Dnes je 20.09.2024, Svátek má Oleg, zítra Matouš

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Dva ticíce zájemců v očkovacím kamionu

Publikováno: 12.05.13
Počet zobrazení: 829
Zdroj: FOCUS AGENCY
Očkovací edukativní kamion, který vyjel na svou tour 13. dubna, poskytoval informace o klíšťové encefalitidě prostřednictvím odborného personálu až do 5. května na 13 místech po celé České republice. Návštěvníci měli možnost informovat se o tomto závažném onemocnění a předplatit si vakcínu za zvýhodněnou cenu.

Očkovací kamion navštívilo celkem 1 879 lidí, největší zájem o vakcíny byl v jižních Čechách. „V Českých Budějovicích jsme za 2 dny objednali do našeho centra 288 lidí“, doplňuje statistiku doc. Rastislav Maďar z center Očkování a cestovní medicíny Avenier. „Zvýšený zájem obyvatel jižních Čech je na místě, právě v tomto kraji je každoročně evidováno nejvíce případů onemocnění klíšťovou encefalitidou. V loňském roce to bylo 125 případů, což tvoří téměř 22 % hlášených infekcí z celé ČR“ , shrnuje doc. Maďar. Rizikové oblasti však dnes již zasahují do všech regionů naší země. Velký zájem vyvolala tato akce i v Praze, kde se kamion zastavil dokonce na 4 dny, ale i v dalších městech. Klíšťata totiž v dnešní době číhají i na zahradách nebo v malých parcích.

Potěšující je skutečnost, že do kamionu zavítalo nejvíce lidí z věkové skupiny nad 50 let, a to konkrétně 33 %. Právě v této věkové skupině je proočkovanost nejmenší. Ve věku od 50 do 59 let je naočkováno pouze kolem 12 %, nad 70 let dokonce jen 7 % obyvatel ČR. Procento celkové proočkovanosti naší populace zvyšují mladší věkové skupiny, zejména děti. „Rodiče by však v první řadě měli myslet při očkování na sebe, ještě lépe na své rodiče. U lidí v produktivním věku a u starších pacientů totiž bývají následky onemocnění závažnější s výskytem trvalých následků a invalidity“, upozorňuje Rastislav Maďar.

Sezona očkování proti klíšťové encefalitidě však nekončí. Vakcíny je možné aplikovat po celý rok, tedy i v teplé sezóně, kdy jsou klíšťata aktivní. Doporučuje se však přistoupit ke zrychlenému schématu očkování. Druhá dávka se podá již za 14 dní po dávce první. Ochrana proti onemocnění nastupuje za 14 dní po druhé dávce. Po třetí dávce aplikované za dalších 5-12 měsíců přetrvává ochrana 3 roky. Pro zachování obranyschopnosti je důležité, aby docházelo k pravidelnému přeočkování jednou dávkou každých 5 let, nad 60 let věku každé 3 roky. Na očkování přispívá většina zdravotních pojišťoven, konkrétní výši příspěvků najdete na www.pozorkliste.cz.

Česká republika se nachází v endemické oblasti a za posledních 40 let bylo u nás hlášeno až 25 % ze všech případů onemocnění klíšťovou encefalitidou na území dnešní Evropské unie. Proočkovanost české populace se odhaduje na 20 %, a to na významnější pokles vysokého počtu případů nákazy nestačí.

Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění, které postihuje centrální nervový systém, a proto jsou její následky často závažné. I přesto, že je možné tomuto onemocnění účinně předcházet očkováním, zemře na jeho následky ročně 1,4 % všech nakažených a u mnoha dalších vznikne doživotní postižení. Světová zdravotnická organizace (WHO) ve své zprávě zdůraznila očkování jako účinnou prevenci klíšťové encefalitidy a ve vysoce rizikových oblastech včetně České republiky doporučila očkování všech věkových kategorií. Závažnost onemocnění si uvědomují i důležité orgány Evropské unie, a tak v roce 2012 Evropská komise oficiálně přidala klíšťovou encefalitidu na seznam chorob, které podléhají hlášení v rámci Evropské unie.

Foto a zdroj: FOCUS-AGENCY

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: