Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Proroctví nelžou
Autorka článku: JUDr. Irena Novotná Nedávno jsem četla o jakémsi lidském společenství, zřejmě jde o přírodní kmen, který usmrtil svého přítele, který jim poskytoval věci, aby jim ulehčil život. |
Nejsem si věru jistá, zda tento, z našeho pohledu, necivilizovaný kmen, není předzvěstí toho, jak může vypadat naše úžasná civilizace za nějakou dobu, pokud přestanou fungovat její „vymoženosti“, na kterých je vyloženě životně závislá a bude závislá jen na tom, co sama, díky svému duchovnímu i racionálnímu poznání sama vymyslela a na čem lidsky vyrostla. Aby nebyla překvapena a zklamána sama ze sebe! Nepatrný lidský omyl dokáže zvrátit do omylu velký vědecký projekt, který měl popřít Einsteina. Sláva, opět je všechno v pořádku, svět je na místě a tento muž, který neměl ani jednu z možností, jaké máme my, přežil i naši „úžasnou“ a téméř „neomylnou“ dobu.
Jsme na samém vrcholu vývoje informační společnosti
… a náš moderní svět, který se chlubí technologiemi nevídané dokonalosti, zeje v podstatě prázdnotou. Na lásku není čas, a dokonce se nám nepodařilo ani poznat, co ve své podstatě znamená. Křesťanství, díky sv. Pavlovi, pojmenovalo tento výsostný cit ve smyslu agapé. Ježíš hovořil o lásce k bližnímu, které je přednostní před všemi jinými vztahy a mnoho filozofů a hlavně literátů se pokoušelo jí přijít na kloub. Marně. Plíživá nenávist, vedená strachem o ztrátu vlastní identity nabývá intenzity a vede lidi do boje – kdo z koho. Spravedlnost je rozmělněná účelovými, stejně platnými důvody, proč ji vystrnadit z místa, kde sídlí a slova na to nestačí. Názor, který je podepřen lidským svědomím je zašlapán účelovými důvody, jak ho vymístit a nastolit nový. A zákony, které jsou jen vodítkem k takovému chování, jaké stát garantuje ve vztahu k základním článkům ústavy, jsou zneužívány ve prospěch silnějších. A také pojem svoboda nemá určitý obsah. Myslím, že je k tomu jednoduché vysvětlení. Obsah svobody byl sice definován, ale lidmi téměř neprožitý a tudíž přesně nepoznaný. Rozhodně to není poznanou nutností. I když je to jedna z definic, kterou se stále ještě mnozí ohánějí. Pokouším se ji definovat nyní tak, že stejně jako láska je to umění omezit své ego ve prospěch druhých. Jak jednoduché, jak neproveditelné …
Po nás potomci zdědí prázdnotu
Mnoho lidí využívá Internet k zábavě, obchodování a výměně informací všeho druhu méně lidí pak k vzdělávání a ještě méně k práci. Aby byl Internet svobodný, tedy nerušenou dálnicí informací a možností, používanou lidmi, měl by být neomezený regulacemi ze strany zákonodárců. Ale tak to zřejmě nebude pokračovat. Má své vymoženosti a nabízí lidem místo k interakci. Všem bez rozdílu. A mnoho lidí dokáže ztrávit mnoho času diskusemi, z nichž jen výrazně malá menšina se skutečně chce kvalifikovaně vyjádřit k věci. Ale je vzápětí semletá skupinou lidí, kteří jsou secvičeni k tomu, aby jeho úmysl bagatelizovali, autora znemožnili a nakonec se sami sobě vysmáli. Navíc vystupují pod přezdívkami, které stále nebo většinou mění. K čemu je to dobré? Jedině a pouze k tomu, že původní účel Internetu pomalu uhasíná pod tlakem lidí, kteří právě v tom, jak se vyjadřují, spatřují svou svobodu, své vyžití, dezinterpretují myšlenky, které lidi do prostoru pro jiné vkládají. Já to považuji za egocentrismus, který ve svých projevech je neomezený. Ale současně i známkou pozvolného úpadku osobností. Tedy, jinak řečeno, lidem je nabízen prostor ke svobodnému projevu svých myšlenek, ideálů a svého umění a sebevyjádření, stejně jako ke svobodnému projevu nízkosti, hlouposti, nevědomosti a agresivity na jednom místě. A ta je lépe vidět, než základ, který ji vyvolal. Proto lze tvrdit, že veškeré lidské snažení, ať na jedné nebo na druhé straně, zeje prázdnotou.
A díky tomu můžeme, po vynaložení úsilí, vyhodnotit, jak se naše současnost projevuje. Vrátím se k tomu přírodnímu kmeni, který zavraždil svého přítele – neprojevují se podobné znaky i v naší tak úžasné civilizaci, jakobychom průběh jejího budování a vytváření kultury využitím možností k sebeidentifikaci. prostě popírali? Proroctví nelžou. A prorok, pokud prorokoval takové projevy a konce, nebyl žádný hlupák. Naopak. Věděl, na rozdíl od nás, jaký má být člověk, jaká má být společnost a kdy její lidská a duchovní síla začíná upadat. My taková varování nemáme anebo je prostě ignorujeme. Chybí nám instinkt k sebeomezení. Chybí nám brzdy. Napadlo vás, že oni právě byli těmi brzdami úpadku, i když věděli, jaký bude následovat trest? Lidská mysl, city a pocity letí do nekonečného prostoru a protože se nemají o co zarazit a někde zůstat, vracejí se zpět ke svým nositelům … se stejnou silou, jakou byly vyslány …
Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet