Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Komfortní bydlení pro seniory

Publikováno: 5.03.12
Počet zobrazení: 5826
Zdroj: Lidové noviny
Předválečné starobince i socialistické domovy důchodců jsou zapomenuty. Senioři mají dnes k dispozici nejen domovy a pečovatelskou službu, ale i penziony a hotely. Investoři totiž zjistili, že zestárly tisíce lidí, kteří po roce 1990 dokázali zbohatnout a kteří chtějí dál žít na úrovni, na jakou byli zvyklí. Vzniklo proto několik záměrů výstavby komfortního bydlení pro seniory. Řadu z nich ale pozastavila krize.

Kde můžeme najít nadstandardní bydlení pro seniory, které jsou přizpůsobené jejich potřebám?

  1. V Ostravě, dům Bonacasa – realizace bytů vycházela z dlouholetého švýcarského systému bydlení a poskytování služeb lidem vyššího věku. Byty zachovávají soukromí, potřebu nezávislosti, přitom zajišťují bezpečí a komfort. Právě zachováním soukromí se dům liší od klasických domovů důchodců a domů s pečovatelskou službou. Projekt zahrnuje 40 jednopokojových a dvoupokojových bytů v cenách od 1,3 do 2,7 milionu korun.
  2. V pražské Hostivici Seniorhotel Fort Roxy.
  3. Na Moravě provozuje občanské sdružení Lumina domovy Santini a Grand Residence s nadstandardními službami.
  4. Přímo pro seniory staví vesničku na jihu Moravy společnost Formóza Karla Pavelky.
  5. Lidem vyššího věku jsou určeny byty v takzvaných seniorparcích u Mladé Boleslavi, u Poděbrad, v Hrádku nad Nisou a v Ostravě, které buduje firma Jaroslava Plesníka.

To jsou fungující projekty, jejichž autoři správně přizpůsobili úroveň komfortu možnostem zámožnějších seniorů.

Řada projektů ale předběhla dobu. Bohatých lidí přibývá pomaleji, než investoři předpokládali. Navíc při současném ekonomickém útlumu i zámožnější senioři rozvažují, zda si mohou dlouhodobě dovolit dávat za byt a stravu s nadstandardní péči 30.000,- Kč měsíčně nebo za 2 miliony korun koupit garsonku na venkově.

Navíc záměrům investorů konkurují domovy seniorů zřizované městy nebo církvemi, které poskytují podobné služby, ale výrazně levněji. Bez ohledu na ceny a úroveň komfortu mají všechny ubytovací zařízení pro seniory jedno společné – nedostatek míst.

Zdroj: Lidové noviny; Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 2 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)

20.04.2016 02:51  Eva Štěpánová

Plně souhlasím s p. Blankou Burjanovou ! Absence komentářů mě mrzí, ale nedivím se jí. Podle mé zkušenosti valná většina mých vrstevníků internet nemá nebo ho -třeba u svých dětí- nepoužívá. Ať už to neumí nebo používat nechce, komunikace je obtížná, ne-li nemožná. Stárneme,bohužel jsme se nestihli stát milionáři a nějaké řešení bude potřeba nalézt. P. Burjanovou se čtyřletým zpožděním zdravím a za seniory děkuji za její přesné a výstižné vyjádření.

08.03.2012 10:11  Blanka Burjanová

Důchodci nejsou jednolitá masa, stejně jako jí nejsou děti, proto potřebují různé typy bydlení a pomoci. Představa, že ideální je bydlet v rodině s mladou generací (dětmi, vnoučaty) je naivní, většinou jde o trvalé stresování obou (nebo všech třech) stran.Domovy seniorů umístěné "v přírodě" jsou vhodné jenom pro trvale ležící seniory, ti pohybliví chtějí být blízko centra, aby mohli aktivně žít.Ale hlavní problém jsou finance: většině důchodců je slušný (ne luxusní!) penzion nedostupný.

Zanechte komentář: