Dnes je 15.11.2024, Svátek má Leopold, zítra Otmar

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Aktivní stárnutí – možnost nebo utopie?

Publikováno: 30.11.12
Počet zobrazení: 3028
Autor článku: Anežka Skoumalová
Kvalitní bydlení, účast na životě společnosti, dostupná lékařská péče a možnost pracovat.
Tak vypadá ideál „třetího věku“ a aktivní stárnutí. Skutečnost je ale v České republice úplně jiná. Češi stárnou pasivně doma, bez možnosti přivýdělku a se zmrazeným důchodem. Jaká jsou fakta?

Průměrný důchod u nás dosahuje 10 500 korun. Z 2,2 miliónu starobních důchodců jej ale pobírá jen zhruba 650 tisíc seniorů. Většina ostatních důchodů je menších než tato částka.

Bydlení, léky, potraviny i sociální péče je stále dražší. Pokud chce senior chcete hezké a kvalitní sociální zařízení, musí si připravit 20 a více tisíc korun. Těm šťastnějším jsou to schopni doplatit příbuzní.

Jeden z receptů je, nebrat seniorům práci, nechat je pracovat podle „jeho sil a schopností“. Ti šťastnější si po dosažení důchodového věku domluví se zaměstnavatelem práci na částečný úvazek, ale ve valné většině s tímto řešením zaměstnavatel nesouhlasí. Navíc mladí mají pocit, že jim „důchodci berou práci“.

Přitom máme společnost vzdělanou víc, než kdekoli jinde v Evropě, neumíme ale tuto skutečnost využít. Ví se také, že pracovní týmy, které nejsou složené jen z –cátníků dokážou lépe zvládat složité situace.

Jsou senioři, kteří pracují ještě v sedmdesáti letech, ale jsou to spíše výjimky. Padesátníků pracuje jen 60 %, zbytek právě v tomto věku čelí propouštění.

Někteří to využijí k péči o svého ještě staršího seniora. Stát jim ovšem nic nepřispěje. Kdyby ho dali do nějakého sociálního zařízení, stát by přispěl. To je jedna z mnoha nedomyšleností české společnosti.

Podle různých studií vzniká optimální péče o staré lidi jen spoluprací státu a rodiny. Pokud ve společnosti existuje funkční systém státní péče o skutečně staré lidi, úměrně roste i podíl rodiny na této péči.

Autor: Anežka Skoumalová, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

16.12.2012 21:37  Ivan Veslař (iviveslar7@gmail.com)

Stat ani rodina dneska uz neni tim co kdysi davno byvala nova Cestina kterou vsichni mluvi pouziva v kazde vete slova jako,jakoby,mozna,snad.Ovsem prevlada sluvko proc a nikdy.Takze pratele radujme se v techto svatecnich dnech mozna,ze je i par vyvolenych kteri se budou veselit.
http://Google

Zanechte komentář: