Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Ženy versus osteoporóza
Autor článku: Dominika Poláková Tímto nepříjemným chronickým onemocněním trpí asi sedm procent populace, zejména pak ženy – statisticky zjištěno – jedna ze tří žen. Kritickým obdobím se stává období menopauzy (od 45 let) a stáří, se zvyšujícím se věkem intenzita onemocnění narůstá. |
Jde v podstatě o poruchu látkové výměny, která způsobuje ubývání kostní hmoty, čímž dochází k celkové poruše struktury kostí a zlomeninám.
Mezi rizikové faktory patří období menopauzy, klimakterium, konstrukční faktor – malá a štíhlá postava a nízká tělesná hmotnost a v neposlední řadě genetika.
Jak proti nemoci bojovat ?
Zde je třeba si uvědomit, že žádné opatření nemůže s jistotou vzniku osteoporózy zabránit, neboť je mimo jiné dáno dědičně. Ovšem dobrá zpráva je, že mu lze úspěšně předcházet, tak jako u většiny nemocí, změnou životního stylu.
Velkou roli hraje bezpochyby výživa. Stěžejními doplňky v prevenci proti onemocnění jsou vápník, hořčík, vitaminy C, D, a K. Jejich optimálními zdroji jsou: listová zelenina- špenát, kapusta, brokolice, dále pak oříšky všeho druhu a sezamová semínka. Není tedy vůbec na škodu tyto zdravé potraviny zařadit do svého pravidelného jídelníčku.
Dále se uvádí, že cenným zdrojem vápníku je mléko a výrobky z něj (zejména kysané). Je to pravda, ovšem spoustě lidí může mléko způsobovat trávicí potíže, protože naše tělo není schopno většinu látek z mléka (mléčný cukr) dokonale rozštěpit. Jako výborný ekvivalent přírodního zdroje vápníku mohou tedy sloužit například rybičky v konzervě (sardinky).
Pohyb je nezbytnost
Je prokázáno, že tělesná aktivita je hlavním aktérem v boji proti nemoci. Pozitivně ovlivňuje účinek léčby, zlepšuje svalovou sílu. Kosti se pravidelnému pohybu přizpůsobí – začnou se „bránit“ proti poškozením tím, že budou přijímat více vápníku, dochází tedy k jejich zahuštění. Míra zahuštění závisí na druhu a intenzitě pohybové aktivity.
Je nutné vybrat správný pohyb
Posilující vliv mají především pravidelné delší procházky, svižná chůze. Odborníci doporučují také plavání, jízdu na kole a jiné rekreační sporty, které přispívají ke zvýšení obratnosti a vytrvalosti.
Nevhodná jsou naopak silová cvičení, běh, sporty spojené s nebezpečím pádu, skoky a prudkými pohyby.
Autor: Dominika Poláková, Foto: Internet