Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Něco o stáří
Autorka článku: Alena Kučerová Sofokles: „ Každý si přeje dlouho žít, ale nikdo nechce být starý“. |
Všichni se bojíme stárnutí. Možná má každý ke strachu jiný důvod, ale myslím, že strach máme všichni. Někdo se bojí samoty, jiný ztráty sil či ztráty společenského postavení , někdo má strach z bolesti, někoho děsí vrásčitá povislá kůže a jiný se nemůže smířit s tím, že dříve či později bude závislý na něčí pomoci.
Ano, je toho opravdu dost, s čím se budeme muset vypořádat. A opět to každý pojme po svém. Jak ? Na to je docela snadná odpověď. Tak jak jsme zvládali své předešlé životní etapy. Vždyť charakter ani povahové rysy se stářím nemění, jen se více prohlubují. To znamená, že z mladého nemluvného bručouna bude starý bručoun a z mladé ukecané holky bude stará užvaněná ženská. Ten kdo se s problémy, které přináší jen život sám ,dovedl poprat, ten se bude prát dál a nedopustí, aby ho stáří převálcovalo. No a ten, který by třeba neprůbojný, tak ten už na stará kolena boxerské rukavice nevytáhne. Prostě karty jsou rozdány a co jsme uhráli je definitivní a nezměnitelné. Druhou šanci nikdo nedostane. A pokud bychom si hypoteticky tuto možnost připustili, stejně by náš nový život nebyl zcela bez dalších omylů. Takže pokud chceme v této nové roli obstát, musíme si uvědomit o čem stáří je. O odpuštění, smíření a vyrovnání se s minulostí. Odpuštění těm, kteří nám ublížili a odpuštění sobě samým.
Odpušťme si co jsme pokazili nebo neudělali to co jsme si v mládí předsevzali. Mládí přece bývá plné velkých cílů a ideálů.. Smiřme se s faktem, že co a jak jsme prožili je zkrátka nezvratitelné. Je to naše minulost , na kterou , pokud jsme žili poctivě , bychom měli být hrdí. Sice jsme nevynalezli nic mimořádného, nesložili symfonii ani se nestali slavnou superstar. Nevadí, i s tím se vyrovnáme. Máme čas ujasnit si co jsme doposud prožili a pochopit to, co jsme dřív nechápali. Pokud to uděláme, staneme se právem dospělými i ve stáří a poneseme ho statečně jako úděl se vším co k tomu patří. A poneseme ho také jako dar. Vždyť ve starověku se dožili vysokého věku jen ti nejlepší z nejlepších a byli na to právem hrdi.
Já už jednou nohou mezi seniory také patřím. Kupodivu, teď, když je to opravdu blízko, tak z toho nemám takové obavy, jako když jsem byla hodně mladá. Co mě znepokojuje je celospolečenský a velmi negativní pohled na důchodce jako takové. Tento pohled je totiž cíleně přiživován nešťastnými výroky politiků o šetření penězi, aby bylo na důchody. Je to nepravdivé, zkreslené , zavádějící a hlavně nemorální. A jediným cílem takovýchto tvrzení je zakrýt vlastní neschopnost a chyby v hospodaření se státními financemi. Měli by spíše mladým vysvětlit jak se věci mají . Vždyť důchodci celý svůj profesní život pracovali a část svého platu odváděli státu a nyní, když nastal jejich čas, chtějí své peníze zpátky. Navíc, a to je velmi důležité, vychovali další daňové poplatníky.Není přece možné, aby pracující občan byl dnem svého vstupu do důchodového věku vnímán zbytkem populace jako přítěž.
V této oblasti máme opravdu co dohánět. A také sami důchodci se o to musí přičinit a neomezovat své jazykové projevy jen na stěžování, mluvení o nemocech a o penězích. Můžeme začít třeba tím, že se přestaneme stydět za svou pomalost, za své nedostatky spojené se stárnutím nebo „nedej Bože“ , za to jak vypadáme. V tomto věku více než kdy jindy potřebujeme rodinu, děti a vnoučata. Důstojně přijmout jejich pomoc jako něco zcela přirozeného je důležité nejen pro nás ,ale hlavně pro ně samé. Jsou nepostradatelnou součástí našeho života a vidíme v nich kousek své nesmrtelnosti. Učit je novému sebevědomému pohledu na stáří berme jako povinnost, protože i oni budou jednou tam, kde jsme dnes my. Takže, hlavy vzhůru, senioři.
Autor: Alena Kučerová, Foto: Internet