Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Čína a její důchodci
Autor článku:Vlasta Kubesová A jak to je v Číně se seniory? Důchody zde nemají žádné, na co také? |
Jestli Vám tato otázka připadá nemístná, byli byste překvapeni, jak dokonale to tam funguje přesto, že Čína je jeden z nejméně sociálních států na světě.
Důchodový věk žen je 55 let, mužů 60 let. Důchod ale mají jen státní zaměstnanci, a to ve výši 1000 – 1500 juanů ( 2300 – 3450 Kč). Všude je ale znát filosofie konfucianismu – nejdůležitější je rodina. A tak staré lidi živí děti, vnoučata také přispívají z výplaty. A kdo nemá děti? Má bratrance, sestřenice a jejich děti nebo třeba sousedy. Stáří je ve velké vážnosti, se starými lidmi se mladší radí. Domovy důchodců tady nemají. Není jich třeba.
Stát tedy ušetří na sociálních dávkách a důchodech. Vybere si na daních 10 – 25%, podnikatelé platí daň cca 25%. Nic jiného stát nechce, žádnou nemocenskou, sociální, zdravotní…Za odměnu pak ale Číňané nechtějí nic chtít po něm. Je s podivem, že u tak obrovského množství lidí to tak dokonale funguje.
Nikoho by ani nenapadlo, se o své starší rodinné příslušníky nepostarat, tím by se zcela vyřadil ze společnosti. Dovedete si představit tu ostudu?
Asi ne, protože u nás to nikoho netrápí a to by mnohé děti mohly mít z ostudy kabát. Ne, opravdu nevím, zda je to správné nebo ne, jedno ale vím jistě. Výchova a vliv prostředí jsou mocnější než naše vláda. Do nového roku Vám tedy přeji silnou vládu – a ještě silnější rodinné vazby.
Ať je následující rok plný spokojených seniorů, kteří nebudou nikomu na obtíž a budou mít radost ze života.
Autor a foto: Vlasta Kubesová