Dnes je 23.11.2024, Svátek má Klement, zítra Emílie

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Dnešní den seniorů v Kolíně a Českém Brodě

Publikováno: 1.10.13
Počet zobrazení: 1037
  Autor: Jan Prokeš
Zkušení lektoři v nich od září předávají znalosti v oblastech, o které mají účastníci kurzů zájem. Dosud naše nabídka zaujala asi tři desítky lidí, kteří již začali docházet pravidelně.

Centrum v prostorách městského úřadu Český Brod je k dispozici pravidelně každé pondělí dopoledne. Druhé centrum v kolínském komunitním centru Kolárka, jehož provoz je financovaný z fondů EU díky projektu „e-inkluze 50+“ občanského sdružení M´am´aloca, pak každé pondělí odpoledne. Účast v kurzech je zatím bezplatná, v budoucnu počítáme se zavedením symbolického poplatku kvůli udržitelnosti projektu.

Studium počítačových dovedností a ovládání dalších technologií má u nás nádech spíše „čajových klubů“ než nějakých lekcí školního typu. Smysl našeho snažení totiž spatřujeme vedle předávání znalostí a informací v samotném setkávání se, které má posílit komunitní život a sociální vazby účastníků. Taky proto je nepostradatelnou součástí každé „hodiny“ občerstvení, mnohdy domácího charakteru od samotných příchozích, a přestávka na kávu či nezávaznou konverzaci.
Kurzy jsou určené primárně lidem v předdůchodovém věku (50-65 let), kteří patří mezi skupiny nejvíc ohrožené nezaměstnaností a právě posílení jejich dovedností při práci s PC zvyšuje jejich šance na trhu práce. S otevřenou náručí ale vítáme všechny seniory, i třeba stoleté. Hlavně v případě důchodců totiž vnímáme počítačovou gramotnost jako účinný prostředek proti hrozící sociální izolaci…

V počítači, respektive na internetu můžete najít jak práci, tak zábavu. Neděláme z toho vědu. Stačí říct, co se potřebujete nebo chcete naučit a naši lektoři vám vyjdou vstříc. Jednu hodinu se můžete zaměřit třeba na práci s textovým editorem Word nebo na online nakupování, příště zase na používání emailu, Facebooku a dalších sociálních sítí, na telefonování přes službu Skype nebo na úpravu fotek. Přístup lektorů je zcela individuální. Můžete si s nimi také vždy na konci jedné lekce dohodnout, co by jste se chtěli dozvědět příště. Nemusíte se ničeho obávat a za nic se stydět. Vždyť nikdo z nás se s počítačem nenarodil…

Na sklonku léta jsme také na podporu počítačové gramotnosti spustili nový tématický webový portál www.zivotonline.cz. Můžete si na něm přečíst třeba to, podle čeho vybírat nový počítač nebo laptop. Na stránkách jsou přehledné návody pro užívání nejběžnějších programů (Skype, Facebook, Youtube atd.). V budoucnu chceme navíc z webu učinit platformu pro výměnu užitečných informací mezi organizacemi, které se věnují podpoře počítačových dovedností u starších generací. Připravujeme pro ně také metodický manuál k zakládání dalších výukových center ve Středočeském kraji a celé České republice. Jejich vznik je naším klíčovým cílem. Neusilujeme však jen o „pouhé“ vzdělávání. V návaznosti na výuková centra plánujeme akce, na technologii zcela nezávislé, s účelem čistě socializačním (výlety, přednášky atd.).

Autor: Jan Prokeš; foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: