Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Zdravý chrup je naší vizitkou
Zdroj: Michaela Škopková Bělostným chrupem hollywoodských hvězd se může od přírody pyšnit jen málokdo. Udržet zuby zdravé není žádná brnkačka. A právě kvalita chrupu o vás může hodně napovědět. |
K zubnímu lékaři bychom měli docházet pravidelně, a to dvakrát ročně. Kdo z nás to skutečně dodržuje? Paradoxní je, že na pravidelné prohlídky dbají sami dospělí mnohem méně, než v případě dětí. A to je obrovská chyba!
Hygienou se dá ledacos zachránitSoučasná strava kvalitě chrupu nepřeje, a tak stěží najdete člověka, jehož chrupu se zubařská vrtačka nedotkla. S přibývajícím věkem se však problémy se zubními kazy mění v problémy s ubývajícím chrupem. Příčinou ztráty zubů může být vícero. Jednou z nejnepříjemnějších a zároveň nejčastějších je parodontóza, mezi lidmi známá častěji jako paradentóza nebo paradontóza.
Jablko a topinku? Děkuji, nemohu.Parodontóza je zánětlivé onemocnění dásní, kterému zpočátku nevěnujeme příliš pozornosti. Zarudnutí, otok nebo občasné krvácení při čištění zubů jsou prvními příznaky, které značí právě parodontózu. Rozhodně bychom tyto signály neměli podceňovat, neboť právě v počátečním stadiu je léčba parodontózy nejúspěšnější. Paradoxně počínající parodontóza nebolí, a proto se na stomatologa obracíme až v pokročilejších stadiích onemocnění.
Výměnu kartáčku neodkládejteZánět dásní vzniká uvolňováním toxinů z bakterií, které se hromadí zejména v podobě zubního plaku, případně se koncentrují v zubním kameni. Na místě je tedy důkladné čištění chrupu, a to nejen klasickým kartáčkem. Ten byste měli pravidelně vyměňovat v souvislosti s tím, jak rychle se kartáček „rozšklebí“. Každý na kartáček vyvíjíme jiný tlak, a proto je interval jeho výměny individuální. Zpravidla však stomatologové doporučují výměnu čtyřikrát až šestkrát do roka.
Speciální kartáčky pomohouPoužívejte i jednosvazkové kartáčky, se kterými bude odstraňování plaku zejména v oblasti krčků mnohem účinnější. Nebudete-li věnovat pozornost prvním příznakům, čekají vás nemilé potíže. Postupně jako by zuby vystupovaly ven z dásně, jejich okolí je nepřirozeně zarudlé a pevnost chrupu se výrazně snižuje. Zakousnutí do jablka se pak pro vás může stát již jen snem.
Kartáček se nedostane všudeIdeální místo pro množení bakterií v ústech jsou mezizubní prostory. Zubním kartáčkem totiž často mezery mezi zuby důkladně nevyčistíme. Pro odstranění plaku a bakterií i z těchto skrytých míst vám pomůže ústní voda. Ta se totiž dostane právě tam, kde mechanické odstraňování plaku selhává.
Vyzrajte na problémy chytřeOdstraňováním nepříznivého mikrobiálního osídlení z úst snížíte riziko vzniku zubního kazu. Existují však přípravky, kterými můžete bojovat i proti samotné parodontóze. Tu ve vyšších stadiích doprovází nepříjemné bolesti, případně brnění nebo tlak. Můžete vyzkoušet přípravek Chytrá houba Pythie Bio Plus, jehož účinnou látkou je Pythium oligandrum neboli lidově známá chytrá houba. Přípravek je k dostání v podobě šumivé tablety, kterou rozpustíte ve vodě. Roztokem si potom ústa vyplachujete. Výsledek by se měl dostavit za několik dní. Jako první by měly odeznít nepříjemné bolesti.
Chytrá houba v ústech působí na bakterie, které jsou odpovědné za vaše zubní trápení. Ačkoliv je chytrá houba přírodní predátor, přirozená teplota lidského těla není pro její život vhodná. Přestože si výplachem do úst přivedete tento mikroorganismus, jeho přírodní původ vám nemůže nijak ublížit, a proto můžete přípravek Chytrá houba Pythie Bio Plus použít i pro odstraňování aft, kterými často trpí děti. Chytrá houba jejich citlivý organismus nijak nezatíží a nikdy se jí nemohou předávkovat.
Foto a zdroj: Michaela Škopková, FOCUS-AGENCY