Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Jak se vyhnout malérům

Publikováno: 31.01.12
Počet zobrazení: 1468
  Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
Je třeba vnímat, že státní úřady jsou kompetentní k vymáhání plnění povinností, ať se to někomu líbí nebo nelíbí a to platí pro lidi, kteří mají k úřadům negativní postoj a domnívají se, že to stačí k tomu, aby je ignorovali.

A plnění povinností vůči státním úřadům je neoddiskutovatelné, i když lidé by je rádi obcházeli anebo všelijak chytračili. Pokud byly kdy úřady benevoletní a při vírali možná někde oči, v současné době nemůže být o benevolenci řeči a po těch, kteří neprojevují ochotu komunikovat, tvrdě zasáhnou.

Placení výživného

Je stanoveno, „že výživné se platí v pravidelných měsíčně se opakujících dávkách, které jsou splatné vždy na měsíc dopředu. V případech hodných zvláštního zřetele (povinný rodič má pouze sezónní příjmy, značně riskantní podnikání apod.) může soud rozhodnout o povinnosti složit peněžní částku pro výživné splatné v budoucnosti. Soud pak učiní další opatření, aby z této zálohy byly dítěti vypláceny jednotlivé splátky odpovídající měsíčnímu výživnému“.

Tedy, rozvedený rodič, který je povinen platit výživné, si nemůže sám od sebe určit, jak bude platit výživné. Stalo se, že rozvedený otec vybral po rozvodu z banky velkou částku peněz, nakoupil dárky a jel navštívit svou exmanželku a synka. Při kafíčku ji podal s úměvem obálku a vyndal balíčky pro syna se slovy tady máš peníze a odjel, protože měl ještě nějaká jednání. Po nějaké době mu došla obsílka, v níž byl vyzván k placení výživného, protože jeho způsob předání peněz byl pojat jako dar, nikoliv jako plnění povinnosti platit výživné. Jeho objasnění bylo jasné:“Nechtělo se mi se crcat se složenkami. Já myslel, že to pochopila, že je to výživné.“ A samozřejmě, že padl do dluhů.

Ztracené doklady a jejich zneužití

Jsou lidé, kteří si nehlídají své doklady a třeba až po půl roce zjistí, že jim chybí. Ztráta občanského průkazu je velmi prekérní záležitostí, jak nám ukazuje život na smutných příbězích jednotlivců a je třeba si rozmyslet, jak odůvodnit na policii nebo obecním úřadě s rozšířenou působností, jak občan o občanský průkaz přišel. Pod tlakem hrozby pokuty, zvláště, když jde o opakovanou ztrátu, si lidé vymýšlejí různé historky, jak jim byl občanský průkaz ukraden, aby se vyvinili z toho, že jsou nepořádní a nepozorní, ale taková lež se dá odhalit. Ale lidé nejen ztrácí občanské průkazy, ale také rodné listy, tedy listiny, které jsou zneužitelné jinou osobou s často fatálními důsledky pro toho, kdo si je doma bezpečně nezakládá, životnostenské listy, i doklady, na nich je uvedena adresa či číslo bankovního účtu. Dokonce se dá zneužít i kontaktní adresa na krabici vyhozené do popelnice a nebo výplatní pásky, které někdo omylem vyhodí. Dá se prostě zneužít všeho s následky, které si však člověk může připisovat sám sobě. Trend k uplatňování odpovědnosti se bude stále zdokonalovat a vyvrcholí dnem účinnosti nového občanského zákoníku.

Generální klauzule občanského zákoníku o odpovědnosti

Stále ještě platný občanský zákoník, k jehož výrazné změně dojde až v roce 2014 je postaven na tom, že „všichni mají rovné postavení, přičemž vzájemné občanskoprávní vztahy vznikají z právních úkonů jako projevl vůle, nejčastějí vyjádřených jednáním nebo opomentím, smlouvami nebo ústní či písemnou dohodou. Ustanovení § 415 zní: „Každý je povinen počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví, na majěštku, na přírodě a životním prostředí.“ To je generální klauzule odpovědnosti, která zafunguje okamžitě, jakmile se projeví, že tato odpovědnost nebyla naplněna a to ve všech případech a dává úřadům i soudům možnosti k uplatňování sankcí z porušení odpovědnosti. Ovšem, běžný občan nemá třeba tušení, kolik judikátů z nejrůznějších kauz na toto téma bylo vydáno a jak úřad může postupovat na základě interních předpisů, které aplikují zákony, v nichž jsou odpovědností vztahy občana s státu stanoveny.

Závěr

Myslím, že tlak na plnění odpovědností ze strany občanů ke státu a naopak bude velmi napínavý i nadále a rozhodně je nutné se k tomu postavit čelem. Asi by bylo praktické, kdyby i ti, kteří jsou zatíženi prací a podnikáním, kteří neví, kde jim hlava stojí a rozhodně netouží po sankcích a dohady s úřady by si udělali jeden den volno, pohledali všechny doklady, smlouvy a rozsudky, pořídili si šanon nebo krabici a do složek si uložili své doklady, s kterých jim plyne nějaké plnění nebo při jejichž ztrátě jim může vzniknout citelná škoda. A je třeba i donutit plnoleté děti (těm nepnoletým to musíme udělat sami), aby si takový malý úřad zařídili a veškeré doklady, které obdrží, pečlivě zakládali, netajili je, a to jde o různé pokuty z jízd na černo a doklady o jejich zaplacení (spílat jim můžete dodatečně), smlouvy o nájmu při studiu mimo trvalé bydliště a doklady o zaplacení nájemného apod. Pro ty, kteří se budou nad tímto článkem rozčilovat, zdůrazňuji, že to není nástup totality a potlačování občanských práv, ale je to normální výzva k chování, jak se očekává obecně od dospělých lidí, kteří jsou odpovědni za plnění svých povinností.

Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: