Dnes je 24.11.2024, Svátek má Emílie, zítra Kateřina

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Stížnost EHPM ohledně zdravotních tvrzení

Publikováno: 19.12.11
Počet zobrazení: 839
  Autor článku: Tomáš Iľko
Evropská federace zastupující zájmy výrobců doplňků stravy EHPM (European Federation of Associations of Health Product Manufacturers) uvítala tento týden rozhodnutí evropského veřejného ochránce práv.

V něm se uvádí, že stížnost podaná tímto sdružením týkající se způsobu posuzování zdravotních tvrzení podle článku 13 je přípustná k dalšímu šetření.

EHPM, která podala stížnost v září, uvedla, že rozhodnutí potvrzuje přípustnost stížnosti, podle níž posuzování tvrzení podle článku 13.1 není v souladu s požadavky nařízení EU o výživových a zdravotních tvrzeních.

Stížnost vychází z faktu, že Evropská komise a Evropský úřad pro bezpečnost potravin (European Food Safety Authority, EFSA) soustavně ignorovaly, že nařízení vyžaduje pro tvrzení podle článku 13.1 odlišný typ posuzování, než pro tvrzení podle článku 13.5 a 14 (týkajících se snížení rizika onemocnění nebo vývoje a zdraví dětí).

Oba typy tvrzení jsou však posuzovány stejným způsobem a EHPM se domnívá, že je tím ohrožena přiměřenost pravidel stanovených v nařízení a podrýván jeho hlavní účel – dosáhnout vysoké úrovně ochrany spotřebitele, zvýšení právní jistoty pro potravinářské společnosti, rovné podmínky hospodářské soutěže a podpora inovací.

„Těší nás, že veřejný ochránce práv posoudil naši stížnost v rámci své působnosti jako přijatelnou pro další přezkoumání. Nyní čekáme na výsledky šetření, které by měly potvrdit náš názor, že ve způsobu posuzování tvrzení je zásadní problém,“ řekl předseda EHPM Peter van Doorn. „Doufáme, že tento proces ozřejmí, proč je třeba využít jiného způsobu posuzování a rovněž doufáme, že výsledek tohoto šetření potvrdí, že posuzování tvrzení podle článku 13.1 by mělo zahrnovat posouzení souhrnu všech dostupných vědeckých důkazů, poskytovat jasné údaje o tom, jakou měrou či v jakém rozsahu je vztah mezi potravinou a jejím vlivem na zdraví doložen (oproti stávajícím stanoviskům, které ho buď pouze potvrzují, nebo popírají) a povede k tomu, že váha, konzistentnost a hodnověrnost důkazů bude posuzována s využitím uznávaných vědeckých metodologií.“

Stížnost bude nyní veřejným ochráncem práv podrobena kompletnímu šetření. Jakmile bude dokončeno, veřejný ochránce práv oznámí svá rozhodnutí a doporučení.

„Spolupracovali jsme s Evropskou komisí na tom, aby byl zajištěn správný výklad některých ustanovení, a tato spolupráce vedla k řadě vítaných změn při implementaci nařízení,“ uvedl pan van Doorn a dodal: „Nemělo to však bohužel za následek zásadní přehodnocení procesu posuzování tvrzení, což je důvodem, proč bylo zamítnuto více než 95 procent tvrzení vztahujících se k látkám jiným, než jsou vitaminy a minerály. Domníváme se, že mají-li být spotřebitelům poskytovány vědecky podložené informace a chceme-li zachovat potenciál pro inovace, je toto přehodnocení procesu nezbytné. Nedojde-li k němu, lze očekávat, že celkový výsledek bude mít výrazně negativní dopad. Instituce veřejného ochránce práv byla zřízena právě proto, aby v takovýchto případech pomáhala nalézt řešení. Doufáme, že jeho prostřednictvím budeme schopni dosáhnout kompromisu, jenž bude přijatelný pro všechny strany.“

Autor:Tomáš Iľko, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: