Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Relaxace a podpora organismu
Autorka článku: Marcela Nováková Až si budete dávat do Nového roku předsevzetí, řekněte si, že budete posilovat tělo i duši, abyste byli šťastni ve své mysli a měli radost ze života. |
Relaxace a její přínos pro duševní a tělesnou harmonii
Jeden z nejúčinnějších způsobů posilovat energii těla a mysli je Tchai-ťi (nebo celým názvem tchai-ťi-čch(an). Skládá se ze sestavy na sebe vázaných pohybů nebo figur, které podle zvolené sekvence trvají deset až dvacet minut. Obvykle se provádějí velmi zvolna, vypadají téměř jako zpomalený tanec a jedna osoba při nich nepotřebuje prostor větší než jeden metr čtvereční. Při vipassaně a při provádění tchai-ťi se stírá hranice mezi naší myslí a dýcháním nebo mezi naší myslí a pohyby. To je bod, v němž mizí členění na mysl a obsah mysli. Nejprve mysl sleduje dýchání nebo cítí pohyby těla a pak se mysl a dýchání nebo mysl a pohyby spojí v jedno. Jde o uvědomění si pravdy, že všechno, co prožíváme – vnější svět, naše tělesné pocity – se pro nás stane skutečným, jen pokud to zaznamenáme ve vnitřním světě naší mysli. A proto nemůže v bezprostředním zážitku existovat rozdíl mezi předměty zaznamenanými myslí a naší myslí, která je zaznamenává. Také jsou zajímavé různé druhy jógy. Hathajóga je jóga těla, v níž se cvičí známé jógové ásany za účelem ovládnutí vitální energie putující v těle a k získání cíle, na který se mysl může soustředit. Karmajóga je jóga dobročinnosti, v níž se člověk věnuje nezištné službě druhým. Bhaktijóga je jóga oddanosti, v níž se člověk vědomě oddá službě Bohu. Džňánajóga je jóga poznání, v níž člověk nejprve pracuje na studiu a pochopení nejhlubších duchovních pravd a poté na probuzení své vlastní intuitivní moudrosti. Každý z těchto druhů jógy, pokud je prováděn vytrvale, vede k témuž cíli, tedy ke zrušení osobního ega a k realizaci sebe samého jako součásti jednoty, která zahrnuje veškeré tvorstvo. Každý z těchto jógových směrů v sobě obsahuje radžajógu — jógu meditativní. Zatímco jedna složka pracuje na těle, na službě druhým, na oddanosti Bohu či intuitivní moudrosti, druhá se soustředí a obrací mysl na prvořadý a mimořádně důležitý cíl – na přemožení neustálého zaobírání se sama sebou. S problematikou tai-chi a jógy se můžeme seznámit v příručkách i na místě samém, kde se jóga provozuje.
Péče o zdraví
Umíme zabránit vážným nemocem, pocházejícím z volných radikálů. Volné radikály se také podílejí na rozvoji arteriosklerózy (poškození buněčné stěny ukládáním tuků) a tím zvyšují riziko tvorby krevních sraženin, urychlují proces stárnutí tělních tkání. Pravděpodobně mají vztah í ke vzniku kornatění cév, cukrovky, revmatické artritidy, ale i Alzheimerovy a Parkinsonovy nemoci (Alzheimerova nemoc = předčasná degenerace mozkové kůry; Parkinsonova nemoc = klidový třes a porucha svalového napětí v důsledku poškozeni mozkových center). Látky neutralizující účinek volných radikálů se nazývají antioxidanty, svou činností přispívají k ochraně imunitního systému. Jednotlivé složky antioxidační skupiny se vzájemně podporují při potírání volných radikálů. Do této skupiny látek patří vitaminy A, B6, C, E, zinek, selen. V ekologicky silně znečištěných oblastech nestačí pouze pestrá strava, bohatá na zeleninu a ovoce. Je vhodné přidávat tyto látky v koncentrované, biologické formě ve formě potravinových doplňků. Vitamínové doplňky by však vždy měly být vyrobeny z přírodních zdrojů. Vstřebatelnost syntetických vitamínů je sporná.
Jak získávat energii a jak podpořit chuť do života
V oblasti alternativních medicíny to pomáhá v léčbě rakoviny, revmatoidní artritidy, při léčbě vysoké hladiny cholesterolu, srdečního onemocnění, při infekci a poruše imunitních funkcí. Několik vědeckých studií ukázaly, že antioxidant dávky jsou získány tím, že se pijí dva šálky zeleného čaje denně.
Autor: Marcela Nováková, Foto: Internet