Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Svižná procházka proti depresím a splínům
Autor článku: Lucie Šebestová, Podzim může být pochmurným obdobím, plným mlhy a plískanic, což může také vyústit v nepříjemných náladách. |
Ovšem takové depresivní nálady nelze alibisticky spojovat pouze s tímto ročním obdobím. Neřešme však tuto filozofickou otázku, ale spíš se zaměřme rovnou na to, jak proti depresím (a podobným špatným pocitům) bojovat. Tuto otázku si totiž položili také vědci z lékařského střediska Duke University v Durthamu v Severní Karolíně, když studovali 156 pacientů starších 50 let v průběhu 16 týdnů.
Výsledky tohoto šetření prokázaly výrazné zlepšení stavu u těch pacientů, kteří průběžně cvičili v porovnání s těmi, jejichž deprese byly léčeny prášky, nebo podstupovali kombinované terapie (léčba jak léky, tak cvičením). V průběhu šesti-měsíčního výzkumu psychologové zjistili, že pouze u 8 % pravidelně cvičících pacientů se deprese vrátily. A naopak se tyto pocity vrátily u 38 % pacientů užívajících léky a u 31 % pacientů užívajících kombinovanou terapie.
A jakému pohybovému cvičení se pacienti vlastně věnovali? Jednalo se o to nejpřirozenější – o svižnou chůzi. Půlhodinové procházky podstupovali pacienti třikrát týdně. Zdá se to být až podezřele jednoduché, že? Že by chůze – ten nejpřirozenější pohyb – byl opravdu tak zázračně léčivý?! Výsledky studie ale mluví jasně.
A proč se vědci zaměřili ve svém výzkumu právě na starší osoby? Protože právě u nich se podle Mezinárodního institutu pro duševní zdraví (National Institute of Mental Health) deprese výrazně rozmáhá a představuje vážný zdravotní problém. Výzkumy týkající se této problematiky ukázaly, že více jak 15 % postarší populace někdy zažila pocit depresí a až 25 % starší populace někdy pociťovalo stavy přetrvávajícího smutku, které trvaly dva týdny a déle.
K depresím u postarší generace přispívají například vedlejší účinky různých léků. Dalším důvodem může být fakt, že tito lidé ztrácejí pocit uznání, který jinak nabývali v práci. Avšak ne každý se chce chlubit symptomy depresí, někteří lidé je popírají. O to více tedy může být cvičení efektivní, protože takovýto pohyb se spojuje se seberealizací a zvyšujícím se sebevědomím.
Vědci z Duke University již nyní plánují rozšířit svůj výzkum. Chtějí dále osvětlit přesnou souvislost mezi cvičením a jeho efektem na depresi. Zaměří se dále na to, zda toto zlepšení stavu pacientů je spojeno také se sociální podporou, kterou si cvičící poskytují mezi sebou.
Ovšem co z výše zmíněného vyplývá pro nás smrtelníky (a ne pro vědce a psychology) především: choďme na procházky a hýbejme se! Tento pohyb určitě neuškodí, ale naopak – prospěje!
Autor článku: Lucie Šebestová, Zdroj: ABCnews.go.com