Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Rozvod ovlivňuje výši důchodů u žen

Publikováno: 22.09.13
Počet zobrazení: 1384
  Zdroj: ČTK
Rozvod má vliv i na penze. Ženy kvůli němu totiž mohou v důchodu mít v průměru o 7,1 procenta peněz měsíčně méně, než kdyby žily s manželem. Rozvedení muži si naopak o 2,9 procenta přilepší, když se nemusí dělit s manželkou.

Podle něj si devět z deseti seniorů přeje žít doma, o možné péči ale nevědí. Zbytečně pak končívají v seniorských domovech a léčebnách. Podle generální ředitelky úřadu práce Marie Bílkové by při profesionální výpomoci seniorům mohly práci najít tisíce nezaměstnaných.

„Dřív se vše odehrávalo doma – rodilo se, umíralo. Pak jsme zřídili starobince a chorobince. Teď se vracíme zpátky. Domácí prostředí je nejlepší, a to nejen pro děti, ale i pro seniory,“ uvedl šéf sdružení Život 90 Jan Lorman. Podle něj zůstávají lidé doma déle soběstační, péče je i výrazně levnější než v domovech pro seniory či léčebnách.

Kampaň odstartuje 1. října na den seniorů. Ve Stavovském divadle ji zahájí Věra Čáslavská. Informace o službách přináší web www.zitdeledoma.cz i brožura, která bude na úřadech práce. Dostanou ji také obce. Na internetu i v drobném sešitku je dotazník, který pomůže zájemce nasměrovat na potřebnou službu. Mohou pak využít třeba půjčovnu kompenzačních pomůcek, osobní asistenci, pečovatelku, centrum denních služeb, stacionář či tísňovou péči. Nechybí ani informace o tom, kolik jednotlivé služby stojí. Na jejich zaplacení se dá využít příspěvek na péči. Ten nyní pobírá 102.000 lidí nad 80 let.

Česká společnost stárne a seniorů přibývá. Podle demografů bude nejvýraznější změnou v tomto století růst počtu lidí ve vysokém věku. Zatímco nyní žije v Česku zhruba 406.000 osob nad 80 let, za sedm let by jich mělo být zhruba o 50.000 víc. V roce 2030 podle statistiků bude mít za sebou osmdesáté narozeniny skoro 770.000 obyvatel a v polovině století pak už přes 1,07 milionu. Nyní žije v zemi kolem 170.000 osob nad 85 let, v polovině století jich má být přes půl milionu. Stoletých je v ČR nyní kolem 850, v roce 2050 jich má být přes 15.000.

Podle odborníků potřeba péče tedy ještě výrazně poroste. Už teď nabídka nestačí, a to zvlášť v malých městech a na venkově. Podle generální ředitelky úřadu práce Marie Bílkové by mnozí nezaměstnaní mohli najít ve službách pro seniory uplatnění. „Místa ve zdravotních a sociálních službách jsou vnímána na trhu práce jako jistota. Budou potřeba,“ uvedla Bílková. Práci by mohly najít tisíce lidí.

Vyplývá to ze studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při institutu CERGE-EI pro společnost Gender Studies. Autoři výsledky představili na tiskové konferenci. Podle nich se obvykle ženy víc staraly o domácnost, muži tak mohli v klidu vydělávat a odvádět na penze. Narovnání by prý zajistilo sdílené důchodové pojištění.

„Relativní pokles měsíčních příjmů v důchodu u žen v důsledku potenciálního rozvodu není zanedbatelný,“ uvádí studie.

Ženy v Česku mají v průměru o pětinu nižší penze než muži. Na konci června pobíraly průměrně 10.948 korun, muži dostávali 12.129 korun. Ženy totiž méně vydělávají a odvody platí kratší dobu, věk odchodu do důchodu se ale postupně srovnává. Ženám víc hrozí nezaměstnanost. Ve stáří se kvůli nižším penzím víc než muži propadají do chudoby. V Česku se rozpadá téměř polovina manželství. Životní úroveň po rozvodu pak klesá. Každý z partnerů musí sám platit byt a další věci, dřív je hradili společně. Rozvedení nemají nárok ani na pozůstalostní penzi.

Podle zástupkyň společnosti Gender Studies, která se zaměřuje na problematiku rovnosti, rozvod situaci většiny žen v penzi zhoršuje. Kvůli rozpadu manželství by podle propočtů v průměru přišly o 7,1 procenta měsíčního příjmu. Čtvrtina penzistek by dokonce ztratila 14,3 procenta peněz, které by měla, kdyby žila s manželem. Jen čtvrtina rozvedených žen by si polepšila. V průměru by měla o 3,2 procenta vyšší příjem než se svým mužem. V horší situaci by naopak byla jen čtvrtina rozvedených mužů. Měli by k dispozici o 3,4 procenta peněz méně než s manželkou. Většina by si přilepšila, a to v průměru o 2,9 procenta. Čtvrtina mužů by pak měla k dispozici dokonce o 11,1 procenta financí víc, než kdyby žila se svou ženou.

Studie poukazuje na to, že majetek a úspory za dobu manželství se při rozvodu vypořádávají. Netýká se to ale „budoucích příjmů od státu“, tedy třeba důchodu, i když na ně má manželství vliv. Jeden z manželů totiž víc pečuje o domácnost, stará se o děti a starší příbuzné a vytváří partnerovi zázemí. Druhý se pak může věnovat práci a také víc vydělávat. Víc si tedy odvede i na penzi. „Manžel vytváří podmínky manželovi, aby mohl pracovat. První by měl mít tedy podíl na odměnách za tuto práci druhého, tedy nejen na mzdě, ale i v budoucnu na důchodu,“ uvádí studie.

Podle autorů „plné ekonomické vyrovnání“ po rozvodu ale nenastane. Důležité by bylo prý i proto, že pravděpodobnost rozvodu je v Česku vysoká. Podle studie by systémovým řešením bylo sdílené důchodové pojištění. V každém roce manželství by se sečetly doby odvodů, náhradní doby i příjmy obou manželů. Každému by se do jeho evidence pak přidala polovina. Tento postup by snížil průměrný důchod mužů o 2,6 procenta, penzi žen by naopak zvedl o šest procent. „Sdílení významně sbližuje starobní důchody manželů. Výše je tím bližší, čím déle trvalo manželství. Pokud trvalo celou pracovní kariéru, budou penze identické,“ popsali sdílené odvody autoři.

Zdroj: ČTK, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: