Dnes je 23.11.2024, Svátek má Klement, zítra Emílie

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

České lázně – tradiční léčba s dlouhodobým efektem

Publikováno: 3.03.12
Počet zobrazení: 2026
  Autor článku: Jana Náchodská
Naše republika oplývá neuvěřitelným množstvím přírodních zdrojů, které se již po staletí využívají k léčbě a prevenci nemocí. Spojením lékařské vědy se silou léčebných zdrojů u nás vznikla celá řada unikátních lázní a léčebný pobyt v nich se stal nepostradatelnou součástí moderní medicíny. Vedle nemocniční a ambulantní péče je lázeňství uceleným léčebným systémem, jenž cíleně a systematicky doplňuje předchozí složky v péči o zdraví dospělých i dětí.

Lázeňská léčba jako nezbytná součást potřebné zdravotní péče je hrazena buď plně (komplexní lázeňská péče) nebo částečně (příspěvková lázeňská péče) ze zdravotního pojištění všemi zdravotními pojišťovnami ČR a navzdory všem dohadům není započítávána do sledovaných regulačních omezení vyžádané péče praktických lékařů. Jedinou regulací zakotvenou v příslušných právních normách je vlastní systém vysílání na lázeňskou péči. Spolu s indikačními podmínkami, které musí zdravotní stav pojištěnce splňovat, definují tyto právní normy i kontraindikace, které pobyt v lázních vylučují.

 

Návrh na lázeňskou péči vystavuje praktický lékař nebo ošetřující lékař při hospitalizaci. Pro zjednodušení celého procesu a rychlou orientaci lékařů připravil Svaz léčebných lázní ČR webové stránky, na nichž lze najít potřebné informace včetně platného indikačního seznamu a elektronického formuláře Návrhu na lázeňskou péči s detailními pokyny k jeho vyplnění. Všechny důležité informace najdete na adrese www.lecebnelazne.cz.

 

Přínosy lázeňské péče

 

Léčba v českých a moravských lázních je založena na využití minerálních vod, peloidů (slatina, rašelina a bahno) a přírodních plynů a rovněž na pozitivním vlivu klimatu. Lázeňskou léčbu je tak možno považovat za výrazně šetrnější k lidskému organismu než je např. medikamentózní léčba či radikální nevratný lékařský zákrok. Celý léčebný proces v lázních probíhá pod dohledem odborných lékařů a využívá nejmodernější léčebné a rehabilitační postupy současné medicíny. Kvalitní lázeňská péče působí pozitivně nejen po dobu pobytu v lázních, ale její účinky se projevují ještě několik dalších měsíců.

 

Lázeňská péče má prokazatelné výsledky zejména u stavů po těžkých operacích,  u chronických a těžkých onemocnění. Jejím hlavním cílem je dokončit léčebný proces v návaznosti na péči v nemocnicích či odborných ambulancích, u chronických onemocnění je cílem stabilizovat stav pacienta a průběh jeho nemoci. K lázeňské léčbě patří také edukativní pobyty (např. u nově zjištěných diabetiků), jejichž úkolem je seznámit pacienta s nemocí a jejími možnými riziky v jeho dalším životě. Lázeňská léčba je určena také dětským pacientům, ať už se stále častějšími dýchacími potížemi či jinými onemocněními.

Autor: Jana Náchodská

Vaše komentáře

Celkem 3 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)

15.10.2012 14:53  Eva Charbonnelova

Muj dotaz je o lecebnych laznich po operaci kycle a s thermalnim bazenem /jsem alergicka na chlor / Dekuji za odpoved

01.04.2012 15:41  Šéfredaktorka

Dobrý den, spojte se svou obvodní lékařkou, ta Vám podá informace s přihlédnutím k Vašemu zdravotnímu stavu.

31.03.2012 16:26  Vlasta

chtěla bych se zeptat zda mám nárok na kompexní lázně ,jsem už 6 let po infarktu IM a mám vysoký tlak a ještě jsem neměla lázně na tlak ani po IM !dr. říká ,že memám nárok ,jak je to možné když do lázní jezdí lidé s vysokým tlakem každý rok! ? Je mě už 64 let jsem u 211 ,a mám pocit ,že už bych si lázně zasloužila Platit si je nemůžu jsem jen na důchodě!Ano jednou jsem lázně dostala ,ale to bylo po těžké operaci gyn. Prosím o vysvětlení děkuji Vlasta klidně napíšu celé jméno adresu!

Zanechte komentář: