Dnes je 23.11.2024, Svátek má Klement, zítra Emílie

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Ekonomické důsledky stárnutí populace

Publikováno: 27.09.13
Počet zobrazení: 2990
  Autor článku: Milena Holoubková
Významným demografickým trendem současné doby je stárnutí populace, a tak druhá polovina tohoto století bude patřit seniorům.

Prodlužování délky života a současně nižší počet narozených dětí bude mít za následek výrazné zvýšení podílu osob starších 65 let v populaci. V roce 2060 vystoupá jejich podíl až na 34 % ze všech obyvatel České republiky. V absolutním vyjádření se bude jednat o 3,2 miliony seniorů. Tento vývoj je z demografického hlediska naprosto přirozený a nijak se neliší od vývoje v zemích západní nebo severní Evropy.

 

Výrazný nárůst počtu seniorů však nebude automaticky znamenat výrazný nárůst počtu starobních důchodců. Zatímco v současné době je důchodový věk mužů necelých 63 let a žen se dvěma dětmi necelých 60 let, v roce 2060 má být důchodový věk mužů i žen vyšší než 69 let. V současné době tvoří osoby s nárokem na starobní důchod o něco více, než pětinu všech obyvatel. Tento podíl se bude i přes prodlužující věk nároku na důchod postupně zvyšovat a na počátku padesátých let bude tvořit přes 28 %. Poté se však bude opět snižovat a koncem století se téměř vrátí na současnou hodnotu.

 

Nárůst počtu seniorů v zemích EU ve srovnání s Českou republikou

Stárnutí populace bude i nadále významným demografickým trendem, a to ve všech zemích Evropské unie (EU27 bez Chorvatska), jejíž populace do roku 2060 mírně vzroste, ale významně zestárne. Z celkového počtu obyvatel EU v roce 2008 (495,4 miliony) dojde do roku 2035 ke vzestupu o 6 % na 524,5 milionu. Poté nastane pokles populace o cca 1,4 % (na 516,9 milionu) do roku 2060. V současné době je polovina obyvatel EU starších 40 let a v roce 2060 bude polovina obyvatel EU starších 48 let.

 

Počet 65letých a starších již v roce 2008 převyšoval počet dětí do 15 let, ale toto převýšení nebylo příliš významné, avšak v roce 2060 bude počet starších lidí převyšovat počet dětí již dvojnásobně. Zatímco v roce 2008 byl počet dětí třiapůlkrát vyšší než počet velmi starých lidí (80letých a starších), v roce 2060 bude tento počet již téměř vyrovnán (počet velmi starých lidí bude představovat 84 % počtu dětí). Stárnutí se bude týkat nejen populace jako takové, ale zejména populace seniorů, kde bude zejména narůstat skupina tzv. velmi starých (old old), tedy lidí 80letých a starších, kteří již mají své specifické potřeby. Tento nárůst bude znamenat zvýšení ze současných 4,4 % na 9,4 % v roce 2040 v zemích původní EU, zatímco v nově přistoupivších zemích se bude jednat o nárůst ze současných 2,8 % v průměru na 8,4 % v roce 2040. Česká republika bude patřit mezi země s nejrychleji stárnoucí populací.

 

Současné demografické změny lze tedy charakterizovat zejména jako stárnutí staré populace, neboť v podstatě dochází k dosud nevídané disproporci v populačním vývoji. Velmi starých lidí přibývá dosud nebývalým způsobem, což je dáno zejména prodlužováním naděje na dožití ve vyšším věku. Do roku 2050 budou tedy osmdesátiletí a starší lidé představovat významnou část seniorské populace, 17,4 % na Slovensku, 31,4 % ve Švédsku, 44,1 % v Německu, v České republice 33,9 %.

 

 

 

 

 

Vývoj počtu seniorů vzhledem k lidem v produktivním věku

Nepříliš vysoká plodnost a nízké migrační saldo budou mít spolu s dalším růstem střední délky života za následek pokračující stárnutí obyvatelstva. Podíl osob v předproduktivním věku poklesne ze současných 20 % na zhruba 17 %. Pokles zaznamenáme – navzdory zvyšujícímu se důchodovému věku – u podílu osob v produktivním věku: ze současných 58 % na 54 %. A naproti tomu podíl osob v poproduktivním věku, který je v současné době o něco málo vyšší než 20 %, vzroste na 29 %.

 

Index závislosti seniorů, který poměřuje počet lidí 65letých a starších vůči lidem 20 až 64letým, se v období 2013-2060 zvýší z 26,5 % na 69,4 %. Nejrychlejší nárůst tohoto poměru bude v letech 2038-48, kdy budou věkovou hranici 65 let postupně překračovat silné populační ročníky narozené v 70. letech minulého století.

 

Ekonomické důsledky stárnutí populace

Stárnutí obyvatelstva a rostoucí podíl seniorů bude mít pochopitelně za následek růst ekonomické zátěže systému důchodového zabezpečení. Zatímco do roku 2008 byl důchodový účet ČR každoročně v přebytku, od roku 2009 je vzhledem k ekonomické krizi a snížení pojistného některých skupin obyvatelstva úhrn vybraného pojistného nižší, než úhrn peněz potřebných na výplaty důchodů. Při pokračování současných nepříznivých ekonomických trendů by se deficit neustále zvyšoval, v roce 2060 by již byla potřebná částka na výplatu důchodů zhruba o 60 % vyšší než úhrn vybraného pojistného stanoveného podle současných zákonů.

 

Ekonomické důsledky stárnutí populace se ale projevují rovněž v oblasti financování zdravotní péče. Je pochopitelné, že lidé ve vyšším věku potřebují v průměru zdravotní péči častěji a ve větším rozsahu než lidé mladší. Přitom výše pojistného na zdravotní pojištění (kterou za důchodce platí do systému zdravotního pojištění stát) je nižší než pojistné placené osobami v produktivním věku. Poměr nákladů na zdravotní péči ku úhrnu vybraného pojistného roste a tento růst bude pokračovat, i když nebude tak velký jako růst zátěže důchodového systému.

Pokles podílu osob v produktivním věku bude mít pochopitelně za následek – kromě eventuálního nedostatku pracovních sil – též pokles výše vybraných daní z příjmu. Zatímco během nejbližších let úhrn vybraných daní z příjmu ještě nepatrně poroste, v dalších letech lze očekávat jeho pokles, a to až na méně než 85 % současné hodnoty.

Autor: Milena Holoubková, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

02.10.2013 13:29  Jaroslav

Paní Holoubková, co zde uvádíte jsem již četl, je to všude stejné, jako šlafinet. Nikde jsem však nečetl, jak se na "stárnutí a s tím spojené promítne následující: -zvýšená produktivita práce, to co nyní dělá dest lidí bude stačit jeden, obdobně jako nyní stačí jeden na to co před padesáti lety bylo deset. -nebude zdaleka důležitější než počet lidí v produktivním věku, počet pracovních míst, k čemu je nyní půl milionu čechů v prod. věku, když nemají práci ? a podobné, skutečně pro řešení problému důležité věci než kafemlejnkem opakované populační prognozy. Prosím o odpověď Jaroslav

Zanechte komentář: