Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Za buddhismem do Holešovic
Tisková zpráva Buddhisté otevřeli největší české meditační centrum v bývalé továrně. |
Největší buddhistické centrum v České republice se otevřelo veřejnosti. Objekt s celkovou rozlohou dvou tisíc metrů čtverečních stál buddhisty necelých 37 milionů korun. Jedná se o prostory bývalé továrny v pražských Holešovicích. V centru již nyní probíhají pravidelné meditace pro veřejnost a několikrát do měsíce také kurzy a přednášky. Zván je kdokoliv, koho zajímají buddhistické metody a jejich používání v každodenním životě.
Bývalou továrnu v ulici Na Maninách odkoupili buddhisté od soukromého vlastníka v prosinci 2012 za 28 milionů korun. Více než rok pak trvala rekonstrukce dvou hlavních objektů, zejména pak uliční budovy, ze které vznikl meditační sál s kapacitou 250 lidí. Celková rekonstrukce stála 9 milionů korun. „Původní představa směřovala pouze k využití vnitřní budovy. Později jsme se rozhodli oddělit od sebe společenskou a meditační část,“ uvádí Jan Matuška, mluvčí projektu, který nese oficiální název Gompa Praha.
V novém pražském buddhistickém centru Diamantové cesty tak naleznete již zmíněný meditační sál, výstavní prostory, zázemí pro nakladatelství a obchod s buddhistickou literaturou. V České republice se k této odnoži tradičního tibetského buddhismu hlásí více jak 3500 lidí.
Projekt nového centra nese jméno Gompa Praha. Toto pojmenování vzniklo z tibetského slova gompa, kdy „gom“ znamená v tibetštině meditaci. „Obyvatelé Holešovic se nemusejí obávat, že bude centrum příliš exotické. Evropští buddhisté totiž praktikují takzvaný laický buddhismus, to znamená, že nejsou mnichy, ale mají rodiny, práci, běžný život, a navíc ještě meditují,“ dodává Matuška.
Dvacet let buddhismu v Čechách
Je to právě dvacet let, kdy vznikla první česká meditační skupina. V roce 1994 měl buddhismus Diamantové cesty jen několik jednotlivců, kteří se scházeli v pronajatých prostorách v Praze. „Dlouhodobě jsme fungovali v pronájmu a hledali vhodný objekt, který bychom odkoupili do soukromého vlastnictví. Bývalá továrna s dvorem na Maninách byla nejvhodnější volbou. Co se týče architektury, i do budoucna bychom chtěli zachovat industriální atmosféru,“ vysvětluje záměr Karel Trachta, jeden z architektů projektu. „Na koupi a rekonstrukci jsme neměli žádnou půjčku od banky. Finanční prostředky pocházejí především od našich členů v Česku, malou část jsme obdrželi ze zahraničí. Někteří na projekt přispívají pravidelně již několik let,“ říká Jan Matuška.
K buddhistickému směru Diamantové cesty se hlásí přes 3500 lidí, z toho přes 200 lidí v Praze. V současné době funguje po celé republice zhruba 50 center. Mezi další větší evropská centra patří také centrum v Brně, Hamburku, Budapešti, Varšavě či Londýně. „Buddhismus se v Evropě rozšířil
a zájemců o buddhistické metody stále přibývá. Naše centrum je veřejnosti otevřeno a každý se zde může dozvědět, jak pracovat s vlastní myslí v každodenních situacích,“ dodává Matuška.
Fungování centra a den otevřených dveří
Každé druhé pondělí v měsíci pořádají pražští buddhisté Diamantové cesty přednášku některého z učitelů tohoto směru. Od pondělí do neděle probíhá od 20 hodin veřejná meditace přístupná všem zájemcům. Součástí centra je také knihovna s unikátními buddhistickými texty, převážně v češtině, ale také angličtině a němčině. Buddhisté sami uvádějí, že chtějí nadále fungovat na sousedské bázi a nikterak nenarušovat běžný život v okolí. Sousedi i široká veřejnost jsou zváni na den otevřených dveří centra, který se bude konat 19. června od 15:00 do 22:00 hodin.
U nás, stejně jako v Evropě a v Americe, se buddhismus rozvíjí zejména díky aktivitě lamy Oleho Nydahla, dánského buddhistického učitele, který byl jako jeden z mála Evropanů pověřen významnými představiteli tibetského buddhismu, aby přenesl učení buddhismu Diamantové cesty na Západ. V roce 2007 byl tento směr zaregistrován jako oficiální náboženství.
Více informací najdete na www.bdc.cz nebo na stránkách projektu www.gompapraha.cz.