Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Úsporné žárovky

Publikováno: 25.04.13
Počet zobrazení: 1387
Autorka článku: Tereza Navrátilová
Klasické žárovky, na něž jsou senioři zvyklí celý život, se už v obchodě sehnat nedají. Pokud nemáte nějakou zásobičku doma, musíte začít vybírat úsporné žárovky.

Rozhodně se jich nemusíte bát, mají nižší spotřebu energie a tudíž se o něco zmenší váš účet za elektřinu.
Je ale dobré o nich něco vědět. Například to, že obsahují rtuť, ale jen ve stopovém množství.

Jedna rozbitá žárovka může uvolnit nanejvýš 5 miligramů rtuti, pro srovnání ve rtuťových teploměrech je asi 500 miligramů rtuti. Když se vám rozbije rozsvícená žárovka, jsou v ní rozžhavením vytvořeny rtuťové páry. To ale neznamená, že budete otravování vzduchem ve svém bytě. Stačí, když budete důkladně větrat. Rtuťové páry se rozšiřují při zemi, takže více než vám by mohly uškodit vašim domácím mazlíčkům nebo dětem.

Jak uklidit po rozbití žárovky?
1. Střepy posbíráme (nejlépe v pracovních rukavicích) a dáme do prázdné krabice nebo do odpadkového pytle a hned vyneseme do popelnice, aby se neuvolňovaly rtuťové páry.

2. Pokud máte střepy na hladké podlaze, stačí ji dvakrát důkladně vytřít a při tom větrat..

3. Pokud se žárovka rozbila na koberci, pak koberec vysáváme pět minut při otevřeném okně a poté ještě čtvrt hodiny větráme. Postup můžete několikrát zopakovat nebo koberec vynést ven vyvětrat.

4. Nezapomeňte vynést i vysavač, a také ho řádně vytřít a vyvětrat.

Led žárovky
Lepší varianta, která je stále častější a bezrtuťová jsou halogenové nebo LED žárovky. Halogenové žárovky mají ale dost velkou spotřebu energie, zhruba 80% těch klasických. LED žárovky jsou na tom podstatně lépe, nespotřebují ani 20 % toho, nač jsme zvyklí u obyčejných žárovek.

Lumeny nahrazují wattyCelý život jste byli zvyklí, že v obýváku máte stovku žárovku, v kuchyni třeba šedesátku a v koupelně stačí čtyřicítka. Najednou si budete muset zvyknout na lumeny. Lumeny (zkratka je lm) vyjadřují to, kolik světla výrobek poskytuje ( nikoli to, jakou má spotřebu elektrické energie).
Pro jednoduchost si zapamatujte, že starý údaj ve wattech je potřeba vynásobit deseti. Když chcete náhradu za 60W žárovku, vyberte takovou, která má nejméně 600 lumenů.

100 W – světelný výkon 1300–1400 lumenů
75 W –920–970 lumenů
60 W –700–750 lumenů
40 W –410–430 lumenů
25 W –220–230 lumenů

Teplé nebo studené světlo?
Teplé nebo studené světlo je další fenomén, na který jste nebyli zvyklí. Víte ale, že zářivky byly spíš v kancelářích a vydávaly neosobní „studené“ světlo. Některé žárovky (úsporné a halogenové) jsou stmívatelné a chvíli jim trvá, než dosáhnou plného výkonu, i to pro vás může být nezvyklé nebo dokonce rušivé a je potřeba si tuto skutečnost uvědomit.
Až zapadne sluníčko, tak si hezky rozsviťte nejen ve svém bytě, ale i ve svém nitru, člověk bez světla žít nemůže. Tak ať ho máte dost!

Autor: Tereza Navrátilová, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: