Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Senioři, dávejte pozor na užívání léků v noci.
Autorka článku: Vlasta Otychová Kdykoli se dostanete do situace, že musíte brát v noci nějaký lék, třeba proto, že vás bolí hlava nebo břicho, nemůžete spát nebo je vám nevolno, v první řadě je nutno dodržovat pravidlo DOSTATEK SVĚTLA. |
Je to prostě – bojíte se rozsvítit proto, abyste nerušili spoluspáče, abyste se příliš neprobudili, ale musíte bý dost vzhůru, abyste vzali správný lék a správnou dávku.
Dalším nebezpečím nočního braní léku muže být to, že si spletete čas, pokud máte digitální budík, snadno si můžete splést 12:00 nebo 02:00.
Pokud lék dobře neznáte a chcete si přečíst pokyny na krabičce nebo příbalovém letáku, při slabém světle nebo bez brýlí se vám to nemusí povést tak dobře, jak by bylo potřeba. A v neposlední řadě můžete zapomenout, že jste v noci nebo nad ránem lék vzal a ráno ho vezmete znovu.
Pokud jste na cestách, může být problém ještě větší. Nejste v domácím prostředí, máte potíž najít vypínač nebo jen máte léky umístěny jinak, než jste zvyklí.
Pokud berete léky v tekuté formě, stává se, že v noci nemáte po ruce ani odměrku, ani lžíci, takže si jen tak „loknete“. Netřeba podotýkat, že v takovém případě bude asi váš odhad množství hodně zavádějící.
Jaká opatření zvolit, aby výše uvedené situace nenastaly?
Pořiďte si kontejner (dávkovače) na léky.
Dávejte léky stále na stejné místo a mějte je vždy správně označeny. V případě poškozeného štítku si lék vždy znovu popište a pokud vyhodíte krabičku s informací, jak se lék bere, nalepte si štítek přímo na skleničku nebo platíčko s léky.
V případě tekutých léků mějte vždy po ruce odměrku na léky nebo lžíci, což platí i na sirup proti kašli.
Na cesty si k němu přibalte malou plastovou lžičku, jen tak vás nebude svádět pít tekutinu z uzáfvěru nebo přímo z lahvičky.
Autor: Vlasta Otychová, Foto: Internet