Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

K důchodové reformě

Publikováno: 28.01.13
Počet zobrazení: 1330
  Zdroj: MPSV
V Moravskoslezském kraji žilo loni v prosinci nejvíc lidí pobírajících starobní důchod, téměř 277 tisíc. Pomyslnou druhou příčku obsadil kraj Středočeský s 270 tisíci klienty prvního důchodového pilíře.

Celkem tak Česká správa sociálního zabezpečení ke konci loňského roku evidovala více než 2,3 milionu starobních důchodců. Ještě před deseti lety přitom lidí pobírajících starobní důchod bylo v České republice o půl milionu méně.

 Právě stárnutí populace a udržitelnost důchodového systému byly jedním z důvodů důchodové reformy.  Jde o největší reformu penzí od roku 1989, český důchodový systém nyní nově vychází ze tří pilířů. K důchodové reformě ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s ministerstvem financí připravilo ve všech krajských městech patnáct kulatých stolů. V pořadí třetí (po Praze a Liberci) se koná dnes, tedy v úterý 22. ledna, v Příbrami. Jde o diskuse odborníků z MPSV, MF a Finanční správy ČR s pracovníky okresních správ sociálního zabezpečení, úřadů práce, finančních úřadů, penzijních fondů, profesních asociací a zaměstnavatelů.

 Ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo financí lidem nově nabízí také Manuál k důchodové reformě. Podrobný materiál informuje o všech současných změnách v důchodovém systému. Příručku připravovala obě ministerstva a také odborníci z České správy sociálního zabezpečení a Generálního finančního ředitelství. Dokument formou odpovědí na často kladené dotazy umožní občanům orientovat se v důchodové reformě a pomůže jim se skutečně odpovědně rozhodnout, jak se zabezpečit na stáří.

 Manuál najdete na:

 Pro veřejnost jsou na okresních správách sociálního zabezpečení, úřadech práce či finančních úřadech k dispozici také informační letáky. Lze si je stáhnout i v elektronické podobě z webu. Mají formát A5, vyšly ve dvou verzích v celkovém nákladu 200 tisíc kusů.

 Informace od 14. ledna poskytuje také speciální call centrum. Má číslo 234 712 111 a provozní dobu: pondělí a středa od 8 do 17 h, úterý a čtvrtek od 8 od 15.30 h, pátek pak od 8 do14 h.

 Kampaň je hrazena z prostředků Evropského sociálního fondu, předpokládané celkové náklady jsou cca 2 miliony korun bez DPH. 

 Důchodová reforma v kostce:

 * Do II. pilíře důchodové reformy mohou lidé nad 35 let vstoupit do konce června, mladší kdykoliv.

* Mění se také III. důchodový pilíř, mimo jiné se zavádějí předdůchody.

* Konají se kulaté stoly ve všech krajích.

* K dispozici jsou letáky, Manuál k důchodové reformě i speciální web na adrese http://duchodovareforma.mpsv.cz/cs/.

* Informační linka je v provozu každý pracovní den na čísle 234 712 111.

  Kromě tradičního I. pilíře, založeného na státním důchodovém pojištění, lidé mohou premiérově využít II. pilíř. Ten spočívá v celoživotním důchodovém spoření u vybrané penzijní společnosti. Pokud klient do II. pilíře vstoupí, sníží se mu o 3 procentní body (z 28 % na 25 %) sazba pojistného na státní důchodové pojištění a zároveň bude odvádět pojistné na své osobní důchodové spoření ve výši 5 % vyměřovacího základu.

 „Jde o zásadní změnu pohledu české společnosti na zajištění ve stáří. Odpovědnost je na každém z nás, každý se může sám rozhodnout, zda vstoupí do II. pilíře. Usnadnit rozhodování může dostatek informací, proto proškolujeme odborníky tak, aby co nejlépe informovali veřejnost,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.

 „Není pravdou, že by vláda důchodovou reformu vysvětlovala nesrozumitelně. Zdůrazňujeme, že reforma přináší výrazné posílení zásluhovosti a individuální odpovědnosti. Díky ní si lidé mohou snížit své zdanění práce i zajistit dědictví pro své potomky,“ upozorňuje ministr financí Miroslav Kalousek.

 Aktuálně mohou lidé využít důchodové spoření ve II. pilíři u šesti penzijních společností: Allianz, České pojišťovny, České spořitelny, ČSOB, KB a Raiffeisen. 

Zdroj: MPSV – Filipová

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: