Dnes je 20.09.2024, Svátek má Oleg, zítra Matouš

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Chybí zájem o lidský příběh starých lidí

Publikováno: 17.07.12
Počet zobrazení: 1464
  Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
Už dva roky prožíváme v této zemi neobvyklé napětí, které se sice týká sporů o vedení našeho státu za jeho plného provozu, ale dotýká se občanů, kteří na vedení státu plně přispívají. Občany nezajímají nějaké -ismy, a mnoho z nich, kteří mají starosti úplně jiné, očekávají jeho plné fungování, nemohou očekávat nic jiného.
 

Kupodivu, ve Sněmovně sedí dost lékařů, kteří jsou vázáni hned několika sliby, z nichž nejdůležitější je ten lékařský – co tomu říkají ve smyslu své lékařské přísahy? A jsou stále vázáni jsou profesí a etikou. To, co se děje nahoře, padá dolů. na lidi, jako těžký mrak, který u mnohých lidí působí tak, že jim bere síly, naději i chuť k životu.

Politici jsou zahledění do sebe a lidé trpí nezájem o své lidské příběhy

Mnoho lidí trpí duševními problémy, protože v tak vypjatém prostředí, v kterém žijeme, se mnoho lidí neumí vyrovnat s disharmonií, jejíž původ je neustále živený existenční strach, zhoršující se sociální podmínky pro slabší vrstvy, z nichž pochází i lhostejnost k vlastnímu zdraví a naopak vypjatý pocit obrany a boje za chléb vezdejší. Vzájemné dehonestace a šířící se strach, jako hlavní proud boje proti korupci ve všech stupních veřejného života, lidé přebírají ve svém vědomí a podvědomí jako nepojmenovatelnou hrozbu. A lidé jsou zkušení, historicky zkušení. Ví, že mnoho věcí se nedá odestát, že je to jen boj o moc, který však, až se zklidní po volbách, nebude dál řešit zhoršený hmotný, zdravotní a duševní stav lidí, kteří to všechno zavinili jen tím, že si tuto cestu zvolili v minulých volbách, ale netušili, v jaké režii se to bude vést a že budou do toho boje, jako diváci hrůzného divadla, dnes a denně zatahováni, znemravňováni a tím i ponižováni. Nelze to nevidět, nelze to nevnímat. A i staří lidé na lavičkách, kteří byli přímými svědky válečných, poválečných hrůz padesátých let, hrůz okupace ze šedesátých let a nyní, v moderní a vyspělé společnosti zažívají spolu se vším ještě existenční strach a nevyvratitelný pocit chudnutí a nemožnosti dosáhnout na lepší podmínky. Sebestředné vítězné výkřiky: tak jsme na ně přeci jen dosáhli – se v takových lidských myšlenkách dědečků a babiček promítají úplně jinak a svírají v prstech své hůlky až jim staré, revmatismem zkroucené klouby bělají. „Sice možná nerozumím tomu, pod jakým -ismem se to všechno odehrává, ale rozumím politice a umím porovnávat. To jen ti mladí vědí houby, jak to všechno bylo a co z toho vzešlo. Nemají se na co těšit. Ach, to je život.“ A poklepávají hůlkou o pískem sypaný chodník. Někteří se následných voleb nemusí dočkat. „Ale spravedlnost, ta existuje,“ říkají, jakoby už nyní psali hroty hůlek do písku svůj lidský odkaz.

Lidi je nezajímají… krutá věštba budoucnosti

Soucit s lidmi, tedy trpícími lidmi, je očekáván jako nadstandard. Je mnoho lidí, kteří své nemoci a stárnutí těžce nesou a mají pocit, že se jim patřičného soucitu v této době nedostává. Chtějí víc, spoluprožívání. Protože pociťují, jak se vzdalují normálnímu životu a nemoc i potíže spojené se stárnutím, je jaksi izolují a znemožňují cítit radost, štěstí a spokojenost. Počítají dny. Sedí v čekárnách, opřeni o hůlky a čekají, až je sestřička zavolá a pomůže jim vejít do ordinace. Často, a o tom se nemluví, jsou hrubě zanedbáváni svými rodinnými příslušníky, kteří si s nimi nepovídají, kteří s nimi nesoucítí a nechápou jejich pocity, nemluví s nimi o věcech, které jsou jaksi tabuizovány, protože je v konkurenční společnosti stárnutí, nemoci, strádání, pocit osamění, vnitřní rozklad, strach, neznámo, do kterého se se svými pocity řítí, „za dveřmi“. Naše civilizace se stářím nepočítá, jakoby ti mladí dnes nevěděli, že už po čtyřicítce to začne. “ A čím nelidštější vztahy si nyní uspořádají, na ty také sami zajdou,“ říká starý advokát, dr. Zahrádka, který trpí Parkinsonovou nemocí. Jenomže jak takový člověk může sám navazovat vztahy, když z druhé strany, od společnosti, od blízkých, nejsou dveře do široka otevřené? „Troufli si i na toho starého profesora Ratha,“ pokýval hlavou pan Hlaváček, penzionovaný učitel. „Já mít syna ve vězení, tak bych ho taky bránil. Copak to nikdo nepochopí? Já byl taky zapálený komunista a myslel si, že budujeme lepší svět. Je to pořád stejné. Pořád stejné. Ještě, že jsem už starý a těch konců se nedožiju. Lepší svět neexistuje, to jsou blbosti,“ zvolal do poloprázdného parku a lidé, kteří tam venčili psy, se otáčeli a kroutili hlavami – blázen! Do toho parku taky vodili starého pána s Alzheimerovou chorobou. Sedával tiše na lavičce, hleděl na chodník, jakoby četl stopy psů a lidí a najednou zvedl hlavu a křičel: „Pomóc, pomóc,“ a bylo to tak srdceryvné a hlasité, že lidé požádali jeho příbuzné, aby ho tam nevodili, že ruší okolí, že taky chtějí mít klid…

Občas tam s nimi sedávám a povídám si s nimi. Někteří mne i drží za ruku a vyprávějí mi své příběhy, které se nedají zapomenout. Ale já vím, že už nyní si mnozí na takové příběhy zakládají taky, protože jim nedochází, že budou staří a některé věci, byť i nyní pragmaticky odůvodněné, logicky a právně téměř bezchybné, se nedají odestát. Tam na těch lavičkách sedí budoucnost a pravda o životě, ne na volebních plakátech.

Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 4 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)

21.07.2012 15:44  Jaroslav

Máte pravdu, že jako současní důchodci jsme lépe informování. Oni neznali internet, mobily, dokonce ani neznali platit v lékárně, v nemocnici,neznali co je to předčasný důchod, oni dokonce měli roky před penzí zvláštní ochranu museli do penze jít dřív než nyní. Je toho dost a to ještě nevím, co všechno se dozvíme a zřejmě brzy myslím ty odhady kolik se jich propadne po N.R. do chudoby a oni museli žít bez těchto znalostí, chudáci..

19.07.2012 14:03  Novotná

Dobrý den, dal jste mi zvláštní otázku. Tehdy šlo o válečnou a poválečnou generaci, žila v jiných podmínkách,měla jiné nároky, než současní důchodci. Ale rozhodně, co mohu posoudit, jak si to pamatuji,vztahy v rodinách byly založeny na jiných hodnotách než nyní a byli akceptováni společností, cítili se být platní a neměli takový pocit osamělosti jak nyní, v současné konkureční společnosti. Zase v nynější době jsou senioři lépe informováni,jistě i lépe zabezpečeni, po stránce zdravotní je péče na lepší úrovni, po sociální stránce nevalná, ale jsou více osamělí, protože mají docela důvodný pocit,že je pro ně tato doba neuchopitelná a nikdo nestojí o jejich rady a ani o komunikaci s nimi, na jejich potřeby se nebere ohled a spíše se uplatní ti vzdělaní, než ti obyčejní staří lidé. Jsou častějšími terči různých podvodů i bohužel útoků. Tak to chápu já.

19.07.2012 07:08  Šéfredaktorka

To je otázka do diskuse a Třetí věk doufá, že se senioři zapojí,

18.07.2012 18:50  Jaroslav

Myslím, že je třeba oddělit otázku stáří a stavu společnosti. Problémy spojené se stářím (zdravotní, isolovanost,..,) jsou stejně tak třeba v Německu či Rakousku jako zde. Tam však není ten stav společnosti, vedení společnosti s negativním dopadem na staré lidi jako zde. Chtěl bych Vás požádat o odpověď na otázku . Byly podmínky důchodců zde koncem sedmdesátých let a v osmdesátých letech ve srovnání se současnými podmínkami důchodců lepší či horší. Mám na mysli pochopitelně těch 90% důchodců jak nyní tak tehdy. Můžete mi odpovědět ? Děkuji.

Zanechte komentář: