Dnes je 23.11.2024, Svátek má Klement, zítra Emílie

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Jak najít práci i po padesátce? Učit se a nepolevovat

Publikováno: 17.03.14
Počet zobrazení: 1968
Zdroj: MPSV
Nezaměstnaní, kterým již bylo padesát, často propadají beznaději, že o ně nemají kvůli jejich věku zaměstnavatelé zájem. Věková diskriminace je při nabízení práce zakázána, na druhou stranu je realitou a navíc se obtížně prokazuje.

Nejen proto bývá hledání práce v tomto věku mnohdy martyriem. Musí to tak být?
Když dnešní padesátníci a starší vstupovali na pracovní trh, psala se osmdesátá léta minulého století. Běžné tehdy bylo mít výuční list, protože na maturitu, natož na vysokoškolský diplom neměl nárok každý. Naopak dnes je bakalářský titul vcelku běžně dosažený stupeň vzdělání. Tomu se přizpůsobily i personální požadavky na neobsazená místa a dnešní padesátníci je nemohou vždy splňovat.

„Životní a profesní zkušenosti však mohou nahrazovat chybějící diplomy a vysvědčení. Někteří zaměstnavatelé si to stále neuvědomují. Přitom právě zkušenosti letitých zaměstnanců často vedou k nalezení těch nejlepších řešení,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. „Ze sociologických výzkumů také víme, že smíšené kolektivy, kde jsou zastoupeni lidé různého věku, muži i ženy, fungují mnohem lépe,“ dodává.
„Osobně považuji za nejdůležitější nepodléhat v takových případech panice. Je třeba nebát se toho, že zrovna není k dispozici práce, kterou člověk dělal celý život. Musíme si uvědomit, že lidé nad 50 let toho umí mnohem víc, jen jim k tomu musíme dát šanci. Například mají znalosti a schopnosti, které získali vlastně mimochodem, třeba při volnočasových aktivitách. A také ty je možné využít při rozhodování o tom, co dál,“ upozorňuje generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková.

„Za náš nejdůležitější úkol považuji obnovení motivace padesátníků a starších, aby svůj boj o získání práce nevzdávali a k problému přistoupili aktivně,“ říká Tereza Samešová z třebíčské společnosti VIA ALTA, která realizuje společně s Krajskou pobočkou (KrP) Úřadu práce ČR v Jihlavě projekt Třetí kariéra. Funguje již více než rok a potrvá do poloviny roku 2015. Z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu

Lidské zdroje a zaměstnanost na něj šlo téměř 20 milionů korun.
Výběr klientů pro projekt Třetí kariéra provádí KrP ÚP ČR v Jihlavě. Doposud získalo možnost se rekvalifikovat a změnit tak dosavadní profesi sedm desítek mužů a žen. Přednášejícím se daří díky cvičením ke zvyšování sebedůvěry mnohdy ztracenou motivaci vrátit a někdy i znásobit.

Aby tito lidé měli získané znalosti kde uplatnit, projekt počítá i s potenciálními zaměstnavateli. K dispozici jsou prostředky na podporu až stovky společensky účelných pracovních míst. Ta jsou dotována 9 000 Kč na osobu a měsíc s délkou čerpání maximálně půl roku. Další pracovní místa se díky projektu ještě vytvoří. Padesát úspěšných absolventů získá nové pracovní místo, podpořené částkou až 14 000 Kč na osobu a měsíc s délkou čerpání maximálně 8 měsíců.

„V posledních letech Evropská unie řešila spíše problémy nezaměstnanosti mladých do 25 let, protože dosahuje hrozivých čísel. Na skupinu občanů starších 50 let se pozapomnělo. Ti mají s hledáním nové práce stejné, ne-li větší, problémy. S rychlým rozvojem informačních technologií a technologií obecně občas ztrácejí krok. Proto je nutné s nimi pracovat a umožnit jim rychlý návrat na trh práce,“ popisuje ředitel Krajské pobočky v Jihlavě Jiří Hrdlička hlavní důvody, které vedly ke vzniku projektu.

Kdo chce aktivně hledat práci i po padesátce, může být úspěšný. Základem je ochota naučit se něčemu novému, vzdělávat se. Projekty, jako je Třetí kariéra, se pak stávají nejen podpůrným, ale velmi vítaným prostředkem.

Vaše komentáře

Celkem 2 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)

30.03.2014 23:06  Helena

Dobrý den, ztotožňuji se z komentářem paní Jany. Byla jsem propuštěna z údajných organizačních důvodů rok a půl před tím, než dosáhnu důchodového věku. Deprimuje mě procházení inzerátů v nichž většinou hledají lidi do mladého, dynamického kolektivu , nebo lidi zdravotně znevýhodněné nebo lidi, kteří jsou nejdéle 12 měsíců po návratu z výkonu trestu. Ale ještě jsem nečetla ani jeden inzerát kde by hledali lidi po padesátce. A podpora lidem po padesátce spočívá v tom, že jim poradí, jak napsat životopis, případně jak se chovat u pohovoru. Nejdřív by vás ovšem k tomu pohovoru někdo musel pozvat.Ostatní řeči o podpoře těchto lidí jsou pouze ŘEČI.

21.03.2014 07:56  Jana

Dobrý den.Po přečtení této zprávy mám pocit že žiju v nějakém jiném světě.Realita je většinou taková,že na věk se vás ptát nesmí,nicméně je v životopisu,mladý dynamický kolektiv je určitě velmi nadšen z kolegyně v důchodovém věku,obyčejné práce na našem trhu vykonávají částeční invalidé nebo cizinky a jiné práce nejsou.Pokud pracuje žena 30let jako dělnice tak si jistě v 55 bude dostudovávat řeči nebo cokoli jiného.Bere někdo v potaz,že nemohou být všichni inženýři ale jsou i obyčejní,a ne proto přece méněcenní, lidé třeba i bez vzdělání? Kam mají jít pracovat oni?Tato generace prošla jiným vzdělávacím systémem,není ale proto míň pracovitá.Spíš bych ocenila při hledání práce pomoc od úřadu v tom, že mi pomůže najít místo vhodné pro mě,zvýhodnit zaměstnavatele,pokud přijmou někoho z ÚP,nejen osoby zdravotně znevýhodněné.Vždyť mnohý z lidí v tomto věku už taky není úplně fit,jen na to nemá papír.Jsem asi pesimista,tato situace se podle mě nedá vyřešit.Zákony,nařízení,zprávy z ministerstva práce je jedna věc,ale skutečnost a život je věc druhá.

Zanechte komentář: