Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Nepodceňujte péči o klouby
Autor článku: Tomáš Iľko Léto je ideální roční období pro vykonávání různých sportovních aktivit. Ty však s sebou někdy nesou značné riziko úrazů nebo přetížení převážně dolních končetin. |
Nejčastější problémy bývají spojeny s bolestí kloubů, a to hlavně při aktivitách, kdy jsou namáhány tzv. velké klouby. Tyto nepříjemné bolesti mohou signalizovat artrózu.
Nejčastější příčinou artrózy bývá nadměrné přetěžování a s tím spojené opotřebování kloubních ploch, které jsou po celý život člověka vystavovány obrovskému tlaku při přenášení hmotnosti. Při nadměrném přetížení může docházet k opotřebení chrupavek, které tvoří kloubní plochu. Po překročení určité meze opotřebení dochází k celkovému podráždění kloubu a následným nepříjemným bolestem. Mezi nejčastější příznaky patří zduření kloubů, otok a zarudnutí, doprovázené nepříjemnou bolestí. Zvláště výrazný vliv poškození organismu intenzivním sportem je u těch druhů aktivit, kde jsou současně namáhány jednotlivé velké klouby, konkrétně se jedná např. o běhání nebo turistiku.
Bolesti kloubů postihují čím dál tím častěji také mladší lidi. Významnými rizikovými faktory pro chronický zánět kloubů jsou: tělesná hmotnost, toxické látky v životním prostředí a mechanické zatěžování kloubů ať již intenzivním sportem nebo jinou fyzickou aktivitou. Pro mladou generaci je mimo dědičné dispozice největším rizikovým faktorem nepřiměřená tělesná hmotnost (obezita). „V našem organismu je rizikem pro vznik artrózy nadměrná tvorba reaktivních forem kyslíku vyvolaná zánětlivými procesy. Kyslíkové radikály se přímo podílí na poškození kloubní chrupavky, resp. chondrocytů. Přes všechny tyto poznatky zůstávají některé příčiny vzniku osteoartrózy stále nejasné,“ říká MUDr. RNDr. Vilím Šimánek, DrSc., a dodává: „Pokud chceme kloubním onemocněním účinně předcházet, je nutné zachovávat zdravý životní styl, kterému uzpůsobíme svou stravu, ale i fyzickou námahu.“ Pozitivně může působit také obohacení stravy některými kvalitními doplňky stravy. Jejich užívání může onemocnění oddálit, popř. zmírnit jeho průběh.
Prevencí kloubních onemocnění je zvýšený příjem některých pojivových bílkovin (kolagen, elastin), mukopolysacharidů (chondroitin) nebo jednotlivých sacharidových komponent (glukosamin), a to zejména v kombinaci s nutraceutiky s protizánětlivým účinkem. Jedná se zejména o omega-3 polynenasycené mastné kyseliny eikosanovou a dokosahexaenovou a metylsulfonylmetan. „Všechny tyto látky lze získat ve správně zvoleném složení denní stravy, v níž by nemělo chybět např. ovoce bohaté na barevné pigmenty (borůvka, brusinka, malina), rybí produkty, živočišné bílkoviny nebo česnek. U zvýšené fyzické aktivity pak je nutné obohacení diety vhodně vybranými doplňky stravy,“ dodává MUDr. RNDr. Vilím Šimánek, DrSc.
Přehled účinných látek obsažených v kvalitních kloubních preparátech:
- Glukosamin sulfát – základní látka pro tvorbu šlach, vaziva, chrupavek atd.
- Chondroitin sulfát – složka zabezpečující elasticitu a dlouhodobou funkčnost chrupavky
- MSM (metylsulfonylmetan) – má analgetické a antiflogistické účinky, působí tedy proti bolesti a zánětu
- Esterifikované mastné kyseliny (Celadrin TM) – podporují zdraví a pohyblivost kloubů, potlačují zánět
- Aminokyseliny – mají pozitivní vliv na kvalitu kloubů, kostí a chrupavek
- Vápník a hořčík – účinně zabraňují řídnutí kostí
Autor:Tomáš Iľko, Foto: Internet