Dnes je 22.11.2024, Svátek má Cecílie, zítra Klement

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Bezplatná radost a čas

Publikováno: 24.12.11
Počet zobrazení: 1092
  Autor článku: Petr Chalupa
Každý z nás seniorů to jistě zná. Hospodaření s časem. Myslím, že nejsem sám, kdo si čas od času uvědomí, že jeho čas se zrychluje a zároveň krátí. Ať chce či nechce. Je to nezměnitelné.

Čas od času potkám někoho z přátel a známých. A téměř vždy zazní takové to: „Tak jak se máš či máte?“ Snažím se být „vtipný“ a odpovídám: „Zase jsem se ráno probudil“. Ale čím dál tím častěji někde uvnitř cítím, že tahle odpověď je pouhé konstatování skutečnosti nepříliš samozřejmé, natož veselé. To vždy „zatnu zuby“ a také uvnitř si poručím, že se dnes budu z něčeho radovat. Někdy je to složité a jsou i dny, kdy je má snaha marná. Tenhle stav jsem měl na mysli, když jsem v úvodu napsal, že to každý z nás seniorů zná. A asi se moc nemýlím, když budu předpokládat, že podobné pocity mají i „nesenioři“.

Takže co s tím?
No přece radovat se. Snad i to dnes často prezentované „být aktivní, pozitivní“. Fuj, to slovo pozitivní, spojované ještě se slovem energie, nemám rád. Připomíná mi to měděný vodič elektřiny. Radovat se je v současné době dost těžké. Stačí otevřít denní tisk, zapnout televizi. Zprávy o dění se změnily v hodně černou kroniku. Ze všech stran se hrnou slova a věty jako: Zavraždil, znásilnil, napadl, ukradl, vyšetřován, strmý pád, zvýšení cen atd. O politické situaci ve státě ani raději nemluvím. A v té místní politice, je to také na blinkání. Jde se tedy v současném čase vůbec radovat? Nejsem pesimista a tak si sám sobě odpovídám, že ano, že se vždy ještě něco najde.

„Pozitivní“ hospodaření s časem se snažím zvládnout tím, že si na každý den něco naplánuji, vymyslím, seženu a uskutečním. Někdy mi tohle naplánované trochu přeroste přes hlavu, záda, klouby a svaly. To když přeženu pravidelné plavání a „dám“ o pět bazénů navíc. Nebo zryji větší kus zahrádky, navezu víc koleček kompostu, přemístím, rozřežu atd. S železnou pravidelností se dostaví škála bolestí, bolístek a únavy. „Není ti dvacet“, slyším od manželky. A tahle věta mi „opravdu, ale opravu“ pomáhá k tomu, že příště to bude stejné.

Někdy se vyskytne něco, co nezapadá do denního stereotypu až téměř dynamického. Třeba nedávno. Knihovna ve Staré Roli mne mile oslovila a požádala, zda bych u nich „autorsky“ nepředčítal a besedoval v rámci literární výchovy s žáky tamní ZŠ. Čtení a mluvení na veřejnosti mi nedělá potíže. Zvláště když šlo vlastně o další presentaci mé knížky „Kluci z ulice“, jejímž obsahem jsou poválečné vzpomínky na příběhy kluků v karlovarské čtvrti Tuhnice. Ale přece jen jsem měl trochu obavu, jak ta dnešní „naděje národa“ bude mé vzpomínky vnímat a zda vůbec. A byl jsem překvapený. Příjemně.

Četl jsem a povídal od 10 do 13,30 hodin. Napřed pro 6. třídu a následně pro 8. třídu. Děti vnímaly, u některých pasáží se smály a nakonec se i dotazovaly. Jedna holčinka se mne zeptala, zda jsem to všechno sám vymyslel. Viděl jsem jak ona i ostatní nevěřícně koukají, když jsem se snažil vysvětlil, že nic není „vymyšlené“, a že všechno v knize je pravdivé a skutečně se stalo. Jako dost obveselující jsem vnímal dotaz jednoho hocha, který se tázal na význam slova pedant. V knihovně jsme se domluvili, že akci budou ještě opakovat pro místní seniory.
No a nyní se snad dostávám k tomu, s čím jsem se chtěl svěřit hned na začátku. K radosti z bezplatné činnosti pro někoho. K příjemnému odevzdání času jednoho dne s pocitem, že byl dobře obhospodařen.

Autor:Tomáš Iľko, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: