Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...„Espézetky“ mohou vyprávět…
Autorka článku: Lucie Šebestová Jedním z českých fenoménů je sbírání známek. Mnoho generací si vytváří svá alba, která obsahují ať již více či méně exotické či cenné exponáty. |
V současné době ovšem mohou tuto, někdo by řekl, mile infantilní tradici hatit čím dál více užívané e-maily. Ty totiž mají bezesporu mnoho výhod oproti „snail-mails“, tedy doslova oproti „šnečí poště“, neboli klasickým listovým zásilkám.
Sběratelství ovšem nemusí být eliminováno pouze na známky. V dnešní době se sbírání rozrůstá až do prazvláštních dimenzí; od plyšových medvídků, po boty na podpatku. Avšak abychom se ještě trochu drželi určité nonšalantnosti a serióznosti v této „vášni shromažďování“, můžeme zmínit nově se rozrůstající zájem o sbírání „espézetek“, neboli registračních značek motorových vozidel.
SPZ se k autům upínají již přes sto let a během vývoje těchto strojů i ony začaly měnit svou podobu. S jejich historií tedy šel ruku v ruce vývoj automobilizmu i vliv ostatních socio-kulturních událostí. Prvotním záměrem užívání espézetek byla logicky jednoduchá dohledatelnost majitele vozidla. Velmi zajímavou je zde i grafická a obsahová podoba těchto označení, protože každý stát má své typické zobrazování. Toto vše zaujalo nadšence, kteří se začali historií poznávacích značek zabývat více a následovali tak své kolegy v dalších státech, kteří sbírají poznávací značky doslova ze všech „koutů světa“ (od Pobřeží slonoviny po Uzbekistán).
Od roku 2008 existuje v České republice dokonce i Sdružení přátel poznávacích značek. Tento spolek se zabývá jak grafikou značek, tak i systémem registrování automobilů (který je povětšinou spojen také s vývojem společenské situace v jednotlivých státech). A že se opravdu i toto sběratelství dá brát vážně, potvrzuje také první právě probíhající výstava Historie SPZ u nás (v Muzeu silnic ve Vykýřovicích u Šumperka), která rámcově předkládá historii značek na území Českého státu a to již od roku 1906. Tato výstava je také podpořena publikací České poznávací značky, která mapuje stejné časové období. A literatury o této tématice také u nás není pomálu. Tedy nyní jen stačí začít sbírat, směňovat a shromažďovat. Určitě alespoň jednu „espézetku“ doma v kumbálu za garáží najdete a dále to již půjde jednodušeji (když se například stanete členem výše zmíněného spolku) a budete moci alespoň takto fiktivně cestovat nejen časem, ale i prostorem….
Autor: Lucie Šebestová, Foto: Internet