Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Důchodce a duchovní život – Tři stupínky

Publikováno: 16.07.14
Počet zobrazení: 1144
  Autor článku: František Benda
Od zvířat se jak známo lišíme v řadě parametrů. Různé bajky, zachované odkudsi z pradávna, sice líčí některé zvířecí vlastnosti, ze kterých by si lidé mohli vzít příklad, ale to jsou vlastnosti pouze úzce vymezené. Pilným včelám, netečným mravencům nebo shánčlivým veverkám, které si ukryjí zásoby na zimu, aby je pak nemohly v čase nouze najít, se chce asi podobat jen málokdo.
 

Teprve člověk je ze všech tvorů jediný, kdo dokáže vykonávat smysluplnou práci. Je to dáno také tím, že je schopen si uvědomovat minulost, přítomnost i budoucnost, rozeznávat jejich specifika a využít je pro svou činnost.

Navíc tím, že umí svoji činnost plánovat, rozhojňuje ji vertikálně co do množství různých oborů a různého sortimentu, stejně tak jako horizontálně výměnou zboží a zkušeností daleko za hranice svého obydlí.
Libovolná činnost, v tom či jiném směru, má pak své vnitřní zákonitosti, netýkající se ani použitých materiálů, ani způsobu jejich zpracování, a stejně tak ani okolností, za kterých budou použity nebo vzdálenosti míst, kde se v konečné fázi uplatní.

V jakékoliv činnosti, ať na poli mezinárodním či v pokusech začínajícího kutila, lze objevit tři stupínky, které podmiňují úspěšný závěr jakékoliv činnosti.

Jsou to: námaha, čas a inteligence.

Je v podstatě lhostejné štípeme-li dříví nebo řešíme obtížný rébus. V obou případech (a v každém obdobném dalším) musíme vydat určité množství energie, které pak musíme dodatečně tělu vrátit potravou a odpočinkem. Zanedbání tohoto jednoduchého požadavku se může krutě vymstít narušením životní rovnováhy. Jinak ale jde o činnost tělu víceméně prospěšnou. Uvědomělá tělesná námaha prospívá tělesnému zdraví, a myšlenkové zatížení má zase příznivý vliv na udržení duševní svěžesti. Životní boj odmítá ty, kdo se příliš a všestranně šetří. To vědí dobře všichni, kdož mají našlápnuto směrem k obtížným úkolům. Ti pak podrobují přísné a nesmlouvavé disciplíně buď sami sebe, anebo skupiny, jimž jsou nadřazeni.

Druhým stupínkem je čas. Víme, za jak dlouho se uvaří voda na čaj, víme, za jak dlouho vyroste např. slunečnice. Tomu nás naučila praxe. Buď naše, nebo někoho cizího. Celkem je lhostejné čí. Hlavně že ji známe. A také víme, že většinou nelze nic uspěchat. Dost často je to nepříjemná zkouška naší trpělivosti.
Je pozoruhodné, že nejvíce netrpěliví jsme v mládí, kdy máme vlastně relativně nejvíce času. Shromáždit, získat, pomilovat, navštívit – čím více, tím lépe. Nikdo přece neví, co se může stát později.

Stáří je trpělivější. Stařečkové sází ovocné stromy bez naděje, že by někdy okusili jejich plodů. Babičky láskyplně vychovávají vnučky bez naděje, že by se dočkaly jejich svatby.

Od práce je ale možno se vzdálit a přejit k něčemu jinému. To s časem nejde – má nás ve své moci.

Třetím stupínkem je inteligence. Ne vždy je nám jasné co vlastně máme dělat. Třeba jsme nepochopili složitý návod, nebo vymýšlíme cosi nového a tápeme jak pokračovat. Naštěstí existuje mnoho možností, jak ze svízelné situace vyváznout. Existují živí poradci, máme encyklopedie a internet. Ale také vlastní intuici a jiné schopnosti.

Mnoho moudrosti je v tom, vybírat si takovou činnost, na kterou sice stačíme, ale která nás kromě toho nutí ještě k něčemu vyššímu. To je ostatně vlastnost dost rozšířená a lze pro ni nalézt dostatek podkladů. Ocitneme-li se před důležitým úkolem, u kterého zcela beznadějně nenalézáme řešení, můžeme se dočkat nepříjemného kolapsu.

Tyto tři stupínky mají zajímavou vlastnost, a to, že nedostatek nebo zmenšená míra jednoho může být nahrazena zvýšenou činností zbývajících dvou. Jsme-li v časové tísni, musíme buď více zabrat, nebo vymyslet něco chytrého, co by nám pomohlo. Máme-li málo síly, pak znovu sáhneme po nějakém vtipném nápadu nebo nám dlouho trvá, než dílo dokončíme. A jestliže na řešení prostě nemáme, pak se hold dost nadřeme a dlouho nám to bude trvat.

Naskýtá se ale ještě jedno řešení, a to z jiného světa. Tím jsou finance. Máme-li je, pak si buď můžeme najmout někoho, kdo práci vykoná za nás, nebo si aspoň opatříme šikovnou mašinku, která dokáže vše usnadnit.

To už je ale jiná písnička.

Autor: František Benda, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: