Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Terakotová armáda
Autor článku:Vlasta Kubesová Cestou k muzeu Terakotové armády se stavujeme v lázních. Zase něco jiného. Moc hezká zahrada, pozorujeme zahradníka, který stříhá trávník nůžkami, inu o pracovní sílu tady nouze není. Dělník vyjde levněji než sekačka a elektřina do ní. |
Další zastávka patří muzeu, kde je i výrobna suvenýrů a typicky čínského lakovaného nábytku. Prý si už někdo nějaký objednal a do měsíce ho přes Hamburk měl doma. Naše skupina ovšem zájem nemá, tak ujíždíme dál. Jen se ještě podíváme na pec, ve které se vypalují upomínkoví vojáci a která je imitací pece původní.
Terakotová armáda byla putovní výstava i v České republice. Někteří z nás ji viděli a byli zklamaní. O to více jsme zvědaví na originál. Hliněná armáda císaře Čchin Š´chuang-tiho byla objevena zcela náhodou v roce 1974 místními čtyřmi rolníky při kopání studny.. Císař Čchin Š´chuang-ticísař sjednotil Čínu v jednu silnou významnou říši. Více než 6.000 ozbrojených bojovníků v životní velikosti je rozestavěno v bojovém šiku. Armáda byla součástí posmrtné výbavy zemřelého panovníka. Rozhodně netroškařil, záleželo mu na tom, aby zůstal silným vládcem i po své smrti.
Nejdříve se podíváme na film o objevení studny. Ten je zajímavý už svým pojetím. Promítací sál je kruhový a kruhové je i promítání. Ještě před zhlédnutím filmu nás průvodce upozorňuje, že se jedná o mírnou idealizaci. Ta spočívá v tom, že hlava vojáka, kterého ve filmu vytahují z rozkopané studny rozhodně nemohla patřit generálovi, těch se našlo jen několik a úplně na jiném místě.
Než vejdeme do hangáru s odkrytou armádou, podíváme se ještě na „kouzelného dědečka“, což je jeden ze dvou žijících rolníků (celkem byli čtyři) , kteří armádu objevili. Fotit ho nesmíme – vyfotit se s ním může jen ten, kdo si koupí knihu za mnohonásobek ceny. Tomu ji i podepíše. Pár jedinců tuto nabídku využije, ostatní si koupí knihu bez jeho podpisu. Nálezné, kteří rolníci dostali bylo natolik směšné, že jim „podpisový přivýdělek“ ze srdce přejeme.
Na vybudování hrobky, která je součástí celého areálu, využil císař práce 700 000 lidí z celé země. Výstavba zabrala téměř 40 let a v době císařovy smrti ještě úplně hotová.
Zpřístupněny jsou tři obrovské zastřešené jámy, jedna obsahuje největší s terakotové válečníky, druhá a třetí jsou z velké části neodkryté. Archeologové totiž pracují na technologii, která by zamezila zmizení barev po vyzvednutí soch na vzduch. Jen na jedné jediné ve vitrině vidíme, že armáda byla skutečně malovaná, ale barva do tří dnů zmizela.
Náhoda je vůl – říká se. Je opravdu s podivem, že místo kopání studny bylo v rohu obrovského celku, je označeno a „klika“ to byla opravdu úžasná.
Všichni vojáci v jámách jsou zrekonstruovaní. Při vykopávkách byly nalezeny jen střepy. Propadající strop totiž armádu rozdrtil. Jediný voják, který zůstal v celku, je vystaven ve vitríně. V celku zůstal proto, že klečel. Na obrázku je vidět, kde byla kulatina stopu a lze ji porovnat s výškou vojska.
Obejdeme celý areál s vojskem a v jednom místě nám průvodce vypráví příběh o studentovi, který se v přestrojení a přebarvení vsunul mezi vojsko a dlouho si ho nikdo nevšiml. Teprve až se začal hýbat, vyvolal mezi pověrčivými Číňany paniku a hromadný úprk s tím, že císař se probouzí a s ním jeho armáda. Po prozrazení milého studenta archeologie nejdříve zavřeli a pak se stal samozřejmě slavným a velmi žádoucím pro reklamu.
Vojáci směřují na východ, odkud byli čekáni nepřátelé. Není zde tedy podle feng- šuej severo-jižní osa, tohle učení v té době ještě vůbec neexistovalo.
Součástí areálu je i mauzoleum pro 2 bronzové kočáry, které byly při vykopávkách vyzvednuty.
Na zpáteční cestě se ještě stavíme na tržiště plný všelijakých padělků a plni dojmů míříme na večeři a do hotelu.
Autor a foto: Vlasta Kubesová