Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...K důchodové reformě
Zdroj: MPSV V Moravskoslezském kraji žilo loni v prosinci nejvíc lidí pobírajících starobní důchod, téměř 277 tisíc. Pomyslnou druhou příčku obsadil kraj Středočeský s 270 tisíci klienty prvního důchodového pilíře. |
Celkem tak Česká správa sociálního zabezpečení ke konci loňského roku evidovala více než 2,3 milionu starobních důchodců. Ještě před deseti lety přitom lidí pobírajících starobní důchod bylo v České republice o půl milionu méně.
Právě stárnutí populace a udržitelnost důchodového systému byly jedním z důvodů důchodové reformy. Jde o největší reformu penzí od roku 1989, český důchodový systém nyní nově vychází ze tří pilířů. K důchodové reformě ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s ministerstvem financí připravilo ve všech krajských městech patnáct kulatých stolů. V pořadí třetí (po Praze a Liberci) se koná dnes, tedy v úterý 22. ledna, v Příbrami. Jde o diskuse odborníků z MPSV, MF a Finanční správy ČR s pracovníky okresních správ sociálního zabezpečení, úřadů práce, finančních úřadů, penzijních fondů, profesních asociací a zaměstnavatelů.
Ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo financí lidem nově nabízí také Manuál k důchodové reformě. Podrobný materiál informuje o všech současných změnách v důchodovém systému. Příručku připravovala obě ministerstva a také odborníci z České správy sociálního zabezpečení a Generálního finančního ředitelství. Dokument formou odpovědí na často kladené dotazy umožní občanům orientovat se v důchodové reformě a pomůže jim se skutečně odpovědně rozhodnout, jak se zabezpečit na stáří.
Manuál najdete na:
- http://duchodovareforma.mpsv.cz/cs/10
- http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/duchodova_reforma_75757.html
Pro veřejnost jsou na okresních správách sociálního zabezpečení, úřadech práce či finančních úřadech k dispozici také informační letáky. Lze si je stáhnout i v elektronické podobě z webu. Mají formát A5, vyšly ve dvou verzích v celkovém nákladu 200 tisíc kusů.
Informace od 14. ledna poskytuje také speciální call centrum. Má číslo 234 712 111 a provozní dobu: pondělí a středa od 8 do 17 h, úterý a čtvrtek od 8 od 15.30 h, pátek pak od 8 do14 h.
Kampaň je hrazena z prostředků Evropského sociálního fondu, předpokládané celkové náklady jsou cca 2 miliony korun bez DPH.
Důchodová reforma v kostce:
* Do II. pilíře důchodové reformy mohou lidé nad 35 let vstoupit do konce června, mladší kdykoliv.
* Mění se také III. důchodový pilíř, mimo jiné se zavádějí předdůchody.
* Konají se kulaté stoly ve všech krajích.
* K dispozici jsou letáky, Manuál k důchodové reformě i speciální web na adrese http://duchodovareforma.mpsv.cz/cs/.
* Informační linka je v provozu každý pracovní den na čísle 234 712 111.
Kromě tradičního I. pilíře, založeného na státním důchodovém pojištění, lidé mohou premiérově využít II. pilíř. Ten spočívá v celoživotním důchodovém spoření u vybrané penzijní společnosti. Pokud klient do II. pilíře vstoupí, sníží se mu o 3 procentní body (z 28 % na 25 %) sazba pojistného na státní důchodové pojištění a zároveň bude odvádět pojistné na své osobní důchodové spoření ve výši 5 % vyměřovacího základu.
„Jde o zásadní změnu pohledu české společnosti na zajištění ve stáří. Odpovědnost je na každém z nás, každý se může sám rozhodnout, zda vstoupí do II. pilíře. Usnadnit rozhodování může dostatek informací, proto proškolujeme odborníky tak, aby co nejlépe informovali veřejnost,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.
„Není pravdou, že by vláda důchodovou reformu vysvětlovala nesrozumitelně. Zdůrazňujeme, že reforma přináší výrazné posílení zásluhovosti a individuální odpovědnosti. Díky ní si lidé mohou snížit své zdanění práce i zajistit dědictví pro své potomky,“ upozorňuje ministr financí Miroslav Kalousek.
Aktuálně mohou lidé využít důchodové spoření ve II. pilíři u šesti penzijních společností: Allianz, České pojišťovny, České spořitelny, ČSOB, KB a Raiffeisen.
Zdroj: MPSV – Filipová