Dnes je 14.11.2024, Svátek má Sáva, zítra Leopold

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Česká republika na seznamu památek UNESCO

Publikováno: 14.03.12
Počet zobrazení: 1676
Telč Česká republika je velmocí UNESCO, neboť podobnou koncentraci památek UNESCO nenajdeme nikde jinde na světě, v poměru s rozlohou. Nyní si představíme jednotlivé památky, které jsou v rámci České republiky zapsané na seznamu UNESCO.

Máme zapsáných dvanáct památkových objektů v českých a moravských městech. Památky jsou různorodé – od jediné budovy až po celé historické části měst:

Praha – Historické centrum

Na seznam UNESCO zapsáno v roce 1992.
Jednotlivé části hlavního města Čech, Malá Strana, Hradčany, Staré a Nové Město, byly budovány od 10. století. Kromě Pražského Hradu s katedrálou sv. Víta nebo Karlova mostu zde bylo postaveno množství kostelů a paláců, které dohromady tvoří velkolepý celek architektonického, uměleckého i duchovního bohatství.

Český Krumlov – Historické centrum

Na seznam UNESCO zapsáno v roce 1992.
Hradní a zámecký komplex s unikátním barokním divadlem, meandr řeky Vltavy, erbovní znak s pětilistou růží, středověké uličky a kamenné měšťanské domy. Český Krumlov je kosmopolitní město s jedinečnou atmosférou.

Telč – Historické centrum (viz. obrázek)

Na seznam UNESCO zapsáno v roce 1992.
Město bylo na starších základech vystavěno po velkém požáru na konci 14. století. Řada renesančních a barokních měšťanských domů je dodnes sevřena obranným systémem rybníků. Gotický hrad byl přestavěn v renesančním stylu na konci 16. století.

Žďár nad Sázavou – Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Na seznam UNESCO zapsán v roce 1994.
Poutní kostel zasvěcený sv. Janu Nepomuckému byl postaven na začátku 20. let 18. století. Je vrcholným dílem architekta Jana Blažeje Santiniho a nejoriginálnějším příkladem takzvané barokní gotiky. Je postaven ve tvaru pěticípé hvězdy a obklopen hřbitovem a ambitem.

Kutná hora – Historické jádro Kutné Hory, Chrám sv. Barbory a Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci

Na seznam UNESCO zapsáno v roce 1995.
Již od konce 13. století je historie města spjata s dolováním stříbrných rud. Historické jádro představuje architektonický skvost evropského významu. Pozdně gotický chrám sv. Barbory a katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci přestavěná v duchu barokní gotiky, tvoří pomyslné vstupní brány do královského horního města.

Lednicko-valtický areál

Na seznam UNESCO zapsán v roce 1996.
Knížata z Lichtenštejnu proměnila svá panství mezi 17. a 20. stoletím v jeden velký park, kde se barokní a novogotická architektura zámků setkává s drobnými stavbami v romantickém duchu a s krajinou upravenou podle principů anglického krajinářství.

Kroměříž – Zahrady a zámek

Na seznam UNESCO zapsány v roce 1998.
Zámek stavěný na starších základech v 17. století představuje výjimečně zachovaný příklad středoevropského barokního sídla vysoké šlechty a s ním souvisejících zahrad: Podzámecká zahrada v přírodně krajinářské úpravě anglického typu a raně barokní libosad Květná zahrada.

Holašovice – Vesnická rezervace

Na seznam UNESCO zapsáno v roce 1998.
Holašovice jsou výjimečně dobře zachovaným příkladem tradiční středoevropské vesnice. Na středověkém půdorysu se tu dochovalo množství kvalitních venkovských staveb z 18. a 19. století ve stylu známém jako “jihočeské selské baroko”.

Litomyšl – Zámek a zámecký areál

Na seznam UNESCO zapsán v roce 1999.
Renesanční zámek z druhé poloviny 16. století je významným dokladem arkádového zámku vycházejícího z italských podnětů. Přes úpravy interiérů především na konci 18. století si zachoval téměř nedotčený vzhled z dob renesance včetně unikátní sgrafitové výzdoby fasád a štítů. Dochována je řada hospodářských budov a zahrada.

Olomouc – Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Na seznam UNESCO zapsán v roce 2000.
Pamětní sloup, vztyčený v prvních letech 18. století, je výjimečným příkladem druhu památky velmi typického pro střední Evropu. Dosahuje výšky 35 m a je v charakteristickém stylu, známém jako “olomoucké baroko”, vyzdoben množstvím soch vynikajícího moravského umělce Ondřeje Zahnera.

Brno – Vila Tugendhat

Na seznam UNESCO zapsána v roce 2002.
Vila Tugendhat, postavená v letech 1929 – 1930 v Brně, představuje jedno z nejvýznamnějších funkcionalistických děl evropské periody architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Použití ocelového skeletu bez nosných zdí umožnilo architektovi vytvořit nový, neformální koncept otevřeného variabilního prostoru.

Třebíč – Bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť

Na seznam UNESCO zapsána v roce 2003.
Soubor židovské čtvrti a baziliky je unikátním příkladem blízkého soužití křesťanské a židovské kultury od středověku až do 20. století. Bazilika sv. Prokopa, původně část benediktinského kláštera z 13. století, byla při výstavbě ovlivněna vzory a vlivy přicházejícími ze západní Evropy.

Dále sem patří čtyři památky nehmotné:

Slovácký Verbuňk – Představení

Na seznam UNESCO zapsán v roce 2005.
Slovácký verbuňk patří mezi mužské tance skočného charakteru. Je tancem improvizovaným, který není vázán přesnými choreografickými pravidly. Jeho neodmyslitelnou součástí je předzpěv taneční písně. Vyskytuje se v jihovýchodní části Moravy – v etnografické oblasti Slovácko. Vzhledem k jeho lokálním specifikům lze rozlišovat sedm regionálních typů. Verbuňk je součástí přirozených tanečních příležitostí (např. hody, zábavy), existuje však také v pódiové formě.

Masopustní průvody z Hlinecka

Na seznam UNESCO zapsány v roce 2010 (16. listopadu na zasedání v Nairobi v Keni).
Masopustní průvody z Hlinecka se v nezměněné podobě dochovaly z 19. století. Masopust je označení pro období od Tří králů do Popeleční středy, kterou začíná podle křesťanů předvelikonoční půst. Masopustní průvod je vyvrcholením tohoto období, původ slova je shodný s italským slovem carnevale. Průvod nejrůznějších veselých masek prochází celou vesnicí a patří v dnešní době k vyhledávaným atrakcím.

Sokolnictví, živoucí dědictví lidstva

Na seznam UNESCO zapsáno v roce 2010 (16. listopadu na zasedání v Nairobi v Keni).
Sokolnictví jako způsob lovu vzniklo na Blízkém východě, do českých zemí se dostalo v 5. století díky Hunům. Sokolnictví se řadí mezi nejstarší památky na seznamu UNESCO, pokud pomineme přírodní památky, které však nejsou dílem člověka. Sokolnictví existovalo již v dobách před časem egyptských pyramid, déle než 5000 let jako umění lovu s dravými ptáky. Na nominaci sokolnictví spolupracoval rekordní počet zemí (celkem 11 zemí), kromě ČR, Belgie, Francie, Španělsko, Jižní Korea, Maroko, Mongolsko, Katar, Sýrie, Saúdská Arábie a Spojené Arabské Emiráty. Nominace sokolnictví se stala zcela výjimečnou, neboť se jedná o multinacionální a navíc největší nominací, která nemá obdoby v historii existence seznamu UNESCO.

Jízda králů

27. listopadu 2011 byla zařazena do seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva Jízda králů. Jízda králů je unikátním folklorním zvykem, který se v současnosti vyskytuje v 5 městech či obcích (Kunovice, Hluk, Skoronice, Kyjov a Vlčnov). Patří k nejprestižnějším obyčejům kalendářního roku, tyto velké oslavy se konají v pevných termínech s pravidelnou periodicitou (např. v samotném Vlčnově se Jízda králů koná každoročně, další se uskuteční poslední víkend v květnu). Jedná se o obřadní průvod, při němž skupina mladých mužů objíždí na koních vesnici či město. Průvod má tradiční podobu, v čele jsou vyvolávači, za nimi pobočníci s tasenými šavlemi, kteří mezi sebou vedou krále – nedospělého chlapce s růží v ústech, dále následují další vyvolávači a ostatní jezdci.

Zdroj: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: