Dnes je 24.11.2024, Svátek má Emílie, zítra Kateřina

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Nesouhlas s rozhodnutím o důchodu

Publikováno: 19.04.13
Počet zobrazení: 1128
  Zdroj: MPSV
Opravným prostředkem proti rozhodnutí o důchodu jsou od 1. 1. 2010 námitky. V praxi to znamená, že když lidé nesouhlasí s rozhodnutím České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) o důchodu, mohou se proti němu odvolat písemným podáním námitek. Absolvování námitkového řízení je nutným předpokladem pro podání případné žaloby k soudu.

V námitkách by měli lidé uvést, v čem spatřují nesprávnost rozhodnutí. Zároveň dokládají svá tvrzení vhodnými dokumenty, které ČSSZ v rámci řízení o námitkách ověřuje a případně k nim přihlédne. Nesouhlas s výsledkem posouzení zdravotního stavu mohou lidé vyjádřit podáním námitek až poté, co obdrží rozhodnutí o invalidním důchodu, které se vydává na podkladě lékařského posudku. I zde uvedou důvody, proč považují posouzení zdravotního stavu za nesprávné, a dodají potřebné doklady. Námitky lze podat do 30 dnů od obdržení rozhodnutí přímo na adresu ústředí ČSSZ nebo prostřednictvím okresní (v Praze Pražské, v Brně Městské) správy sociálního zabezpečení (OSSZ). V řízení o námitkách může být rozhodnutí změněno i v neprospěch toho, kdo námitky podal. Jsou-li lidé nespokojeni se závěrem řízení, mohou proti rozhodnutí o námitkách podat žalobu, a to u příslušného krajského soudu do dvou měsíců ode dne doručení rozhodnutí o námitkách.

 

Zákonná lhůta pro vydání rozhodnutí o námitkách je 30 dnů (u složitých případů 60 dnů) ode dne, kdy byly orgánu sociálního zabezpečení doručeny. Závisí-li rozhodnutí o námitkách na posouzení zdravotního stavu, prodlužuje se tato lhůta o 60 dnů. V případě, že se došetřují rozhodné skutečnosti např. u zaměstnavatelů, úřadů, cizozemských nositelů pojištění apod., lhůta pro vydání rozhodnutí o námitkách se prodlužuje o tuto dobu. ČSSZ o námitkách rozhoduje za kratší dobu než je zákonná lhůta – průměrná délka řízení o námitkách v případech, kdy nebyl posuzován zdravotní stav, činila 27 dnů a u případů s posuzováním zdravotního stavu se pohybovala kolem 58 dnů. Zavedením námitkového řízení v oblasti rozhodování o dávkách důchodového pojištění se snížil počet žalob proti rozhodnutím ČSSZ.

 

Za celý rok 2012 podali lidé na ČSSZ 15 000 námitek (obdobně jako v roce 2011 i 2010). Ve většině případů nesouhlasili s posouzením zdravotního stavu, což z celkového počtu podaných námitek činilo 64 %, druhým nejčastějším důvodem pro podání námitek byl nesouhlas s hodnocením dob pojištění14 % podaných námitek.

Zdroj: MPSV – Filipová

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: