Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Přístroje na úpravu vzduchu
Autor článku: Společnost Högner, s.r.o. Máte doma plno prachu, nesnesitelné dusno, usychají vám květiny nebo bojujete s plísněmi? Je na čase pořídit si některý z přístrojů na zvýšení kvality vzduchu. Který bude pro vás nejvhodnější? Pojďme si je trochu představit. |
1. Klimatizace nasává vzduch z místnosti, upraví jeho teplotu (případně přidá vzduch z venku) a pomocí ventilátoru ho dopraví zpět do místnosti. Slouží tedy především v letních měsících k ochlazení vzduchu, nedokáže však pohltit prach či jiné nečistoty. A pozor, pobyt v klimatizované místnosti v parných letních dnech může způsobit bolest v krku i angínu.
2. Čističky vzduchu nasávají vzduch, přefiltrují ho a zbavený nečistot ho vypouštějí zpět do místnosti. Mohou pracovat na mnoha principech, které se liší způsobem zachycení nečistot i účinností. Domácnost dokáží zbavit polétavého prachu, pylů, roztočů, kouře nebo zápachu. Velmi často jsou kombinované s dalšími typy přístrojů na úpravu vzduchu např. s ionizátorem nebo zvlhčovačem.
3. Ionizátory obohacují vzduch o chybějící záporné ionty. Záporným iontům se říká vzdušné vitamíny, protože blahodárně působí na lidský organismus. Mají příznivý vliv na hojení ran a zánětu dýchacích cest, prospívají neurotikům a pomáhají proti nespavosti. Tam, kde je záporných iontů nedostatek, pociťují lidé řadu zdravotních potíží. Také je nesporné jejich působení na čištění vzduchu. Záporné ionty na sebe totiž nabalují nečistoty poletující vzduchem a shlukují je, ty jsou těžší a dopadnou snadno na zem nebo je lépe přitáhne čistička vzduchu.
4. Zvlhčovače a odvlhčovače vzduchu upravují relativní vlhkost vzduchu. Její doporučená hodnota pro dlouhodobý pobyt činí 50 %. V zimě, především v mrazivých dnech, ve vytápěných místnostech klesá relativní vlhkost vzduchu až pod 30 %. V takových podmínkách trpí většinou sliznice a na řadu by měl přijít zvlhčovač. Naopak při hranici okolo 60 % se zvyšuje riziko alergií díky množení roztočů a výskytu plísní, zde pomůže odvlhčovač vzduchu.
Na výběr je opravdu mnoho variant všech výše uvedených přístrojů, před nákupem se ale rozhodně zamyslete, co vaše domácnost potřebuje a pak už hurá do toho, vašemu bydlení i zdraví to totiž jedině prospěje.
Zdroj: Společnost Högner, s.r.o.