Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Památky zapsané do seznamu UNESCO v roce 2011-2. část
V roce 2011 se světové dědictví UNESCO rozrostlo o 21 nových „pokladů“. Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO má tedy celkem 932 položek. Z toho je 721 kulturních, 183 přírodních a 28 smíšených. Památky najdeme v celkem 153 zemích světa. V loňském roce poprvé do vybrané společnosti vstoupil karibský ostrov Barbados a Spojené arabské emiráty. Co patří do 21 nových „pokladů“ světového dědictví UNESCO? Nyní si představíme druhou polovinu nově zapsaných památek. |
Kulturní místa města Al Ain, Spojené arabské emiráty
Lokality v okolí města Al Ain (Hafit, Hili, Bidaa Bint Saud a oázy) vypovídají o stálém lidském osídlení pouštního regionu od doby neolitu. Zachovalo se zde množství stop po prehistorických památkách, např. kruhové kamenné náhrobky z doby zhruba 2500 př. Kr., studně a široká škála staveb z nepálených cihel (obytné i administrativní budovy, věže či paláce).
Perská zahrada, Írán
Památka zahrnuje celkem devět různých zahrad v několika dnešních íránských provinciích. Perský zahradní design je velmi různorodý, přizpůsobil se odlišným klimatickým podmínkám. Perská zahrada – vždy rozdělena do čtyř částí s vodou hrající důležitou roli jak při zavlažování, tak pro okrasu – měla symbolizovat Ráj a čtyři elementy zoroastrismu: nebe, zemi, vodu a rostliny. Tyto zahrady, vznikající v různých dobách od 6. století př. Kr., rovněž obsahují budovy, pavilony a zdi, stejně jako promyšlené zavlažovací systémy.
Kulturní krajina Serra de Tramuntana, Španělsko
Oblast se nachází na strmém horském hřebenu vedoucím souběžně se severozápadním pobřežím ostrova Mallorca. Tisíciletí zemědělství v prostředí s omezenými zdroji přeměnily terén. Zároveň tu můžeme vidět kloubovou síť vodovodů, která se vytvořila kolem farmářských jednotek feudálního původu. Krajině dominují zemědělské terasy a propojená vodní díla – včetně vodních mlýnů – a rovněž stavby vzniklé jen za použití kamene a farmy.
Kůlová obydlí v oblasti Alp, Švýcarsko, Rakousko, Francie, Německo, Itálie, Slovinsko
Tato přeshraniční památka zahrnuje celkem 111 malých individuálních míst s pozůstatky prehistorických stavení na kůlech (pilotech) v oblasti Alp, které se stavěly v době od 5000 do 500 př. Kr. na okrajích jezer, řek a močálů. 56 z těchto obydlí se nachází ve Švýcarsku. Osídlení jsou jedinečnou skupinou výjimečně dobře zachovalých a kulturně bohatých archeologických nalezišť.
Mešita Selimiye a její sociální komplex, Turecko
Mešita (viz. obrázek) na čtvercovém půdorysu s jedinou mohutnou kupolí a čtyřmi štíhlými minarety dominuje obloze někdejší osmanské metropole Edirne. Sinan, nejslavnější z osmanských architektů 16. století, považoval celý komplex za své nejlepší dílo. Najdeme tu madrásy (islámské školy), krytý bazar, vnější nádvoří, knihovnu… Interiér dekorují dlaždice z Izniku z doby jejich vrcholného používání, což dodnes svědčí o umělecké formě, která u tohoto materiálu zůstala nepřekonaná. Komplex budov postavených kolem mešity je velmi harmonický.
Delta řeky Saloum, Senegal
Rybolov a sběr mušlí umožnil život lidem na území velkém zhruba 5 000 km2, formovaném rameny tří řek. Oblast sestává z poloslaných kanálů protékajících mezi více než 200 ostrovy a ostrůvky, mangrovové lesy, mořské pobřeží Atlantiku a suchý les. Nachází se tu 218 mohyl z ulit mušlí a škeblí, spotřebovaných lidmi během staletí; některé z nich jsou dlouhé i několik set metrů. Pohřební místa na 28 z těchto mohyl mají formu tumulů, kde se našly pozoruhodné artefakty.
Keňský jezerní systém ve Velkém riftovém údolí, Keňa
Přírodní oblast zahrnuje tři propojená, relativně mělká jezera (Lake Bogoria, Lake Nakuru a Lake Elementaita) v keňské provincii Rift Valley Province a rozkládá se na celkové ploše 32 034 ha. Žije zde 13 globálně ohrožených druhů ptáků a vyskytuje se ohromné množství ptáků vůbec, místo s jednou z největších ptačích diverzit na světě vůbec. Jde o vůbec nejdůležitější lokalitu pro plameňáka malého na Zemi a jedno z hlavních hnízdících míst pro pelikány bílé. Oblast je též domovem řady druhů savců, včetně nosorožce dvourohého (černého), žirafy Rothschildovy, kudu velkého, geparda či psa hyenového.
Pobřeží Ningaloo, Austrálie
Rozsáhlá plocha pobřeží Ningaloo zahrnuje jak mořskou, tak suchozemskou část, nachází se na opuštěném západním pobřeží Austrálie, její součástí je i jeden z nejdelších pobřežních útesů na světě. Na souši se nalézá ohromný krasový systém a síť podzemních jeskyň a podzemních vodních toků. Každoroční setkávání žraloků obrovských se odehrává právě v moři u Ningaloo Coast, jehož vody jsou domovem mnoha druhů mořské fauny, mezi jinými také několika zástupců mořských želv.
Staré centrum Bridgetownu a jeho pevnost, Barbados
V roce 2011 došlo k prvnímu zápisu karibského ostrova Barbados na seznam světového dědictví UNESCO. Výjimečný příklad britské koloniální architektury se skládá z pěkně zachovalého starého centra města, metropole ostrova, postavené v 17.-19. století. Dokládá rozsah britského koloniálního impéria v Atlantiku. Chráněná lokalita rovněž zahrnuje blízkou posádkovou pevnost skládající se z několika historických budov. Serpentinový urbanistický půdorys Bridgetownu rovněž svědčí o odlišném přístupu k plánování koloniálních měst v porovnání se španělskými a nizozemskými koloniemi, kde se budovalo podle síťového půdorysu.
Hiraizumi – chrámy, zahrady a archeologická naleziště reprezentující Buddhismus Čisté země, Japonsko
Oblast zahrnuje celkem pět lokalit, včetně posvátné hory Kinkeisan. Najdeme tu stopy vládních budov z 11. a 12. století, kdy bylo Hiraizumi administrativním centrem severojaponské říše a konkurovalo Kjótu. Říše byla založena na kosmologii tzv. Buddhismu Čisté země, který se rozšířil do Japonska v 8. století. Reprezentoval „čistou zemi“ Buddhovu, na niž lidé aspirují po smrti, stejně jako i klid duše v tomto životě.
Rozšířena byla rovněž již jedna lokalita na seznamu dědictví zapsaná. Ke karpatským bukovým lesům na Ukrajině a Slovensku (2007) se letos přidaly německé prastaré bukové lesy. Reprezentují pokračující biologickou a ekologickou evoluci v éře po době ledové. Nový zápis zahrnuje v Německu pět lesů o souhrnné ploše 4 391 ha.
Zdroj: Lidovky.cz. Foto: Internet