Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Babička peče svým vnoučatům
Autorka článku: Irena Novotná Několikrát jsme se zmínila o pouličním stravování našich vnoučat. Mají hlad, protože se ráno pořádně nenasnídají a svačinka nestačí nasytit, jak by bylo třeba. A současně je i pronásleduje chuť na něco mimořádného. |
Většinou jsou to sladkosti nebo plněné pečivo či italské laskominy. Nic proti tomu! Udělala jsem si takovou malou exkurzi po obchodech, které nabízejí sladké pečivo. Můj první dojem – vonělo to tam vábně skořicí a kousky pěkného pečiva z předpřipraveného a mraženého francouzského či italského těsta. Byly opravdu lákavé. Stačí si ho dát ke kávě či čaji. Jenže, myslím, že domácí pečivo, které můžeme dětem nabídnout, má jiné kouzlo. Nemusí se připomínat vůněmi navenek, ale neopakovatelnou chutí, která vznikne pečlivým dodržování receptur, a také zpracováním i propečením.
Může domácí pečení nasadit konkurenci trhu? Podle mého soudu ano, protože když nasadíte svým milým vnoučatům vysoký standard chuti, pak si budou propříště vybírat, co smlsají. Kde kdo řekne, že takovým pečením způsobíme dětem náběh k otylosti, že je to nezdravé a nevhodné. Samozřejmě, že je to částečně pravda, ale současně jim obchody nabízejí tolik svodů! A nemůžeme zabránit, aby si je nekupovaly. Zvažme i možnost, že obsahují různé přídatky, které rozhodně nemusí zdraví přispívat. Různá barviva a chuti, které tak lákají a dráždí chuťové buňky! Není proti tomu občasné domácí pečivo vhodnější?
Ze starých a tradičních receptur jsem vybrala pár typů drobnějšího pečiva.
Bábovičky
V obchodech jsou k dostání různé formičky na drobnější pečivo. A i na malé bábovičky, které jsou vhodné pro takovou mlsavou svačinku.
Umíchejte 28 dkg másla do pěny a při míchání přidejte 6 žloutků a 28 dkg cukru a míchejte půl hodiny. Pak přidejte trochu vanilky nebo citrónové kůry, 14 dkg hrozinek, naposledy přidejte 6 bílků, které umíchejte do tuhého sněhu a s ním zamíchejte 28 dkg mouky. Těsto lehce promíchejte a naplňte jím do poloviny malá bábovková tvořítka. Ty musíte před naplněním vymastit máslem a vysypat moukou nebo jemnou strouhankou. Následně je nechte pomalu do žluta péci. Upečené bábovičky posypte cukrem.
Malé brioche Umíchejte dobře 12 žloutků. K nim přidejte 1/3 l mléka, 3 ½ dkg kvasnic, trochu soli a mouky vmíchejte tolik, abyste měli tuhé těsto. Těsto dobře propracujte, pak rozválejte na válu do tvaru placky. Na tuto placku vložte 7 dkg cukru, 21 dkg másla, které musí být hodně tuhé a s cukrem trochu rozmělněné. Potom těsto přeložte a převálejte třikrát, jako byste dělali máslové těsto a nechejte vykynout na ledě. Vykynuté těsto udělejte malé kuličky, do každé větší vtlačte jednu menší a klaďte je na plech. Peroutkou je potřete vajíčkem a dejte péci. Můžete udělat i velkou kouli a do ní vtlačit menší. Takto upečený brioche pak nakrájejte na tenké plátky.
Kynuté závinky
Umíchejte 10 dkg másla, 3 celá vajíčka, které vždy po jednom míchání vkládejte do másla. Přidejte 7 dkg cukru, pak šálek vlahého mléka, trochu soli, 3 dkg zkynutých kvasnic a ½ kg mouky. Těsto dobře vařečkou zpracujte, až je hladké. Nesmí být příliš tuhé a ani řidší a dejte je vykynout. Až je pěkně vykynutém dejte jej na vál, rozválejte, pomastěte máslem, posypte cukrem, loupanými sekanými mandlemi, hrozinkami, citronovou kůrou a nařežte z těsta pásky asi 8 – 10 cm široké, 12 – 14 cm dlouhé. Každý díl stočte, zaviňte a postavte do vymaštěného pekáčku pěkně jeden vedle druhého. Nesmí být položeny vedle sebe, ale postaveny do určité vzdálenosti. Nechte je ještě kynout a potom do zlatova upečte.
Vanilkové rohlíčky se zavařeninou
Na vál dejte 28 dkg hladké mouky, do té rozkrájejte 28 dkg tuhého másla, válečkem obojí zpracujte do sebe a vyválejte. Přichystané těsto dejte odpočinout na chladné místo.
V hrnku rozmíchejte 1/6 l sladké řídké smetany s 5 žloutky a 7 dkg vanilkového cukru. To této smetany s cukrem zadělejte 50 dkg mouky, osolte a přidejte 1 ½ dkg zkynutých h kvasnic.
Těsto můžete zadělávat na vále nebo v míse a dobře ho musíte vypracovat. Pokud se zdá tuhé, přilijte ještě trochu mléka, a pak jej nechte vykynout.
Když těsto nakyne, rozválejte ho, pak vezměte máslo. Rozválejte ho na placku a položte na to zkynuté těsto. Načež těsto složte, jako kdybyste skládali máslové těsto, opět rozválejte a složte. Opakujte tento proces pětkrát.
Těsto pak přikryjte ubrouskem, aby neokoralo a nechejte ještě zkynout. Potom je rozválejte a koblihovým tvořítkem vypíchejte z něho kolečka. Na každé kolečko položte kousek zavařeniny a každé kolečko zaviňte do tvaru rohlíčku.
Rohlíčky klaďte na plech a potřete vajíčkem. Až trochu na plechu zkynou, nechejte je do zlatova upéci. Upečené posypte vanilkovým cukrem.
BarchesyPřesejte a dejte do mísy 56 dkg mouky, rozkrájejte do ní 31 dkg másla, přidejte i žloutek, 3 dkg zkynutých kvasnic, ze 4 bílků tuhý sníh, trochu soli a citronové kůry, jemně usekané.
Nyní vše zadělejte smetanou, v pěkně vláčné těsto. Důkladně těsto vypracujte a pleťte z něho třípramenné pletýnky. Ty poklaďte na vymaštěný plech, posypte sekanými mandlemi a nechejte zkynout. Pak je upečte do zlatova.
Autor: Irena Novotná, Foto: Internet