucím kupujícím a budoucí kupující převzali prodávané nemovitosti, spolu s veškerou budoucímu prodávajícímu dostupnou související dokumentací při podpisu smlouvy budoucí.

Článek VI.
1) Vlastnictví k prodávaným nemovitostem přejde podle této smlouvy na kupující až zápisem vkladu do katastru nemovitostí. Zápis vkladu vlastnického práva zajistí na základě společného návrhu nákladem kupujících prodávající a kupující mu k tomu poskytnou potřebnou součinnost.

2) Smluvní strany prohlašují, že v případě nepovolení vkladu vlastnického práva, a to z jakéhokoli důvodu, podniknou kroky k odstranění překážek bránících provedení vkladu vlastnického práva, popřípadě po dohodě s ČSOB bankou vrátí prostředky čerpané z úvěru přímoCITY bance.

3) ČSOB banka se v případě nepovolení vkladu vlastnického práva ve prospěch kupujících, a to z jakéhokoli důvodu, zavazuje poskytnout prodávajícímu potřebnou součinnost při řízení o výmazu zástavního práva CITY banky za účelem zajištění splacení úvěru poskytnutého touto bankou kupujícím k zaplacení části kupní ceny.

Článek VII.
Smluvní strany se dohodly, že daň z převodu nemovitostí zaplatí prodávající a vyhotovení znaleckého posudku o ceně prodávaných nemovitostí pro potřeby této daně zajistí vlastním nákladem také prodávající a kupující mu k tomu poskytnou potřebnou součinnost, zejména umožní znalci prohlídku prodávaných nemovitostí.

Článek VIII.
Tato smlouva je vyhotovena v osmi stejnopisech, z nichž po dvou si ponechají obě strany, jeden ČSOB. banka a zbylých pět si ponechá prodávající pro potřeby vkladu do katastru nemovitostí.

V … dne………..

podpisy smluvních stran

Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: