Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Výměna průkazů OZP by neměla klienty zatížit
Od 1. ledna 2014 začnou platit nové podmínky pro přiznání průkazu osoby se zdravotním postižením (průkaz OZP). Od příštího roku si už lidé nebudou muset hlídat, kdy jim skončí platnost jejich průkazu mimořádných výhod, ale Úřad práce ČR (ÚP ČR) sám zahájí správní řízení, jehož součástí bude i nové posouzení zdravotního stavu klienta. Vyplývá to z novely zákona č.329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením (OZP). |
Když se v roce 2012 změnila legislativa v oblasti sociálního zabezpečení, došlo mimo jiné ke zrušení institutu mimořádných výhod (MV), na jehož základě dostávali lidé se zdravotním postižením papírové kartičky s označením stupně přiznaných výhod (TP, ZTP nebo ZTP/P). Vydané průkazy jsou, bez ohledu na změny právních norem, platné po dobu, která je uvedena na jejich zadní straně, nejdéle však do 31. prosince 2015. V praxi to tedy znamená, že k tomuto datu skončí platnost všech průkazů. Jejich držitelé už tak nebudou moci využívat žádné benefity a nároky, které jim z vlastnictví průkazu vyplývají, a to do doby vydání nového dokladu.
Zatímco dosud si musel každý klient pečlivě hlídat, kdy skončí platnost jeho průkazu OZP, od nového roku to za držitele starých průkazů MV udělá ÚP ČR. Ještě před vypršením lhůty zahájí sám z moci úřední správní řízení. Následně pak bude klienta o této skutečnosti informovat. A stejný postup bude platit i v případě, že člověk pobírá příspěvek na mobilitu. Od 1. 1. 2014 už tedy průkaz OZP nebudou příjemci příspěvku na péči nebo mobilitu dostávat automaticky, ale na základě podání samostatné žádosti o průkaz. Klienti se nemusí bát komplikací, bude se jednat jen o administrativní krok.
V rámci správního řízení bude muset lékařská posudková služba České správy sociálního zabezpečení (LPS ČSSZ) během následujících dvou let znovu posoudit přibližně 250 tisíc držitelů průkazů. Zdravotní stav těchto klientů, kterým bude v období od 1. 1. 2014 do 31. 12. 2015 končit platnost průkazu MV, sKarty s funkcí průkazu OZP anebo tzv. dočasného průkazu OZP, posoudí LPS ČSSZ podle nových posudkových kritérií. Způsob posuzování zdravotního stavu pro splnění zdravotní podmínky pro nárok na průkaz OZP mění od 1. 1. 2014 novela zákona o sociálních službách a novela zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Oboje zavádí zákon č. 313/2013 Sb.
Nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením už nebude navázán na uznaný stupeň závislosti. V rámci samostatného správního řízení posoudí posudkový lékař příslušné OSSZ, zda zdravotní stav žadatele znamená podstatné omezení jeho schopnosti pohyblivosti a orientace.
„Abychom lidem co nejvíce ulehčili jejich situaci a zbytečně je nenutili docházet na úřady, nastavili jsme společně s Českou správou sociálního zabezpečení celý proces výměny průkazů OZP tak, aby je co nejméně zatížil,“ říká generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková.
„Posudkoví lékaři LPS ČSSZ nebudou bezdůvodně vyžadovat novou zdravotnickou dokumentaci. To se týká zejména případů trvalého zdravotního postižení, které je již doloženo posudkovou dokumentací, na okresní správě sociálního zabezpečení. K nové objektivizaci zdravotního stavu dojde v případě, kdy v podkladové dokumentaci nebude zdravotní postižení dostatečně doloženo,“ upřesňuje ústřední ředitel ČSSZ Vilém Kahoun.
V případě nedostatečné zdravotnické dokumentace vyzve posudkový lékař občana se zdravotním postižením k součinnosti a jeho ošetřujícího lékaře požádá o vypracování „Lékařského nálezu pro posouzení zdravotního stavu“. Ústřední ředitel ČSSZ sdělil, že také praktičtí lékaři byli požádáni, aby za této mimořádné situace vypracovali příslušnou podkladovou lékařskou dokumentaci bez prodlení.
Nový žadatel může o přiznání průkazu OZP požádat u krajské pobočky Úřadu práce ČR. V případě že ÚP ČR rozhodne o zamítnutí žádosti a průkaz OZP klientovi nevydá nebo přizná průkaz OZP jiného typu, může se žadatel do 15 dnů od převzetí rozhodnutí odvolat.
Na základě vydání průkazu osoby se zdravotním postižením vzniká jeho majiteli mimo jiné nárok na vyhrazené místo k sezení ve veřejných dopravních prostředcích pro pravidelnou hromadnou dopravu osob, přednost při osobním projednávání jeho záležitosti na úřadech, bezplatnou dopravu pravidelnými spoji místní veřejné hromadné dopravy osob (tramvajemi, trolejbusy, autobusy, metrem, slevu 75 % jízdného ve druhé vozové třídě osobního vlaku a rychlíku ve vnitrostátní přepravě a slevu 75 % v pravidelných vnitrostátních spojích autobusové dopravy, parkovací průkaz nebo, bezplatnou dopravu vodícího psa. Rozsah výhod se liší podle typu průkazu OZP, který je vychází z předchozího posouzení zdravotního stavu žadatele.
Zdroj: ČSSZ