Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Sladký život ?
Autor článku: Věra Svobodová Diabetes mellitus , česky úplavice cukrová, krátce cukrovka , je souhrnný název pro skupinu chronických onemocnění, která se projevují poruchou metabolismu sacharidů. Máme dva základní typy: diabetes 1. typu a diabetes 2 typu , které vznikají v důsledku absolutního nebo relativního nedostatku inzulinu. |
Obě nemoci mají podobné příznaky , ale odlišné příčiny vzniku. V prvotních stádiích diabetu1. typu jsou ničeny buňky slinivky břišní , které produkují inzulín , vlastním imunitním systémem. Diabetes 2.typu je způsoben sníženou citlivostí vlastního těla k inzulínu. Inzulín je hormon bílkovinné povahy , který umožňuje glukóze obsažené v krvi vstup do buněk. Tam je glukóza štěpena na jednodušší látky , čímž se uvolňuje energie. Proto je hlavním projevem cukrovky zvýšená koncentrace glukózy v krvi a nedostatek energie. První zmínky o diabetu pochází z Egypta, kde se zachoval Ebersův papyrus z roku 1552 př. n.l.. Autor zde popisuje nemoc , při které nemocný stále pije , rozpouští se a močí odchází ven. Kolem roku 100n.l. Hippokratův žák Aretaus jako první užívá termín diabetes – procházím něčím. Římský lékař Claudius Galén popisuje léčbu , jejíž podstatou je dostatek pohybu , málo jídla a hydroterapie. Účinky však nepřinesla.
Ve středověku stojí za zmínku Kánon lékařský , kde je mimo jiné popsána diabetická sněť – gangréna.
V novověku nastává obrovský rozmach lékařství . V roce 1674 si Angličan T. Willis všiml sladké chuti diabetické moči , k diabetu se přidává slovo mellitus.
Diabetes je řecké slovo , znamená uplynout, odtékat .Mellitus je latinské slovo a znamená sladký.
Léčba diabetu postupovala spolu s vědou. Lékaři zjistili vztah mezi pankreatem a diabetem. Paul Langerhaus popsal nově objevené ostrůvky pankreatu ve své dizertační práci, tyto ostrůvky jsou dodnes nazývány Langerhansonovy ostrůvky. Později v nich byly rozlišeny buňky A a B . Odtud lékaři odvodili skutečnost , že některé tyto buňky tvoří hypotetický hormon , který snižuje glykémii a nazvali ho inzulin. Z latinského překladu – ostrov.
V léčbě diabetu objev inzulinu znamenal revoluci. Byl uskutečněn na lékařské fakultě University of Toronto. Roku 1921 kanadský chirurg Frederick Banting a student medicíny Charles Herbert Best za finanční podpory profesora John James Richard Macleoda extrahovali inzulin z psího pankreatu a aplikovali jej na pokusného psa . Příznaky cukrovky se snížily. Posléze pokus opakovali na diabetickém dítěti , které se stalo prvním úspěšně léčeným diabetikem na světě. Do Československa přišel objev inzulinu v roce 1923, čímž započala éra české diabetologie. Téhož roku byli Banting a Macleod oceněni Nobelovou cenou za lékařství.
To bylo něco z historie. Dnes je cílem léčby umožnit nemocnému plnohodnotný , aktivní život. Úspěšná léčba stojí na třech pilířích : inzulin , dieta , pohyb.
Pro diabetes 1.typu nejsou zcela známy rizikové faktory .Pravděpodobně je k němu nutná určitá genetická dispozice, společně s proniknutím virové infekce.
Zato u diabetu 2.typu je takových faktorů hned několik. Nejčastěji obezita, nedostatek pohybu a nezdravý životní styl. Dříve se tomuto typu říkalo ,,stařecká ,, cukrovka , ale dnes , v důsledku našeho životního stylu je rozšířen takřka ve všech věkových kategoriích.
Prevence proti diabetu 1.stupně neexistuje. Naopak diabetu 2. stupně se člověk vyvarovat může. Cukrovka není důsledkem nadměrného pojídání sladkostí , jak si mnoho lidí myslí , ale jedná se o reakci organismu na přebytečnou konzumaci jakýchkoliv potravin. Sladké si diabetik musí odepřít až po propuknutí nemoci . Ovšem tučná jídla , mastná a těžká , nedostatek pohybu , to si může odepřít každý z nás.
Máte cukrovku ? Pak Vás jistě ošetřující lékař přesně poučil o tom , jak se chovat, jak se stravovat a jak se vyhnout obtížím. Věřte mi , že se vyplatí poslechnout.
Nemáte cukrovku ? To buďte rádi. A rozhodně dělejte vše pro to , abyste ji neměli. Zdravým způsobem života , stravováním a hlavně pohybem. Ti , co se s touto nemocí již potkali , ví , že je to běh na dlouhou trať. Vlastně nekonečnou trať.
Evropa tloustne. Cukr je bílý jed. Sladkosti způsobují cukrovku. Taková varování se ozývají ze všech stran stále dokola. I proto v obchodech přibývá výrobků s označením light a mnoho zákazníků jim dává přednost, stejně jako umělým sladidlům , která nahrazují cukr. Víme , že light neznamená dia? Víme , že u dětí máme s umělými sladidly šetřit ? Do speciální dětské stravy se přidávat nemají. Proč?
Problém náhradních sladidel je zřejmě v tom , že lidem dávají pocit bezpečí. Při jídle se tedy nenaučí odhadnout velikost porcí a naopak si zvyknou přejídání. Přece tam není cukr , ne? Tím ale ztrácí realistický pohled na to , kolik vlastně sní a co už je příliš. Nehledě na to , že nízkoenergetická neznamená bez energie vůbec. Pokud tedy umělá sladidla používáte , vybírejte ty nejnovější. Prý jsou tak bezpečná , že nezpůsobují ani zubní kámen.
Zdraví člověka agresivně ovlivňuje nejen rychlý rozvoj civilizace , ale i hektický způsob života. V řadě nepříjemných chronických onemocnění z toho důvodu již po léta figuruje i cukrovka.
Část odborníků tvrdí , že cukrovka je nemoc neléčitelná a proto léčí pacienta tak , že se snaží nemoc stabilizovat a učí ho s ní žít. Jiní tvrdí , že nemoc léčitelná je. Zatím nejúspěšnější poznatky jsou ověřené zkušenostmi lékařů, léčitelů , poradců, dietologů, kteří se pokusili nad nemocí zvítězit pomocí komplexního přístupu k člověku. Vyrovnaný , poučený a poslušný pacient – půl úspěchu!
Tak tedy hlavu vzhůru !
Autor: Věra Svobodová, Foto: Internet