Dnes je 23.11.2024, Svátek má Klement, zítra Emílie

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

HONG KONG香港 – město kasin

Publikováno: 16.12.11
Počet zobrazení: 5326
  Autor článku:Vlasta Kubesová
Ani město, ani země… Hong Kong je označován za zvláštní administrativní zónu Čínské lidové republiky, je to tedy teritorium podléhající čínské správě.
 

Z města na nás dýchla Evropa, nebo lépe řečeno Anglie. Anglické jsou zásuvky, jezdí se vlevo. Úřední jazykem je tu kromě čínštiny a mandarínštiny také angličtina – a s tou tady na rozdíl od Číny není problém. Platidlem jsou hongkongské dolary, z nichž desetidolarovka je plastová – je to určitě praktické, bankovka se nedá roztrhnout a nehoří (všechny bankovky z plastu má Austrálie). Na první pohled to vůbec není poznat.

Jedna z našich prvních cest v tomto městě povede na vrchol Victoria Peak nejstrmější pozemní lanovkou na světě (27 stupňů). Vypadá jako vlak a všichni v něm musí sedět. V některých úsecích by se nám vstát ani nepovedlo, i když jsou na podlaze zuby, aby se případný chodec nesklouzl až na konec vagonu. Cesta nahoru vede tropickým parkem a výhled je úžasný.

Hong Kong je nejhustěji osídlená oblast na světě, ale nějak nám to nepřijde. Možná je to tím, že většina lidí se kvůli horku drží uvnitř budov.

Poloostrov Kowloon (území se říká Nová Teritoria) byl po druhé opiové válce pronajat na 99 let Británii. Když se toto období chýlilo ke konci, bylo jasné, že Británie bude muset území vrátit Číně, jinak ho hospodářsky odřízne ( např. elektřina je z Číny). K tomu došlo 1.července 1997.

Hong Kong je metropole plná mrakodrapů, působí čistě a civilizovaně. My jsme si pobyt v něm zpestřili projížďkou na sampanech, což jsou malé čínské loďky. Z vody jsme město viděli zase trošku jinak.

Odpoledne jsme se podívali do HongKong parku, obdivovali jsme patrové tramvaje, někteří vyjeli lanovkou na Velkého Budhu. Architektura splňuje pravidla feng šuej, hodně budov má oblé hrany nebo díry pro draka. Ale není to pravidlem. Například budova Bank of China feng šuej zcela popírá a je to prý záměr, aby bylo vidět, „kdo je tady pánem“.

Čas je tady stejný jako v Číně. Přestože Čína neleží v jednom časovém pásmu, používá na celém území stejný čas ( a my se stále dohadujeme o hodinu letního a zimního času).

Vysoká vlhkost vzduchu nám nedělá moc dobře, špatně se dýchá, takže se už těšíme na večer s laserovou šou. Ta nás ale docela zklamala, představovali jsme si ji přece jen velkolepější. Projížďka lodí a pohled na město, které se začalo rozsvěcovat nás zaujala víc.
Město bank, kasin a diamantů usíná a my jdeme také .

Autor a foto: Vlasta Kubesová

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

17.10.2012 09:29  Jana Capova

Dobrý den, k článku bych měla pár připomínek. Poloostrov Kowloon nejsou Nová Teritoria. To je největší území Hong Kongu. Bankovky jsou vydávány různými bankami a tudíž mohou i při stejné hodnotě vypadat odlišně. Hong Kong není město kasin. Ta jsou budována jen na Macau.V H.K. lze jen sázet, a to pouze na koně. Zdraví Jana Capova

Zanechte komentář: