Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Lidé s tzv. česko-slovenskými důchody

Publikováno: 22.01.13
Počet zobrazení: 1457
  Autor článku: MPSV
Vláda schválila dorovnání česko-slovenských důchodů. Reagovala tak na poslední vývoj soudních sporů. Odlišnostmi v penzích, které se projevily po rozdělení ČSFR, se už zabýval Ústavní soud, Nejvyšší správní soud i Soudní dvůr EU. Situaci by nově mohla vyřešit speciální dávka – dorovnávací přídavek.

Nárok na něj by měli mít lidé, kteří pobírají český i slovenský starobní důchod. A v tom slovenském se promítají doby získané za federace, přičemž v součtu jsou důchody nižší, než kdyby se i za federální doby vyplácel pouze důchod český. „Nejsme jen vláda úspor, ale řešíme také letitou nespravedlnost,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09). Právní úprava, kterou se teď bude zabývat Poslanecká sněmovna, stanovuje podmínky, za kterých budou mít lidé na dorovnávací přídavek nárok. Zejména je třeba, aby získali alespoň 25 let pojištění před rozdělením ČSFR (1. 1. 1993) a poté alespoň 1 rok důchodového pojištění před rokem 1996 v ČR, kdy ještě platil federální zákon o sociálním zabezpečení. Dorovnávací přídavek se má vyplácet pouze s českým starobním důchodem, a to stejným způsobem, jako lidé dostávají důchod v současné době. Dávka se neváže na české státní občanství.   

 

MPSV odhaduje, že se v prvním roce účinnosti zákona budou dorovnávat důchody asi devíti tisícům lidí, nejvíc – deset tisíc – jich bude v roce 2014. Ministryně Ludmila Müllerová dodává: „Jde o významnou změnu v systému, o kterou řada lidí už mnoho let žádala. Důchodci by však na rozdělení federace neměli doplácet.“ 

 

Dorovnávací přídavek má být v průměru měsíčně asi 1 100 korun, celkové odhadované náklady tak jsou 3,8 miliardy korun. Nejvyšší výdaje si podle analýzy ministerstva vyžádá rok 2020, kdy se má jednat o cca 130 milionů korun. Většina výdajů bude financována z rozpočtu MPSV. Změna v důchodech se promítne do dvou zákonů – č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, a č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení.

 

Rozdíly v důchodech přineslo rozdělení československé federace k 31. prosinci 1992. Smlouva mezi oběma státy musela stanovit, který z nich bude v souvislosti s důchody hodnotit doby zaměstnání získané před rozdělením. Základním kritériem se nakonec stalo sídlo zaměstnavatele ke dni rozdělení země. Ekonomika i legislativa obou států se však vyvíjela odlišně, a tak jsou v některých případech lidé, kterým tyto doby hodnotila slovenská strana, finančně znevýhodněny.

Zdroj: MPSV – Filipová

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

31.01.2022 17:20  Věra Rothová

Jsem seniorka nar.1942 důchod pobírám od r.1998. V roce 1976 po dlouhotrvajícím šikanování jsme byli nuceni odejít z Moravy pracovat na Slovensko. Tam jsem byla do rozdělení republiky a pro slovenský stát jsem nikdy nepracovala.Přesto pobírám slovenský důchod a oproti českému důchodu jsem ve velké finanční ztrátě jelikož mám odpracováno v ČR cca 19 let a na slovensku cca 16 let. Od nástupu do zaměstnání jsem pracovala 1956 - 1992 pro československou republiku a té jsem platila daně. po návratu už do ČR jsem 2 roky opatrovala vnuka a od roku 1995 do roku 1998 jsem pracovala v ČR. Nyní pobírám slovenský dúchod a dílčí český. Proč? Proč nepobírám menší Sk důchod jako dílčí. Při tomto dělení jsem vyloučena ze všech benefitů co oba státy svým důchodcům vyplácejí. Slováci vánoční příplatky a já jsem nedostala k dílčímu důchodu 300 Kč příspěvek.To je diskriminace kterou zážíváme od rozdělení státu.Pan Klaus se dušoval, že rozdělení nebude mít pro obyčejné lidi žádný důsledek. Prosím o sdělení co s tím mohu dělat.Podotýkám, slovenská v alorizace mi přinesla 4,7 E a to je menší důchod jako jsem měla loni protože je inflace a jak se vyvíjí česká koruna víme. ˇCeská valorizace mi vynesla 60 Kč. Já se ptám kdo mi doplatí koncem roku nižší příjem než byl loňský. Děkuji za odpověď. Rothová Věra

Zanechte komentář: