Dnes je 23.11.2024, Svátek má Klement, zítra Emílie

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Co umí protonová léčba?

Publikováno: 29.07.14
Počet zobrazení: 1418
Zdroj: Tisková zpráva
Přidaná hodnota protonové terapie je v tom, že šetří zdravé tkáně v okolí. Díky tomu chrání neurokognitivní funkce, správné polykací funkce, zrak, sluch, řeč i schopnost řeči. Účinnost protonové terapie potvrdila další studie, tentokrát z amerického centra MD Anderson Cancer Center v Texasu.

Výzkumný tým z MD Anderson Cancer Center při texaské univerzitě v americkém Houstonu potvrdil, že protonová terapie mnohem méně zatěžuje okolní zdravé tkáně i ve srovnání s inovovanou formou fotonového ozařování.

Steven J Frank, profesor radiační onkologie a zdravotní ředitel MD Anderson Proton Therapy Center studii komentoval slovy: „ Přidaná hodnota protonové terapie je v tom, že šetří zdravé tkáně v okolí. Díky tomu chrání neurokognitivní funkce, správné polykací funkce, zrak, sluch, řeč i schopnost řeči.“ Přesná dávka protonového záření umožňuje chránit okolní tkáň a snížit riziko akutních nežádoucích účinků. Pro všechny onkologické pacienty, a zejména pak pro mladé, to znamená šanci na mnohem vyšší kvalitu života. „Konvenční radioterapie měla více nežádoucích účinků a pacienti potřebovali akutní hospitalizaci, umělou výživu a častější kontroly“, dodává americký profesor.

Tým odborníků z MD Anderson Proton Therapy Center přinesl výsledky podrobné studie patnácti pacientů léčených protonovým ozařováním. V průměrném období 28 měsíců po léčbě byli všichni pacienti v pořádku, čtyři z nich bez příznaků nemoci a žádný nepotřeboval následnou hospitalizaci. „Studie opět potvrzuje přínos a účinnost protonové léčby u nádorů hlavy a krku“, říká profesor Frank. Centrum MD Anderson odléčilo od svého otevření v roce 2010 300 pacientů s touto indikací.

Ve srovnání s běžně užívanou fotonovou léčbou umožňuje léčba protonová, a zejména pak technika tužkového skenování, aplikovat vyšší dávky záření s lepší distribucí. Proto je tato technika vysoce přínosná i pro komplikované nádory hlavy a krku.

Výsledky americké studie potvrzuje i protonové centrum v Praze v čele s hlavním lékařem MUDr. Jiří Kubešem, Ph.D. „Naše výsledky jasně ukazují, že protonová léčba otevírá zcela nové možnosti v léčbě nádorů hlavy a krku a nabízí pacientům šanci na vyléčení s mnohem menšími nežádoucími účinky“, dodal. Srovnání protonové a klasické fotonové radioterapie dává jednoznačnou odpověď, kde leží výhody moderní léčby. Po klasickém ozařování nádorů hlavy a krku může dojít ke ztrátě zraku, poškození sluchu, narušení funkce slinných žláz či polykacích svalů a pacienti bývají často odkázáni na tekutou stravu. K bezpečné a úspěšné léčbě je nutné aplikovat vysoké dávky záření a ty je možné pomocí protonů dodat bezpečně a zvýšit šanci na vyléčení pacienta.

Šetrná protonová terapie podle kvalifikovaných odhadů odborníků může prospět přibližně 10% všech pacientů nově diagnostikovaných s nádory v ORL oblasti, což je podle kvalifikovaných odhadů asi 230 českých pacientů ročně.

„Ve Spojených státech je každý rok diagnostikováno kolem 100,000 novotvarů hlavy a krku a jedná se o šestý nejčastější typ nádoru. Profesor Frank dodal, že provedli i analýzu cenové efektivity. Zatímco vstupní náklady na protonové ozařování byly vyšší, rozdíl se překryl po 31. dnu léčby. Konvenční radioterapie měla totiž více nežádoucích účinků a pacienti potřebovali akutní hospitalizaci, umělou výživu a častější kontroly.“ A to nepočítáme náklady spojené s dopravou na delší léčbu, ubytováním či dávkami nemocenské, které byly jistě vyšší u konvenční radioterapie.

Foto a zdroj:Tisková zpráva; Foto: internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: